Bryła Zamku Królewskiego stoi już na Górze Przemysła od dłuższego czasu, podczas prac budowlanych odnowiono także skrzydło - Pawilon Raczyńskiego. Szczególnie imponująca jest jednak wieża. Wieża odbudowanego Zamku Królewskiego powstała na fundamentach z XIII wieku, w miejscu rozebranej w 1794 wieży zamkowej. Wieża od najdawniejszych czasów była znakiem dominacji, panowania nad okolicą oraz wysokiej pozycji społecznej mieszkańców. W praktyce była najwyższym punktem umożliwiającym daleką obserwację terenu i wczesne dostrzeżenie nadciągającego wroga. Wieża poznańskiego zamku pozwalała również kontrolować miasto u jego podnóża; mieściło się tam także więzienie. W dawnej Polsce karę więzienia nazywano po prostu "wieżą". "Dolna wieża" był to podziemny loch, gdzie trzymano więźniów kryminalnych. "Górna wieża" była więzieniem cywilnym za niewielkie przestępstwa popełniane przez szlachetnie urodzonych.
Docelowo w obiekcie ma znaleźć się przede wszystkim ekspozycja Muzeum Sztuk Użytkowych, najpierw jednak oprócz wieży udostępnione będą sale, w których znajdzie się ekspozycja prezentująca postać króla Przemysła II. Przedstawiona będzie historia Orła Białego, bo to w Poznaniu Orzeł Biały jako znak heraldyczny rozpoczął oficjalnie historię herbu państwowego. Będzie też historia zamku poznańskiego od XIII wieku do 1945 roku oraz koleje powojennych koncepcji odtworzenia dawnego zamku królewskiego. Na gości będzie czekało wiele multimediów, a także m.in. centralnie usytuowany wizerunek pieczęci majestatowej Przemysła. Natomiast nad kominkiem zawieszona będzie reprodukcja obrazu Tadeusza Wolniewicza z 1924 roku Diabli niosą Górę Przemysła, znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu. Legendę, którą ilustruje ten obraz, usłyszymy wprost z wnętrza kominka.
Uroczyste otwarcie i wernisaż z udziałem władz planowane są na 26 czerwca o g. 12, po nich obiekt zostanie udostępniony publiczności. Na ekspozycję w pozostałej części obiektu poczekamy do 11 grudnia. Wtedy otwarte zostanie Muzeum Sztuk Użytkowych, które wystawi przez lata niepokazywane eksponaty. Zwiedzimy też skarbiec w podziemiach zamku ze szczególnie cennymi zabytkami.
Jan Gładysiak
- Otwarcie wieży i ekspozycji historycznej Zamku Przemysła
- 26.06, g. 12 (wstęp z zaproszeniami)
- wieża i wystawa czynne będą od wtorku do niedzieli w g. 12.30-20
- bilety na wieżę i ekspozycję: 12 zł i 8 zł