Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Noc Muzeów z Kwapiszonem i Gapiszonem

Od 17 maja, w  ramach tegorocznej Nocy Muzeów, w poznańskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej będzie można oglądać prace Bohdana Butenki.

. - grafika artykułu
Rys. Bohdan Butenko

Któż z nas nie kojarzy poczciwego Kwapiszona, Gapiszona albo Gucia i Cezara? Pewnie większość, a już z pewnością wszyscy, którzy urodzili się przed erą telewizyjnych kreskówek spod znaku Cartoon Network czy MTV. O ile jednak imiona samych bohaterów są znajome, o tyle nazwisko ich "ojca" już niekoniecznie.

Bohdan Butenko, jeden z najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów lat 50., urodził się w 1931 roku. Akademię Sztuk Plastycznych kończył w Warszawie, a tuż po studiach został redaktorem artystycznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Jako pierwsze zilustrował książki "Pan Maluśkiewicz i wieloryb" Juliana Tuwima i "35 maja" Ericha Kästnera. Wznowienie tej pierwszej zostało zresztą wpisane na listę Białych Kruków - White Ravens 2010 Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Potem przyszła pora na kolejne 200 książek, wśród autorów których pojawiały się tak wielkie nazwiska jak Jan Brzechwa, Bohumil Hrabal, Hanna Krall czy Adam Asnyk. W tej chwili na tamtych wydaniach wychowuje się już trzecie pokolenie Polaków. Prócz samych czytelników jego prace doceniało również międzynarodowe jury, przyznając wiele nagród, m.in. IBA (Lipsk) - nagroda za książki "Dong, co ma świecący nos" E. Leara (1965), "Krople na start"  L. Górskiego (1971) oraz "Pali się!" J. Brzechwy (1977), Premio Europeo (Padwa) za "Całe życie Marianny, czyli historia Francji" J. Duché (w roku 1976) oraz IMGE (Istambuł) za "Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina" I. Shaha (2003).

Równolegle do swojej codziennej pracy, Butenko działał w ramach Polskiej Szkoły Ilustracji razem z Janem Młodożeńcem, Danielem Mrozem, Januszem Stanny, Janem Marcinem Szancerem, Franciszką Themerson i Józefem Wilkoniem. Butenko jako pierwszy na polskim gruncie tak zsyntetyzował znaczenie obrazu, że mimochodem wprowadził ilustrację na salony sztuki. Prócz tego, projektował również scenografie teatralne i telewizyjne, tworzył projekty do filmów animowanych, a także plakaty.

Wystawa jego prac w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na Starym Rynku potrwa do 2 czerwca. Przed wybraniem się na nią warto przypomnieć sobie postaci, które stworzył Butenko. Trafionym pomysłem może być np. fotokomiks "O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i..." - książka, która w 2009 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania. - Podczas Nocy Muzeów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wśród uczestników zostaną rozlosowane książki z autografem Bohdana Butenki - zachęca Justyna Kiraga, asystentka Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu.

Anna Solak

  • Wystawa rysunków Bogdana Butenki
  • Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej (Stary Rynek 95/96)
  • otwarcie: 17.05, g. 11
  • wystawa czynna do 2.06