Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Młodość przefiltrowana

Instagramy, snapchaty, tiktoki i telegramy, a także przesyłane przez wszelkie komunikatory memy, gify i emotikony. Dzisiejszy przekaz oparty jest na obrazie - zarówno tym ruchomym, jak i statycznym. A szkolna młodzież, będąca adresatem organizowanego przez WBPiCAK konkursu "filtr: REL", pokazuje, że za pomocą komunikacji wizualnej potrafi wyrazić swoje uczucia. Wystawę można oglądać w bibliotecznej galerii przy ul. Prusa.

Dziewczyna stoi tyłem do obiektywu i sprayem rysuje napis "RESET" na białym płótnie. - grafika artykułu
Konkurs "filtr:_RESET", fot. Tobiasz Jankowiak

Konkursowe zmagania organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury mają długą historię. Bo chociaż to dopiero trzecia edycja "filtru" (dwie poprzednie miały hasła przewodnie: "ERROR_2K20" i "_RESET"), poprzedzał go istniejący od 2003 roku konkurs fotograficzny "Moja Wielkopolska". Właśnie, fotograficzny. Odpowiadając na zmiany w świecie sztuki wizualnej, a także szerzej w świecie nowych mediów, w którym poruszają się dzisiaj młodzi ludzie, konkurs "filtr" nie zawęża się już tylko do fotografii, ale jest otwarty również na inne formy wizualne. Zasługą tej  inkluzywności jest fakt, iż zgłaszane prace mają charakter coraz bardziej osobisty.Widać to w pracach nadesłanych na dwie poprzednie edycje "filtru" - środek ciężkości wyrazu artystycznego przesunął się z opisu regionalnej rzeczywistości na eksploracje przeżyć i doświadczeń wielkopolskich autorów. I chociaż i tym razem króluje fotografia - czego źródeł należy upatrywać w jej dostępności - to użyte przez młodych twórców środki wyrazu są różnorodne. W tegorocznej edycji pojawiły się filmy, kolaże, rysunki, gify czy nawet obiekty.

Jak zauważa Mateusz Kiszka, główny instruktor działu fotografii w WBPiCAK, niezależnie od wybranej formy wypowiedzi jurorzy oczekiwali od autorów opowieści o tym, z czym się utożsamia młodzież, w czym się odnajduje i czuje bezpieczniej. Jest to odniesienie wprost do tegorocznego hasła przewodniego konkursu: "REL" (z ang. relatable) - coś, z czymś się zgadzasz i co możesz odnieść do własnego doświadczenia.

Na konkursowy open call odpowiedziało 163 autorów, nadsyłając aż 600 prac. Chętnie poruszaną przez młodzież tematyką była ta związana z własną cielesnością i akceptacją własnego ciała. Konkursowicze podejmowali również tematy związane z ich zwykłym codziennym życiem - ze szkołą, czy też z relacjami z przyjaciółmi i rodziną. Będący równocześnie jurorem Mateusz Kiszka zwraca uwagę, że jednym z powtarzających się tematów jest depresja.

Co jeszcze przejmuje i zajmuje młodzież oraz jak wygląda rzeczywistość przefiltrowana przez ich twórczą wrażliwość można sprawdzić na własne oczy do 1 września.

Adam Jastrzębowski

  • Wystawa pokonkursowa filtr: REL
  • 30.06-1.09
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023