Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Kolor, kontur i punk

Michał Arkusiński jest młodym artystą, który wykształcenie plastyczne zdobył dzięki nauce w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyta tam wiedza pomogła mu odszukać własny styl, a następnie połączyć go z własną twórczą intencją. Rysowanie aktów i martwych natur nie przyćmiło jego potrzeby tworzenia dwuwymiarowych, znaczonych mocną linią grafik,  a akademizm nie utemperował jego punkrockowej natury. Wystawa jego prac, która pojawiła się wcześniej w innych miejscach Polski ciesząc się zainteresowaniem ze strony odbiorców,  zostanie zaprezentowana 10 maja w Baraku Kultury.

. - grafika artykułu
Jedna z prac z wystawy "Nieumieładnie", fot. materiały prasowe

Nie od dziś wiadomo, że korzenie punka wyrastają z mocno zaangażowanej społecznie niezgody na mainstreamową dyktaturę. Niechęć do podążania za kanonami oraz nieustające poszukiwanie nowych granic wizualnej estetyki pociągają twórców także dzisiaj. Podobne tendencje można zauważyć w pracach plastycznych Michała Arkusińskiego, którego wystawa w Baraku Kultury otworzy się w piątek 10 maja. Zobaczymy na niej spójne estetycznie i tematycznie cykle obrazów zatytułowanych Nieumieładnie, co wskazuje zarówno na dystans do prezentowanych dzieł jak i poczucie humoru artysty.

Połączenie z punkrockiem nie jest u Arkusińskiego wyłącznie estetycznym wabikiem. Artysta inspiruje się tą muzyką od lat, sam także próbuje swoich sił na scenie muzycznej. Pasję do punka przekłada na papier tworząc okładki płyt, dzięki czemu jego dryg plastyczny i muzyczny znajdują wspólne ujście. Jego prace są wyraziste, kolorowe, często zawierają wyraźne kontury. Ich treść jest najczęściej połączona ze współczesną polityką i kwestiami społecznymi. Za pomocą swoich dzieł podejmuje kwestie dotkliwe dla dzisiejszych czasów, często przedstawiając też bardziej abstrakcyjne formy i dając upust własnej wyobraźni. Wśród jego prac można znaleźć również interesujące rysunki, które przedstawiają wyraziste, wyimaginowane postacie lub potwory oraz szczegółowe wzory. Wiele z jego dzieł przeszywa mroczna aura, w której agresja przeplata się z melancholią. Jego prace to często gęste kompozycje, w których to detale budzą niepokój. Widać to szczególnie w obrazach przedstawiających martwe lub zdeformowane ptaki, które ukazano w zbliżeniu i za pomocą mocnych konturów.

Jednym z organizatorów wystawy jest Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA, działająca przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Konfrontując się z pracami Arkusińskiego szybko okazuje się bowiem, że zależność ta jest nieprzypadkowa, bo jego prace mocno nawiązują do estetyki komiksowej. Silna korespondencja zarówno w stosowanych przez niego technikach, jak i licznych nawiązaniach do kultury popularnej powodują, że jego twórczość plasuje się na granicy kampu i żartu. Arkusiński jest wielbicielem Marka Edelmana, którego postaci poświęcił swoje ostatnie prace. Dzieła te zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

Barak Kultury niedawno zmienił adres i od teraz wszystkie wydarzenia oraz inicjatywy proponowane przez tę instytucję dzieją się przy Alejach Marcinkowskiego. To właśnie tam zostaną zaprezentowane obrazy z wystawyNieumieładnie.

Julia Niedziejko

  • wystawa prac Michała Arkusińskiego Nieumieładnie
  • wernisaż: 10.05,  g. 17
  • Fundacja Barak Kultury
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019