Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Trzeba działać już teraz

W książce Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość sir David Attenborough opisał największą tragedię naszych czasów - postępującą na Ziemi zagładę bioróżnorodności wraz z jej dalekosiężnymi konsekwencjami, w tym i potencjalną zagładą ludzkości. Jego poruszająca refleksja posłuży za punkt wyjścia dla debaty online Nasza planeta, nasza przyszłość, która odbędzie się w czwartek na profilu FB Centrum Kultury Zamek i Wydawnictwa Poznańskiego.

. - grafika artykułu
Topniejący lód na Morzu Arktycznym. Kadr z filmu "David Attenborough: Życie na naszej planecie", fot. materiały dystrybutora

Książkę Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość David Attenborough traktuje wraz z filmem dokumentalnym produkcji Netflix David Attenborough: Życie na naszej planecie jako swój swoisty testament. Wybitny biolog spogląda w nich wstecz. Nie podsumowuje jednak imponującej skali działań dokumentalisty i popularyzatora wiedzy przyrodniczej - i wcale nie chce sobie powinszować niezaprzeczalnych osiągnięć. Dokonuje raczej reinterpretacji minionej aktywności, wskazując na ówczesną naiwność młodego podróżnika, który ruszając z ekipą filmową w odległe i nieprzystępne zakątki ziemi nie dostrzegał jeszcze, że tak naprawdę filmuje ostatnie ostoje dzikiej przyrody.

Gorzka ironia obecna w narracji tekstu Życie na naszej planecie. Moja historia polega na tym, że opisując rozwój ludzkości Attenborough ujawnia dwuznaczność postępu cywilizacyjnego. Precyzyjnie podaje, posiłkując się danymi statystycznymi, jak działania człowieka w danym okresie tego rozwoju przekładają się na zmianę ekosystemów, a w ostateczności mają bezpośredni wpływ na zagładę bioróżnorodności. "Za życia ludzi, którzy obecnie przychodzą na świat, nasz gatunek powiedzie Ziemię jednokierunkową uliczką. Nie da się odwrócić zmian, które w tym czasie zajdą. Utracimy nasz rajski ogród - stabilne i bezpieczne środowisko holocenu" - pisze przygnębiony biolog. Na tej smutnej konstatacji wcale jednak nie kończy - i proponuje w drugiej części książki remedium, sposób na uniknięcie koszmaru.

Właśnie temu poświęcone będzie czwartkowe spotkanie panelowe, w którym weźmie udział czwórka gości. Zajmującego się ekologią i ochroną środowiska dziennikarza Szymona Bujalskiego internauci mogą znać z jego konta na Facebooku Szymon Bujalski - dziennikarz dla klimatu i grupy publicznej Zmiany klimatu, ekologia, prawa zwierząt - najważniejsze wiadomości. Podobnie do popularyzacji ekologii za pomocą mediów społecznościowych podchodzi Paulina Górska - ekspertka i konsultantka ds. zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Promuje ekologiczny styl życia, odpowiedzialną konsumpcję i lesswaste. Działa jako influencerka na Instagramie i Facebooku (eko.paulinagorska), prowadzi także bloga paulinagorska.com.

Z kolei Katarzyna Karpa-Świderek zajmuje się ekonomią, ekologią i prawami człowieka. Przez ponad dziesięć lat była związana z telewizją TVN, gdzie prowadziła programy publicystyczne i informacyjne o tematyce ekonomicznej, społecznej i ekologicznej. Brała też udział w wielu akcjach broniących praw zwierząt i działań na rzecz ekologii. W 2018 roku została nową rzeczniczką WWF Polska, skupiając uwagę na tematyce zmian klimatycznych.

Dziennikarz Adam Wajrak pod koniec lat 90. przeprowadził się do Puszczy Białowieskiej i to miejsce stało się punktem wyjścia dla wielu jego artykułów, w tym na przykład cyklu Puszcza na dziko z Wajrakiem, wydawanego w Dużym Formacie. Swój przekaz kieruje zarówno do dorosłych, jak i dzieci - to autor książek Przewodnik prawdziwych tropicieli, napisanych wraz z żoną Nurią Selvą Fernandez Kun za kaloryferem, czyli naszych przygód ze zwierzętami czy takich pozycji, jak To zwierzę mnie bierze i Wilki.

Dyskusję poprowadzi Adam Robiński, pisarz i dziennikarz. Jest autorem dwóch wielokrotnie nagradzanych książek - Hajstry. Krajobraz bocznych dróg (Podróżnicza Książka Roku w konkursie Travelery 2018, Nagroda Magellana 2018) i Kiczery. Podróż przez Bieszczady (Książka Górskiej Roku w kategorii literatura górsko-podróżnicza, Grand Prix Festiwalu Literatury Górskiej, Nagroda Publiczności Festiwalu Literatury Górskiej).

Marek S. Bochniarz

  • spotkanie online Nasza planeta. Nasza przyszłość wokół książki Davida Attenborough Życie na naszej planecie
  • 8.04, g. 18
  • transmisja: CK Zamek
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021