Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Podzwyczajne życie przedmiotów

Stoły, garnki, kamienie, płytki podłogowe... - żyjemy między przedmiotami, na które zazwyczaj nie zwracamy szczególnej uwagi. Bierze je pod lupę wystawa "Rzeczy wspólne", otwierana 19 września w Art Stations.

mat. Art Stations Foundation - grafika artykułu
mat. Art Stations Foundation

Nie myślimy o tym, jakie role pełnią w otaczającym nas świecie. Wykorzystujemy je podczas codziennych czynności, ale nie wydają się ważne. Dlaczego? Czy tylko to, co dziwne i niespotykane warte jest zainteresowania? Georges Perec proponuje zupełnie inne spojrzenie. To, co istotne rozgrywa się w sferze "podzwyczajności". W eseju "Przybliżenie czego?" postuluje: "to, co należy zgłębić, to cegła, beton, szkło, nasze zachowanie przy stole, nasze przyrządy, nasze narzędzia, nasz harmonogram, nasz rytm". Co "mówią" przedmioty?

Wystawa "Rzeczy wspólne", której wernisaż odbędzie się w czwartek w galerii Art Stations, podążając za koncepcją Pereca zwraca uwagę na fascynujący spektakl, którego aktorami są banalne szczegóły codzienności. Zaproszeni przez Galerię Stereo i Art Stations Foundations artyści to wnikliwi obserwatorzy rzeczywistości, którzy badają nieoczywiste relacje między ludźmi i pospolitymi przedmiotami. Biorąc pod lupę konkretne obiekty i ich materialne właściwości analizują co właściwie rzeczy chcą nam przekazać.

W cyklu "Obiekty chwilowe" Zygmunt Rytka przygląda się z bliska w czasie ulotnemu fragmentowi rzeczywistości i próbuje uchwycić jego zmiany. Michał Smoczyński tworzy tymczasowe kompozycje ze zwykłych materiałów znalezionych w swojej pracowni i ustanawia między nimi nowe relacje. Agnieszka Polska w "Śnie szabrownika" śledzi drogę mistrza złodziei, który penetruje opuszczone mieszkania i nieoczywiste zakamarki w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Gizela Mickiewicz poddając przedmioty zniszczeniom bada ich twórczy potencjał oraz wpływ samych rzeczy na sposób ich użycia przez ludzi. Andreas Gursky w swoich fotografiach patrzy na nasz świat z zaskakującej perspektywy. Sfotografowany z lotu ptaka tor wyścigowy na pustyni w Bahrajnie, na zdjęciu "Bahrajn II" przypomina niemal abstrakcyjną kompozycję.

Wystawa "Rzeczy wspólne" składa się z trzech części. W pierwszej, jak piszą twórcy wystawy, znajdą się "prace, w których przedmiot codziennego użytku jest analizowany, poddawany destrukcji, rozkładany na czynniki pierwsze, nicowany, umieszczany w nowych konfiguracjach." W drugiej - pokazane zostaną instalacje, działania i interwencje, które podkreślają osobistą, bezpośrednią relację między artystą i obiektem. W trzeciej twórcy wystawy zaprezentują  prace, które przyglądają się z bliska detalom rzeczywistości i pokazują je w nowym kontekście.

Aleksandra Glinka

  • Wystawa "Rzeczy wspólne"
  • 20.09-31.12.2013
  • Galeria Art Stations, Stary Browar
  • Wernisaż: 19.09 g. 19