Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Pokaż ten świat!

- Zapoznamy się żywiołami wody i powietrza, zanurzymy się w marzeniach, magicznych snach, przeniesiemy się w świat starych miasteczek, zaczarowanych myśli, niecodziennych przedmiotów, a może staniemy się superbohaterami - zapowiadają organizatorzy 21. Letniego Pogotowia Sztuki. Pierwsze warsztaty już 4 sierpnia.

. - grafika artykułu
Letnie Pogotowie Sztuki, fot. Piotr Bedliński

Letnie Pogotowie Sztuki to pierwsze wydarzenie offline, na jakie zaprasza od marca Centrum Sztuki Dziecka. W programie tradycyjnie już: interaktywne spotkania, podczas których uczestnicy pracować będą w różnych technikach, z różnymi materiałami. Tadeusz Wieczorek, kurator projektu, wyjaśnił mi kiedyś, że "twórcze spotkanie dzieci i artystów to wymiana myśli, wrażeń, doświadczeń". Jego zdaniem jest też "wspólnym przekraczanie granic wyobraźni". - Trudno ocenić, kto ma lepsze lekarstwo na nudę: dorośli otwierają przed dziećmi światy, które już trochę poznali, dzieci zaś zabierają dorosłych w bezkres nieznanego, nieodkrytego, nienazwanego. Obie strony uczą się od siebie, a przy okazji świetnie razem bawią - mówił.

W planie wydarzenia jest dziewięć warsztatów, codziennie inny. To m.in. Sznurkowe opowieści, których autorką jest Katarzyna Owsianna. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, że "podobnie jak tkanina ma swój wątek, tak swój wątek mają też opowieści". - Ktoś może "motać" się w zeznaniach, albo przejść "po nitce do kłębka". Opowiadać możemy nie tylko słowami - często najprostsze materiały codziennego użytku pozwalają nam na trafny, ciekawy, a zarazem twórczy przekaz. Jaką opowieść Ty chciałbyś przekazać? - pytają organizatorzy.

Ponadto ciekawie zapowiadają się również zajęcia Tych miasteczek nie ma już (autor: Krzysztof Wosik) oraz Dziurawe pomysły (autorka: Marta Tracewska). Pierwsze z nich składają się z dwóch części. Część początkowa będzie miała charakter treningu wyobrażeniowego, uczestnicy przeniosą się do krainy własnej przeszłości, w części drugiej stworzą makietę miasteczka wspomnień. Dziurawe pomysły z kolei to twórcza zabawa, do której punktem wyjścia jest książka Książka z dziurą Herve Tulleta. W planach jest zaprojektowanie kolejnych stron, na których zmieszczą się wszystkie pomysły uczestników.

Podczas warsztatów W swoim czasie (autorka: Natalia Kołacz) dzieci opowiedzą na pytanie czy udało im się kiedyś zatrzymać lub cofnąć czas, a ich zadaniem będzie zbudowanie obiektu według własnego pomysłu, który by im to umożliwił. Iwona Nowacka podczas zajęć Planeta, która czuje postawi pytania: jak każdy z nas może się zaopiekować Ziemią? Jaka ona naprawdę jest? - Zadaniem uczestników jest przedstawienie Ziemi jako żywej istoty, która potrafi się cieszyć, potrafi odczuwać ból albo smutek - wyjaśniają organizatorzy. Zajęcia Bankomaty, czułościomaty, inne takie... poprowadzi Piotr Pawlak. - W całym kraju ustawiono czułościomaty. Działały one w ten sposób, że odrobinę czułości można było przesłać komuś, kto mieszkał na drugim końcu miasta lub kraju. Wszędzie tam, gdzie funkcjonowały podobne urządzenia - tłumaczą twórcy. W zapowiedzi warsztatów czytamy też, że "czułość - pod postacią przytulenia albo pogłaskania po głowie czy pogłaskania dłoni, okazywało się automatowi (wysuwały się z niego mechaniczne ręce czy sztuczna głowa) a czułościomat w miejscu zamieszkania odbiorcy okazywał tę czułość osobie, dla której była przeznaczona". - Pokaż to! Pokaż ten świat! Wykonaj pracę rysunkową, malarską, collage, pracę przestrzenną lub komiks. Możesz napisać wiersz, krótką opowieść, piosenkę - zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • 21. Letnie Pogotowie Sztuki
  • 4-12.08, g. 10.30-11.30
  • park Cytadela
  • wiek: 6-13 lat
  • bilety do kupienia wyłącznie online: 15 zł (rodzinny, do 4 osób)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020