Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Kuratorzy w tkance miejskiej

Nowa Siła Kuratorska - festiwal tworzony przez studentów związanych z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk UAM trwać będzie przez cały maj. Różnorodność wydarzeń, warsztatów, projektów odzwierciedla zróżnicowaną postawę organizatorów. Kompromis w sztuce to ostateczność.

. - grafika artykułu
.

"Chcielibyśmy, aby nasze działania zostały zauważone przez szerokie grono odbiorców - nawet tych, którzy na co dzień nie korzystają z oferty kulturalnej Poznania. Chcemy, aby teatr, ale także sztuka była punktem wyjścia do dyskusji na tematy społeczne i kulturowe" - deklarują organizatorzy festiwalu Nowa Siła Kuratorska, którego ósma edycja trwa właśnie w Poznaniu. "Festiwal koncentruje się na idei prezentacji sztuki jako punktu wyjścia do rozmowy (...). Owej prezentacji dokonuje przede wszystkim kurator" - piszą organizatorzy. Odpowiedzialność ciążąca na ich barkach jest więc znaczna. Czy młodym kuratorom uda się ją udźwignąć?

Daj się zaskoczyć

Realizując postulat otwartości i dostępności dla szerokiej publiczności, NSK nie ogranicza się do zamkniętych przestrzeni sal teatralnych, a stapia się z tkanką miejską i zaskakuje potencjalnych odbiorców w niespodziewanych miejscach. Chociażby bywalców OFF Garbar, miejsca funkcjonowania Klubu Festiwalowego. - Otwieramy się między innymi na przestrzeń klubową, by ci, którzy bywają w niej w celach towarzyskich i rozrywkowych, mogli doświadczyć czegoś nowego, być przez nas zaskoczonymi - mówi Szymon Patrylak, główny koordynator festiwalu. Wykłady, działania performerskie, dyskusje i imprezy klubowe łączą się tu w nierozerwalną całość.

Co przed nami?

Jednym z projektów w ramach festiwalu jest Akcja-Re-Alizacja, która skupia się na podkreśleniu roli pedagogiki teatru i jej funkcji terapeutycznej. - Pedagogika teatru jest obszarem działania wartym uwagi, powinna się rozwijać. Tymczasem w Polsce, poza kursami i warsztatami, jedyną możliwość zgłębiania wiedzy i warsztatu mamy w ramach studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim - mówi Patrylak. W ramach Akcji-Re-Alizacji 25 maja będzie można posłuchać otwartego wykładu pt. "Po co nam teatr w życiu codziennym", który wygłosi Justyna Wielgus - animatorka kultury, związana między innymi z Teatrem Węgajty.

Warlikowski poznański

Twórcy festiwalu nie zapomnieli o swojej proweniencji - wiedzy o teatrze i teatrologii. W ramach teatralnej odsłony wydarzenia badali wczesną twórczość Krzysztofa Warlikowskiego. Śladem pozostającym po tym spotkaniu jest wydany (i prezentowany) podczas festiwalu katalog "Warlikowski poznański", w którym znalazły się teksty m.in. prof. Dobrochny Ratajczakowej i prof. Ewy Guderian-Czaplińskiej.

Do wiedzy o teatrze i znajomości tradycji filmowych odwołuje się także projekt "Droga". W jego ramach 21 maja na Stacji Szamocin studenci filmoznawstwa zaprezentują wybrane filmy drogi, m.in. "Małą Miss" w reżyserii Jonathana Daytona i Valerii Faris oraz "Kreta" w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Dzień wcześniej odbędzie się czytanie performatywne fragmentów powieści "Lalkarz König i ja" Armina Müllera.

Aleksandra Skowrońska

  • Festiwal Nowa Siła Kuratorska
  • 29.04-25.05
  • wstęp wolny