Kultura w Poznaniu

Varia

Chwyć srokę za ogon

Słyszy i widzi wokół siebie dużo więcej niż inni. Stanisław Łubieński - ptasiarz, autor książki "Dwanaście srok za ogon" - będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Zamek z książek".

Czytaj artykuł
Bunt według Hanny Krall

Wizyta w Poznaniu sześćdziesiąt lat temu miała być okazją do poćwiczenia warsztatu dziennikarskiego, a okazała się wydarzeniem, które ukształtowało całe jej życie. Hanna Krall będzie wspominać wydarzenia Czerwca '56 w najbliższy czwartek na spotkaniu w Bibliotece Raczyńskich. 

Czytaj artykuł
Zawieszeni

Uwaga! Głowy w górę! - w lipcu i sierpniu przyglądamy się wszystkim balkonom w mieście. "Ciesząc się z wakacji, aktywnie i twórczo wykorzystamy ich otwartość, mając nadzieję, że cierpliwie to udźwigną" - piszą twórcy zamkowego cyklu Na balkonie. Inauguracja - 12 lipca.

Czytaj artykuł
Posłuchaj Nepalu

Jak wygląda i brzmi Nepal w rok po jednym z największych trzęsień ziemi w regionie? Dowiemy się już w niedzielę. W Centrum Amarant odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Błachowiakiem i Voitkiem Noir - fotografem i muzykiem rejestrującymi audiosferę i pejzaże tego kraju.

Czytaj artykuł
Zostań turystą we własnym mieście

Wielu poznaniaków otwarcie przyznaje, że od lat nie było w śródmieściu: ścisłym centrum i historycznych dzielnicach Poznania. Powód? Sklepy zostały "wyssane" z miasta przez nowe galerie handlowe i centrum prawie wyzionęło ducha. W planach jest jednak ponowne ożywienie śródmieścia. Zresztą już teraz dużo się tu dzieje.

Czytaj artykuł
Skwer kreacji, skarb Łazarza, czyli pomysły na miasto

Niektóre projekty wybrane w tegorocznym konkursie Centrum Warte Poznania już się rozpoczęły, inne startują w czasie wakacji. Oferta jest wyjątkowo różnorodna, bardzo pomysłowa, a co najważniejsze - wychodzi do ludzi. 

Czytaj artykuł
Do lata, gotowi, start!

Przez cały rok szlifowali formę i uważali, by nie nabawić się kontuzji. Bo już 27 czerwca rozpoczną upragnione wakacje. Część małych zawodników rozegra ten mecz poza miastem, ale dla tych, którym nie uda się wyjechać, Poznań jak zawsze przygotował moc kulturalnych atrakcji.

Czytaj artykuł
Od porażki do współpracy

W zielonym tramwaju linii "0", kursującym od 1 do 3 lipca po wrocławskim śródmieściu, podróżować będą poznańscy artyści. W ramach projektu Koalicja Miast zaproszą mieszkańców i gości Europejskiej Stolicy Kultury 2016 na cykl koncertów, spektakli, happeningów "made in Poznań". 

Czytaj artykuł
Po co nam bunt?

Premiera Trenów napisanych z myślą o Romku Strzałkowskim, najmłodszej ofierze Poznańskiego Czerwca oraz spotkanie z Hanną Krall tworzą program "Buntu 56" Fundacji Barak Kultury.

Czytaj artykuł
Zamek z widokiem

Góruje już od kilku lat nad miastem, w czerwcu zostanie otwarty dla publiczności, choć jeszcze nie cały. Zamek Przemysła od 26 czerwca otworzy swoją wieżę z tarasem widokowym i salę z ekspozycją historyczną o zamku i o godle narodowym.

Czytaj artykuł
Sens buntu

Spektakl, koncert, widowisko, wystawa. Z okazji 60-lecia pierwszego generalnego strajku w PRL, który rozpoczął tzw. "czarny czwartek", zaplanowano szereg propozycji.

Czytaj artykuł
Trochę Wrocławia w Poznaniu

Trzy artystyczne opowieści prosto z Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016, poznają już w najbliższą niedzielę wszyscy ci, którzy wybiorą się do Bramy Poznania ICHOT.

Czytaj artykuł
Malta 2016. Poznaniu, patrzę na ciebie

Z perspektywy chodników i balkonów, z siodełek rowerowych i szpitalnych łóżek, oczami imigrantów lub dzieci, przez wizjer aparatu fotograficznego albo lornetkę. W tym roku w ramach Generatora Malta dokładnie i z różnych punktów widzenia przyjrzymy się miastu i naszej w nim (nie)obecności.

Czytaj artykuł
Made in native America

Na spotkanie ze światem Indian mieszkających na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku zapraszają organizatorzy Festiwalu Kultur Indiańskich - od 10 czerwca w Poznaniu. 

Czytaj artykuł
Po co nam kulturoznawcy?

Instytut Kulturoznawstwa UAM kończy 40 lat. Z tej okazji w czerwcu w Poznaniu odbędzie się szereg wydarzeń, w które zaangażowani są jego absolwenci.

Czytaj artykuł
Tolkien wraca do Poznania

Nauka pisania w języku elfów i hobbitów. Wykłady o niezwykłych połączeniach między powieściami a filmami powstałymi na bazie twórczości J.R.R. Tolkiena. Na koniec maraton filmowy Tolkienowskiej sagi. To wszystko czeka uczestników Poznańskich Dni Tolkienowskich.

Czytaj artykuł
Ekologiczny rachunek sumienia

Debata dotycząca zagrożeń wynikających z zaniedbań wobec środowiska zakończy cykl spotkań po hasłem: "#1050. Moc truchleje. Debaty o polskim katolicyzmie". W środę w Zamku.

Czytaj artykuł
Kuratorzy w tkance miejskiej

Nowa Siła Kuratorska - festiwal tworzony przez studentów związanych z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk UAM trwać będzie przez cały maj. Różnorodność wydarzeń, warsztatów, projektów odzwierciedla zróżnicowaną postawę organizatorów. Kompromis w sztuce to ostateczność.

Czytaj artykuł
Wydarzeń moc w tę noc

Ten, kto by chciał wziąć udział we wszystkich wydarzeniach, z pewnością będzie zawiedziony. Lista atrakcji, które czekają nas w Noc Muzeów z 21 na 22 maja, to bowiem wiele, wiele stron. Każdy z nas może być za to pewien, że znajdzie coś dla siebie.

Czytaj artykuł
Książki jak drzwi - 15. Kieszeń Vincenta

 - Główną bohaterką naszych dorocznych warsztatów będzie książka artystyczna: do czytania, oglądania, dotykania, słuchania... Do odkrywania dzięki niej nowych fantastycznych światów, ale też do poznawania tego świata, który mamy na wyciągnięcie ręki - wyjaśnia Tadeusz Wieczorek, kurator projektu Kieszeń Vincenta.

Czytaj artykuł
1 25 Strona 26 27 28 29