Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Arsenał nowych technologii

Organizując wystawę opartą na nowych technologiach na obchody 65-lecia, Arsenał pokazuje odcięcie od historycznego zwrotu tak charakterystycznego dla podobnych jubileuszy. Czyżby galeria stawiała na nowoczesność? Czy skutecznie i czy słusznie, pokaże cykl nadchodzących wydarzeń.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu: Lekcje rosyjskiego Andrieja Niekrasowa fot. Verlam Karchkhadze

Galeria Miejska Arsenał zaprasza do udziału w interaktywnym projekcie. Na pierwszym miejscu wydarzeń związanych z jubileuszem jej istnienia prezentuje wystawę Kompletnie bez tytułu... będącą instalacją w ciągłym procesie. Składać się na nią będą realizacje młodych twórców związanych z Wydziałem Animacji Uniwersytetu Artystycznego - Miłoszem Margańskim oraz Mariuszem Kołodziejczakiem. Organizatorzy przygotują dla widzów aktywujący ich obecność dynamiczny mapping. Oznacza to, że goście wystawy staną się w pewnym sensie współtwórcami składających się na ekspozycję obrazów. Ponadto w jednej z sal pokazane zostaną dotychczasowe realizacje filmowe wspomnianych artystów.

Poza wystawą odbędą się trwające 1,5 miesiąca warsztaty i koncerty zatytułowane Please Stand By. W ich ramach przewidziano m.in. tworzenie gier komputerowych, pisanie scenariuszy dla dorosłych oraz podstawy programowania dla najmłodszych. Warsztaty poprowadzą dizajnerzy, programiści oraz specjaliści od historii i teorii gier. Poza warsztatami odbędą się spotkania na tematy związane z rozwojem technologicznym w sztuce. Artyści i kuratorzy wraz z zespołem projektowym Noviki spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące sztuki "postinternetowej", na którą składają się takie elementy, jak np. minimalizm, modernizm, współczesny dizajn czy estetyka photoshopowa. Wyjaśnią świat creepypastów, memów i avatarów. Te i inne trudne zagadnienia zespół spróbuje przybliżyć wszystkim mniej wtajemniczonym użytkownikom komputerów.

"TAK" - Telewizja Arsenał Krytycznie jest ostatnim projektem cyklu Mediamorfoz. Warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych polegać będą na realizacji własnego filmu. Uczestnicy podczas ich trwania będą oglądać filmy dotyczące specyfiki mediów. Przewidywana jest prezentacja następujących produkcji: Ćwiczenia warsztatowe w reżyserii Macieja Łozińskiego, Wojna światów - następne stulecie Piotra Szulkina, Niewinne Kamery Grzegorza Królikiewicza, Lekcje rosyjskiego Andrieja Niekrasowa, Technologia zabójstwa medialnego Pawła Znyka oraz Brand New World Andrzeja Wójcika i Ewana Jonesa-Morrisa.

Michał Ciesielski

  • Mediamorfozy
  • Galeria Miejska Arsenał
  • 14.11-28.12