Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

W Zamku mówią otwarcie

Pierwsza i jedyna jak dotąd w Polsce prezentacja dokonań Antoniego Gaudiego -  wybitnego hiszpańskiego architekta, twórcy m.in. katedry Sagrada Familia i innych symboli Barcelony, zostanie otwarta w listopadzie w CK Zamek. Ale to nie jedyne tak spektakularne wydarzenie, jakie Zamek szykuje w nowym roku.

"Bezwzględne cechy podobieństwa" prof. Izabelli Gustowskiej, fot. Maciej Kaczyński - grafika artykułu
Plan filmu "Bezwzględne cechy podobieństwa" prof. Izabelli Gustowskiej, fot. Maciej Kaczyński

Od początku stycznia trwa w Zamku wystawa Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni, prezentująca mniej znany obszar twórczości czołowych francuskich impresjonistów - grafiki z kolekcji Ashmolean Museum w Oksfordzie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Nieznane dzieła Maneta, Pissarro, Cezanne'a, Renoira... można oglądać do 29 marca. Wystawie towarzyszy szeroki program edukacyjny - wykłady, warsztaty, spotkania, oprowadzania.

Miesiąc po zakończeniu prezentacji impresjonistów w zamkowych przestrzeniach zagości wystawa o równie nieznanym (na pewno w Polsce) obszarze w historii sztuki: Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960-1990 prezentująca blisko 90 obrazów z kolekcji Royal Museum for Central Africa w Tervuren (Belgia). Prace powstały na własny użytek z przeznaczeniem do domów lokalnych mieszkańców. "Portrety własne Kongijczyków otwierają oryginalny świat kulturowo różny od naszego, przesycony kolorami, głosami nieustających rozmów i pełen muzyki" - czytamy w zapowiedzi wystawy, której kuratorem jest prof. Bogumił Jewsiewicki - etnolog, historyk i afrykanista, autor licznych prac naukowych na temat historii życia codziennego, pamięci społecznej i kultury wizualnej francuskojęzycznej Afryki oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Wystawa będzie czynna do lipca.

W maju w Zamku kolejna odsłona Festiwalu Fabuły (12-16.05) - jak zawsze wyjątkowo czułego i wrażliwego na nowe zjawiska w szeroko rozumianej polskiej i tłumaczonej na język polski prozie współczesnej. A zatem - gorące dyskusje o książkach i spotkania z autorami. Udział w tym roku potwierdzili już m.in.: Siergiej Lebiediew z Rosji, Georgi Gospodinow z Bułgarii, a ze znakomitych polskich autorów: Maciej Zaremba Bielawski (laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2019) i Dominika Słowik (laureatka Paszportu Polityki za powieść Zimowla).  

Czerwiec to w programie Zamku niezmiennie festiwal Ethno Port Poznań - którego organizacja z powodu oszczędności budżetowych pod koniec ubiegłego roku na chwilę stanęła pod znakiem zapytania. Ostatecznie festiwal odbędzie się, choć w nieco skromniejszej niż dotąd formule. Potrwa trzy dni, na dwóch scenach wystąpią artyści z Azji, Afryki, obu Ameryk i Europy (w tym również Polski). Program koncertowy jak zawsze uzupełnią warsztaty muzyczne, taneczne, instrumentalne, projekcje filmów opowiadających o największych wyzwaniach współczesnego świata, a także blok dla najmłodszych fanów world music.

W czerwcu po kilkunastu miesiącach prac konserwatorskich udostępnione zostanie widzom zachodnie skrzydło Zamku. - Nie możemy się doczekać, kiedy turyści i poznaniacy wejdą do dawnych pokoi i apartamentów, zobaczą niepowtarzalny wystrój budynku, będą mogli przyjrzeć się z bliska cesarskiemu tronowi - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.  Cykl wydarzeń pod hasłem "mówimy: Otwarcie!" zainaugurowany zostanie 12 czerwca. 

Jesienny program Zamku to wystawy wieńczące rezydencje dwóch ważnych postaci współczesnej sztuki: Bezwzględne cechy podobieństwa (wystawa i premiera filmu) prof. Izabelli Gustowskiej i projekt Rassenhygiene. Badania Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, Rasse - und Siedlungshauptamt, RuSHA - Wartheland Doroty Nieznalskiej.

Jesienią odbędzie się także kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Poznańskie premiery oraz prezentacje gościnnych spektakli planują też twórcy programu "Teatr Powszechny".

Rok 2020 w poznańskim Zamku zakończy wystawa Antoniego Gaudiego - jednego z najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych architektów i artystów przełomu XIX i XX wieku (otwarcie 28 listopada). Ekspozycja 100 eksponatów pochodzących z uznanych kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz kolekcji prywatnych była pokazywana dotąd w kilku miejscach na świecie, m.in. w Hiszpanii, Japonii, Rosji, Korei Południowej. W Polsce twórczość Gaudiego będzie prezentowana po raz pierwszy.

Sylwia Klimek

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020