Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Poza marginesem widzialności

Są takie aspekty życia i funkcjonowania miasta, których nie zauważamy, a jeśli nawet zauważymy, ignorujemy. Galeria Śluza we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu przygotowała wystawę Przynęty i pułapki, poświęconą zjawiskom spoza głównego nurtu.

, - grafika artykułu
Praca Agnieszki Rusińskiej-Yelizarov, fot. Agnieszka Rusińska-Yelizarov

Wystawa ukazuje problem ignorowania, a nawet wypierania pozornie niedostrzegalnych zjawisk społecznych. Chodzi tu między innymi o bezdomność, undergroundowe społeczności i subkultury miejskie. Tego typu aspekty życia i funkcjonowania miasta dotąd były nieobecne na wystawach w Poznańskim Centrum Dziedzictwa (dawniej Brama Poznania).

Symbolem tej niewidoczności jest szczur. Odrażający, brudny, zły, jednak będący nieodzowną częścią środowisk, w których żyje. Chociaż niezauważalny, bytuje obok nas i - szczególnie w dużych miastach - ma się dobrze. Zdajemy sobie sprawę z jego istnienia, ale staramy się ten temat pomijać milczeniem. Podobnie jest ze zjawiskami społecznymi, które znajdują się poza marginesem widzialności, a także z ludźmi, których zachowania nie przystają do norm społecznych.

Celem Przynęt i pułapek jest wzbudzenie zainteresowania zjawiskami tego typu oraz wskazanie kierunków poszerzania wiedzy na temat współistnienia i współzależności różnych grup społecznych żyjących w wielkomiejskim środowisku. Poprzez metaforę istoty niemile widzianej, legend i historii jej dotyczących ekspozycja zainicjuje dyskusję na temat trudności, z którymi mierzą się takie jednostki oraz całe społeczności. Wystawa będzie zwracała uwagę na istnienie problemu lub konfliktu, unikając wypowiedzi wartościujących.

Na wystawie swoje prace pokażą: Boba Group, Grzegorz Bożek, Michał Bugalski, Sławek Zbiok Czajkowski, Agnieszka Grodzińska, Julia Kawczyńska, Kamil Kocurek, Aleksandra Komsta, Justyna Olszewska, Agnieszka Rusińska-Yelizarov, Tomasz Skórka, Maryna Sakowska, Natalia Sucharek, Stach Szumski i Damian Ziółkowski. Zespół kuratorski tworzą studenci i studentki kierunku kuratorstwo i teorie sztuki na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W czasie trwania wystawy odbędą się spotkania i oprowadzania kuratorskie.

Szymon Mazur

  • wystawa Przynęty i pułapki
  • 15.05-4.07
  • Galeria Śluza/Poznańskie Centrum Dziedzictwa
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021