Artystyczna lokalność
Ponad 40 wydarzeń w 20 lokalizacjach. 1 czerwca rozpoczyna się Poznań Art Week - festiwal prezentujący różne zjawiska na polu sztuk wizualnych. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "lokalność". Do 18 czerwca festiwal przybliży działalność poznańskich kuratorów, artystek i animatorów kultury.

W tym roku Poznań Art Week wystartuje już po raz siódmy. Jak zapowiadają jego organizatorzy i organizatorki, festiwal wraca do swojej pierwotnej idei, czyli przeglądu zjawisk kulturalnych na polu sztuk wizualnych w Poznaniu. Stąd wynika hasło towarzyszące tegorocznej edycji - "lokalność". Do współpracy nad programem zostały zaproszone galerie i muzea instytucjonalne oraz offowe, które poza prezentacją twórczości lokalnych artystów i artystek, przedstawią działalność animatorów i animatorek kultury.
Festiwal rozpocznie się 1 czerwca wernisażem prof. Grzegorza Marszałka Uwielbiam przypadek i go wykorzystuję zorganizowanym z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej autora. Wystawa zainauguruje Art Week o godzinie 18 w Starym Browarze. W galeriach Uniwersytetu Artystycznego - organizatora wydarzenia - odbędą się dwie wystawy: Uroczysta minuta, prezentująca prace studentów grafiki artystycznej, które powstały w kończącym się roku akademickim i Budowanie ogrodu wokół płonącego domu, odnosząca się do pojęcia schronienia i badająca jego społeczny wymiar. W programie festiwalu znajdziemy także wystawę Anatomia polityczna Vlady Ralko i Volodymyra Budnikova, będącą efektem ich poznańskiej rezydencji w ramach programu prowadzonego przez Stowarzyszenie Wielka 19 w Galerii Miejskiej Arsenał, międzypokoleniowy projekt Wspólność. Gieraga/Madera - czyli powinowactwa w Molski Gallery oraz kolejną edycję międzynarodowej wystawy Synteza - architecture, graphics, design, która zorganizowana zostanie w Galerii Śluza.
W wyniku współpracy Art Weeku z Enter Festival odsłonięta zostanie instalacja Izabelli Gustowskiej w Visual Parku na Strzeszynku. Muzeum Narodowe zaprosi na oprowadzania kuratorskie i wykłady związane z dwoma wystawami czasowymi, które aktualnie możemy tam oglądać - Zwierzę przede mną i Japońskie projektowanie graficzne Kenya Hary. W Mad Art zaplanowano cykl spotkań z artystami i artystkami oraz prezentacje ich twórczości. W ramach Art Weeku swoje finisaże będą miały How the Ruler is Mad Agnieszki Grodzińskiej w Rodriguez Gallery i Political Design Activism Klausa Welpa w Galerii Centrala. Wydarzeniami towarzyszącymi wystawom będą koncerty, warsztaty, wykłady i pokazy filmowe, które odbędą się między innymi w Fyrtlu Główna, Pawilonie czy Collegium Da Vinci. To tylko część festiwalowych propozycji, pełny harmonogram znajdziecie na stronie poznanartweek.com.
Magdalena Chomczyk
- Poznań Art Week
- 1-18.06
- różne lokalizacje
- więcej tutaj
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023