W ubiegłym roku Pyrkon wrócił po dwuletniej pandemicznej przerwie i od razu ustanowił rekord frekwencji. Festiwal odwiedziło ponad 56 tys. osób. Program w 2023 roku znowu jest przebogaty w atrakcje dla fanów wszystkich odłamów fantastyki.
Kilkanaście stref tematycznych zadowoli tych, którzy celują w konkretne, wąskie specjalizacje, jak i tych, którzy chcą popróbować wszystkiego po trochu z pyrkonowego "tortu". Manga i anime, RPG, gry planszowe i elektroniczne, cosplay, komiksy, spotkania z twórcami literackimi i filmowymi, stoiska z książkami, gadżetami i pamiątkami, a w strefie naukowej wiedza podawana w przystępnej formie. Ponieważ Pyrkon stał się już imprezą międzypokoleniową, a pierwsi pyrkonowicze przychodzą na festiwal z własnym potomstwem, działa tu strefa dziecięca. Będzie też miejsce dla fanów klocków Lego, którymi - jak wiadomo - chętnie bawią się i młodzi, i dorośli, a motywy fantastyczne pojawiają się w wielu kolekcjach.
Sporo oczekiwań i emocji wzbudzają co roku goście specjalni Pyrkonu. W tym roku ważną postacią strefy literackiej będzie z pewnością Dmitrij Glukhovsky, rosyjski pisarz, felietonista, dziennikarz, najbardziej znany z serii postapokaliptycznych powieści Metro 2033. Glukhovsky od samego początku inwazji na Ukrainę zdecydowanie potępił reżim Putina i nadal robi to aktywnie w mediach społecznościowych. Obecnie przebywa na emigracji, a w Rosji zaocznie toczy się przeciwko niemu polityczny proces sądowy. Sam Glukhovsky nie traci jednak optymizmu i na portalu społecznościowym zapowiada swoją wizytę na Pyrkonie słowami: "Z radością podpiszę książki, porobię sobie zdjęcia, pogadam, ale też porozdaję darmowe uściski, zwłaszcza dziewczynom, ale chłopakom też. Tęskniłem za Wami".
Fanów twórczości Terry'ego Pratchetta na pewno ucieszy wizyta Roba Wilkinsa, dawnego asystenta, przyjaciela i opiekuna literackiego dziedzictwa autora cyklu Świat Dysku, oraz Piotra W. Cholewy, od lat zajmującego się tłumaczeniem m.in. powieści Pratchetta. Ciekawie zapowiada się też spotkanie z Gają Grzegorzewską, jedną z najpopularniejszych polskich pisarek kryminalnych (choć w minionym roku zadebiutowała także w science fiction powieścią Selkis), a także współautorką scenariusza do serialu fantasy Krakowskie potwory, który można obejrzeć na platformie Netflix.
W strefie filmowo-serialowej zabraknie tym razem postaci tego formatu, co Edward James Olmos. Gościem tegorocznego Pyrkonu będzie za to nasz rodzimy aktor Maciej Musiał, grający m.in. w netflixowych serialach: 1983, Wiedźmin, 1899. Z zagranicy przybędzie niemiecki aktor Thomas "Tom" Wlaschiha, znany z takich seriali, jak Gra o tron i Stranger Things, a także pochodzący z Rumunii iluzjonista, Victor Dorobantu, który w doskonale przyjętym serialu Wednesday odegrał rolę... Rączki.
Sporo będzie się działo w strefie naukowej, gdzie swoją wiedzą podzielą się np. Tomasz Rożek ("Nauka. To lubię"), prof. Szymon Malinowski (współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl i bohater filmu dokumentalnego Można panikować), czy Piotr Kosek, autor kanału na YT "Astrofaza", gdzie opublikował już ponad 400 filmów popularno-naukowych. Poznański akcent to m.in. Agnieszka Jankowiak-Maik, czyli "Babka od histy", oraz jej nieco mniej (jeszcze) znana siostra Anna Jankowiak, czyli "Wiedźma od wiedzy".
Na scenie plenerowej będzie różnorodnie, zagrają m.in.: Dziewanna, Jeremiah Kane, Jelonek, Łysa Góra, Tassack, Runika, Żniwa. Dla cosplayerów najważniejszym wydarzeniem Pyrkonu będzie Maskarada - najbardziej prestiżowy konkurs dla osób przebierających się za swoje ulubione postaci w Polsce, od 2022 roku połączony z eliminacjami do mistrzostw Europy European Cosplay Gathering. Wybrana reprezentacja Polski (solista i drużyna dwu- lub trzyosobowa) pojedzie z pełnym wsparciem Pyrkonu na wielki finał do Paryża. Przy okazji warto pamiętać o jednej z najważniejszych zasad: cosplay to nie zgoda. Przebranie nie jest zaproszeniem do zaczepiania. Nie dotykaj, ani nie fotografuj cosplayerów (ani żadnych innych osób) bez ich pozwolenia.
Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w przestrzeniach MTP. W tym roku swoją oficjalną bazę noclegową Pyrkon będzie miał na Scout Camp Poznań, nad Jeziorem Strzeszyńskim, który na trzy czerwcowe dni przemieniony zostanie w Pyrcamp. To teren na pole namiotowe, przestrzeń integracyjną, miejsca ogniskowe i świetlicę, sanitariaty oraz kuchnię. A jeśli w natłoku pyrkonowych atrakcji poczujecie się zdezorientowani i zagubieni, szukajcie ludzi w pomarańczowych koszulkach. To gżdacze - pyrkonowi wolontariusze wykonujący mnóstwo zadań niezbędnych do sprawnego funkcjonowania imprezy. Na pewno chętnie też pomogą, udzielając informacji, lub, pokierują do najbliższego Punktu Informacji. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziecie na odświeżonej, funkcjonalnej stronie pyrkon.pl.
Czy w tym roku rekord frekwencji znowu zostanie pobity, czy też granica jeszcze nie została osiągnięta? Tego nie wie nikt i nie to jest najważniejsze. Pyrkon od ponad 20 lat śmiało podąża tam, gdzie nie dotarł wcześniej żaden festiwal fantastyki.
Mateusz Malinowski
- Festiwal Fantastyki Pyrkon
- 16-18.06
- Międzynarodowe Targi Poznańskie
- bilety: 120-269 zł (karnety), 35-179 zł (jednodniowe)
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023