Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Bauhaus w Puro

Wystawę plakatów polskich twórców, które powstały z okazji stulecia Bauhausu, od 31 lipca będzie można oglądać w poznańskim hotelu Puro. Pomysłodawcą prezentacji jest magazyn Label. Z okazji urodzin słynnej szkoły redakcja postanowiła zaprosić polskich artystów plakatu do wykonania projektów inspirowanych stylem uczelni, w której wykształciło się tak wielu wybitnych architektów, projektantów i artystów.

. - grafika artykułu
Autor: Andrzej Pągowski

"Stulecie Bauhausu, które obchodzimy w tym roku, to okazja, której nie mogliśmy pozostawić bez echa. Aby uczcić sto lat szkoły: jej założycieli, koncepcje i bogate dziedzictwo, zaprosiliśmy najlepszych polskich plakacistów i ilustratorów do stworzenia specjalnej edycji plakatów. Efektem jest 20 plakatów w limitowanej ilości 10 sztuk każdy" - tłumaczą ideę prezentacji jej pomysłodawcy. "Inspirując się stylem Bauhausu i jego ideami, zaproszeni artyści stworzyli niepowtarzalne projekty: to dwadzieścia różnych temperamentów i odmiennych stylów, dwadzieścia różnorodnych spojrzeń na założenia tej wpływowej szkoły i na indywidualności, które ją tworzyły. Każdy plakat to osobna opowieść na temat bogatej historii (i teraźniejszości) Bauhausu. Razem tworzą niezwykłą kolekcję, upamiętniającą wpływ Bauhausu na współczesne myślenie o projektowaniu i architekturze" - czytamy o projekcie.

Zaproszenie do udziału w nim przyjęli: Michał Batory, Paulina Daniluk, Ewelina Gąska, Joanna Gniady, Patryk Hardziej, Krzysztof Iwański, Paweł Jońca, Aleksandra Morawiak, Ola Niepsuj, Krzysztof Nowak, Andrzej Pągowski, Paweł Rafa, Dawid Ryski, Damian Skotzke, Katarzyna Stanny, Anna Światłowska, Tomasz Walenta, Kasia Walentynowicz, Mieczysław Wasilewski i Martyna Wójcik-Śmierska.

Wystawa prezentowana jest od maja w hotelach sieci Puro: w Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Jej poznańska odsłona potrwa od 31 lipca do 20 sierpnia.

Plakaty z unikatowej kolekcji można kupować na stronie magazynu Label. Część zysków ze sprzedaży trafi do Stowarzyszenia Masław, w ramach którego działa inicjatywa Tu było, tu stało. Jej członkowie od lat działają na rzecz ochrony zabytków, modernistycznego dziedzictwa i poprawy jakości przestrzeni miejskiej - edukując, publikując, prowadząc warsztaty i spacery miejskie. Znani są też z licznych akcji np. Nie dla wyburzenia budynku "Syreniego Śpiewu" czy Poszukiwania dziewczynki ze zdjęć z 1946 r.

sk

  • Wystawa plakatów na stulecie Bauhausu "Label Magazine x Bauhaus"
  • Puro Hotel Poznań
  • 31.07-20.08