Góruje już od kilku lat nad miastem, w czerwcu zostanie otwarty dla publiczności, choć jeszcze nie cały. Zamek Przemysła od 26 czerwca otworzy swoją wieżę z tarasem widokowym i salę z ekspozycją historyczną o zamku i o godle narodowym.
Góruje już od kilku lat nad miastem, w czerwcu zostanie otwarty dla publiczności, choć jeszcze nie cały. Zamek Przemysła od 26 czerwca otworzy swoją wieżę z tarasem widokowym i salę z ekspozycją historyczną o zamku i o godle narodowym.
Spektakl, koncert, widowisko, wystawa. Z okazji 60-lecia pierwszego generalnego strajku w PRL, który rozpoczął tzw. "czarny czwartek", zaplanowano szereg propozycji.
Trzy artystyczne opowieści prosto z Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016, poznają już w najbliższą niedzielę wszyscy ci, którzy wybiorą się do Bramy Poznania ICHOT.
Z perspektywy chodników i balkonów, z siodełek rowerowych i szpitalnych łóżek, oczami imigrantów lub dzieci, przez wizjer aparatu fotograficznego albo lornetkę. W tym roku w ramach Generatora Malta dokładnie i z różnych punktów widzenia przyjrzymy się miastu i naszej w nim (nie)obecności.
Na spotkanie ze światem Indian mieszkających na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku zapraszają organizatorzy Festiwalu Kultur Indiańskich - od 10 czerwca w Poznaniu.
Instytut Kulturoznawstwa UAM kończy 40 lat. Z tej okazji w czerwcu w Poznaniu odbędzie się szereg wydarzeń, w które zaangażowani są jego absolwenci.
Nauka pisania w języku elfów i hobbitów. Wykłady o niezwykłych połączeniach między powieściami a filmami powstałymi na bazie twórczości J.R.R. Tolkiena. Na koniec maraton filmowy Tolkienowskiej sagi. To wszystko czeka uczestników Poznańskich Dni Tolkienowskich.
Debata dotycząca zagrożeń wynikających z zaniedbań wobec środowiska zakończy cykl spotkań po hasłem: "#1050. Moc truchleje. Debaty o polskim katolicyzmie". W środę w Zamku.
Nowa Siła Kuratorska - festiwal tworzony przez studentów związanych z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk UAM trwać będzie przez cały maj. Różnorodność wydarzeń, warsztatów, projektów odzwierciedla zróżnicowaną postawę organizatorów. Kompromis w sztuce to ostateczność.
Ten, kto by chciał wziąć udział we wszystkich wydarzeniach, z pewnością będzie zawiedziony. Lista atrakcji, które czekają nas w Noc Muzeów z 21 na 22 maja, to bowiem wiele, wiele stron. Każdy z nas może być za to pewien, że znajdzie coś dla siebie.
- Główną bohaterką naszych dorocznych warsztatów będzie książka artystyczna: do czytania, oglądania, dotykania, słuchania... Do odkrywania dzięki niej nowych fantastycznych światów, ale też do poznawania tego świata, który mamy na wyciągnięcie ręki - wyjaśnia Tadeusz Wieczorek, kurator projektu Kieszeń Vincenta.
Jadąc tramwajem lub wędrując pieszo ulicami miasta, spostrzegam znacznie więcej niż tylko kufer wlokącego się przede mną samochodu. Widzę także poznańskie murale.
Co roku ma tu miejsce około 700 wydarzeń, w których bierze udział blisko 30 tys. osób, a 1,5 tys. jest w nie zaangażowanych. Ale podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki liczą się nie tylko liczby. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z nauką i pokazanie, jak bardzo wpływa ona na nasze codzienne życie.
Od początku mają ten sam cel - skonfrontować nas i oswoić z "innością". Tradycyjnie też wyjdą w przestrzenie miasta. Festiwal Inwazja Barbarzyńców - od niedzieli w Poznaniu.
Koncert Marian Badoï Trio "W hołdzie Django" otworzy w sobotę XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - w tym roku odkrywające Francję Romów.
Hordy zombie na moście Dworcowym, Darth Vader przechadzający się pod rękę z Galadrielą, Ironman wymieniający uwagi z Hellboyem. Raz w roku to znak, że w Poznaniu trwa Pyrkon.
Sala Ziemi MTP, Aula UAM oraz Stadion Miejski to główne miejsca centralnych obchodów rocznicy 1050. lecia Chrztu Polski. W programie m.in. uroczyste zebranie Zgromadzenia Narodowego, msza święta na stadionie i koncertowa wersja musicalu "Jesus Christ Superstar".
Te targi udowadniają, że design nie jest jedynie luksusem i domeną wysoko wykwalifikowanych specjalistów, lecz umiejętnością kreatywnego myślenia, czyniącą życie nie tylko piękniejszym, ale też prostszym. Jeśli chcesz przenieść te wartości do swojego życia - Arena Design z pewnością ci to ułatwi.
Najwięcej będzie debat i dyskusji, a tematem większości z nich - instytucja, która niemal zawsze rozpala emocje: Kościół. Jego relacje z państwem, język, stosunek do kultury, wolności słowa, a nawet do... przyrody. Jednak w projekcie #1050 czeka nas o wiele więcej.
16 stycznia 1969 r. na placu Wacława w Pradze student Uniwersytetu Karola Jan Palach dokonał samospalenia. Chciał w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i obudzić czeskie społeczeństwo. Tym dramatycznym wydarzeniom została poświęcona wystawa "Jan Palach'69", którą w najbliższy poniedziałek otwiera Biblioteka Raczyńskich.