Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Najwytworniejsza katastrofa

Krynolinę kojarzymy z pierwszych fotografii i filmów kostiumowych. Była jednym z ważniejszych elementów stroju XIX-wiecznej damy.

Krynolina: Najwytworniejsza katastrofa w świecie mody, fot. Fotoplastykon Poznański
Krynolina: Najwytworniejsza katastrofa w świecie mody, fot. Fotoplastykon Poznański

- Damy rozstały się z szerokimi sukniami na rzecz bardziej praktycznych strojów. Jednak nie wszystkie krynoliny wylądowały w szafach. Pomysły na poszerzaną spódnicę powracają w kreacjach znanych współczesnych projektantów. Nie musimy jednak wybierać się na pokazy mody. Historię tych niezwykłych strojów przybliży wystawa stereofotografii w Fotoplastykonie Poznańskim i zdjęć w przestrzeni wokół wyjątkowego urządzenia - zachęca do udziału w wydarzeniu kurator wystawy Marcel Skierski. - To, co dzisiaj jawi się jako (najczęściej zabawny) symbol minionej epoki, w czasach największej popularności budziło duże emocje i dalece wykraczało poza przejaw mody. Krynolina przyczyniła się do zmian w obyczajowości, relacjach damsko-męskich i stanowiła przyczynek do dyskusji na temat emancypacji kobiet. Wspomnienia o rozłożystych sukniach znajdziemy w wielu artykułach, satyrycznych rysunkach i utworach poetyckich powstałych ponad półtora wieku temu - tłumaczy.

Na wystawie będą prezentowane stereofotografie z kolekcji Briana Maya z London Stereoscopic Company Ltd. Całość bazuje na publikacji książkowej z 2016 r. Briana i Denisa Pellerina Crinoline: Fashion's Most Magnificent. Disaster.

oprac. red.

  • wystawa Krynolina: Najwytworniejsza katastrofa w świecie mody
  • wernisaż zaplanowany na 16.03 został przesunięty na termin późniejszy - o nowym terminie poinformujemy wkrótce.
  • Fotoplastykon Poznański
  • bilety: 5 -20 zł
  • czynna do 7.06