Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Spotkania z poezją, rytmem i rymem

W dobie cyfryzacji wydarzeń, które wcześniej dostępne były na żywo, nie brakuje oferty kulturalnej także dla seniorów. Dbając o bezpieczeństwo i komfort starszych Poznaniaków Biblioteka Raczyńskich rusza właśnie z ambitnym projektem, którego cykliczne wydarzenia online mają odbywać się aż do grudnia.

. - grafika artykułu
Poznańskie Senioritki, fot. materiały prasowe

Biblioteka dla seniora w formie online będzie okazją do poszerzenia wiedzy na tematy literackie i rozrywkowe w bezpiecznej formie, bez wychodzenia z domu. Pomysł powstał w wyniku rozmów  pracowników różnych działów biblioteki,  którzy  pracują z seniorami, powadzą dla nich zajęcia,  przygotowują ofertę warsztatów oaz wydarzeń kulturalnych.  Znając ich potrzeby, organizatorzy postawili na temat cieszący się dotychczas sporą popularnością. Dlatego projekt online będzie kontynuacją działań dla seniorów, które Biblioteka Raczyńskich prowadzi od lat. Przede wszystkim stanowić będzie rozszerzenie popularnego cyklu Wtorek dla seniora, czyli prelekcji o piosence i jej twórcach.  Nawiązując do tego lubianego projektu, organizatorzy postanowili pozostać przy wtorkowych terminach emisji wydarzeń, a dokładniej - pierwszych wtorkach miesiąca od sierpnia do grudnia. Wszystkie rejestrowane cyfrowo wydarzenia nagrywane będą w gmachu Biblioteki Raczyńskich, przez co zbudowana zostanie pozytywna więź między odbiorcami a znaną przestrzenią poznańskiej Biblioteki.

Podczas pierwszego spotkanie z poezją, muzyką, rymem i rytmem, które odbędzie się już 4 sierpnia, seniorzy będą mogli wziąć udział w koncercie online. Pełne energii Poznańskie Senioritki wykonają m.in. popularne piosenki Henryka Warsa oraz polską wersję Besame Mucho. Ten żeński chór kameralny, w skład którego wchodzą śpiewaczki powyżej sześćdziesiątego roku życia, znany jest ze swoich humorystycznych występów i kolorowych kostiumów. Podczas sierpniowego koncertu towarzyszyć im będzie Tomasz Grdeń - multiinstrumentalista oraz artysta sceniczny, który klimat swingu łączy z parakabaretowym podejściem do piosenek, publiczności i samego siebie.

W planie są jeszcze dwa koncerty. O klimat rodem z Kabaretu Starszych Panów zadba asz.teatr. Spektakl pełen refleksji i humoru pt. Jeremi. Mężczyzna piosenny w reżyserii Anny Szymczak to wokalna interpretacja piosenek najbardziej znanego powojennego kabaretu. Trzy śpiewaczki - Katarzyna Wojtaszak, Marta Garczyńska, Klaudia Solarek śpiewnie przeprowadzą seniorów przez życiorys Jeremiego Przybory.

Podczas kolejnego spotkania online seniorzy przeniosą się do świata sarmackich tradycji. Za sprawą pieśni i gawęd w wykonaniu Jacka Kowalskiego z akompaniamentem lutnisty - Henryka Kasperczaka, odbiorcy będą mieli szansę wsłuchać się w przeszłość. Kowalski przedstawia się jako pieśniarz, sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Śpiewa piosenki o dawnych czasach i własne przekłady utworów z minionych wieków. Jest też autorem scenariuszy oraz tekstów teatralnych, programów telewizyjnych, plenerowych widowisk historycznych, m. in. ostatnio Orzeł i Krzyż dla Stowarzyszenia Dzieje w Murowanej Goślinie.

Piosenka, która jest interesującą formą zarówno muzycznie, jak i literacko, zostanie przedstawiona odbiorcom z obu tych perspektyw. Podczas spotkania z prof. Joanną Maleszyńską seniorzy poznają piosenkę od strony teoretycznej. W swojej prelekcji online  prof. Maleszyńska opowie o różnych obliczach utworów filmowych oraz twórczości jednego z najbardziej lubianych twórców piosenki autorskiej, Bułata Okudżawy. 

Organizatorzy projektu wierzą, że interesujący program Biblioteki dla seniora online zachęci starszych użytkowników biblioteki do śmielszego eksplorowania internetu. Dla tych, którzy nie czują się zbyt pewnie w cyfrowej rzeczywistości, projekt ten może być dobrym pretekstem, aby spróbować nauczyć się lepiej w nim poruszać. Wydarzenie dostępne będzie na kanałach Biblioteki Raczyńskich na YouTube oraz profilu na Facebooku.

Julia Niedziejko

  • Biblioteka dla seniora
  • 4.08-1.12
  • Biblioteka Raczyńskich
  • wydarzenie bezpłatne, online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020