Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Wspólne doświadczanie sztuki

- Często wydaje się, że coś małego jest niezauważalne i nieistotne, ale czasami najmniejsze rzeczy i wydarzenia mogą prowadzić do bardzo dużych zmian na spektakl o sprawach, które nie wymagają słów, zapraszają aktorzy z trzech krajów: Polski, Ukrainy i Białorusi. Premiera Wielkiego małego świata - 9 grudnia w Teatrze Animacji. Reżyseruje Natallia Levanava.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

- Natallia Levanava przyjechała do Polski na sześciomiesięczną rezydencję w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Gaude Polonia". Spektakl Mały wielki świat jest zwieńczeniem rezydencji i początkiem naszej współpracy w sezonie 2022/2023 - wyjaśnia Barbara Małecka, jedna (obok Alicji Morawskiej-Rubczak) z kuratorek projektu. - Początkowo planowałam tylko stworzyć projekt spektaklu, a samo przedstawienie zrobić w Mińsku, po powrocie. Okazało się jednak - w związku ze wszystkimi wydarzeniami ostatnich miesięcy - że po zakończeniu stypendium zostałam w Poznaniu, a Teatr Animacji umożliwił mi realizację spektaklu na ich scenie. Nie planowałam kłaść nacisku na narodowe szczegóły, nie miał to być spektakl polsko-białoruski - dopowiada reżyserka. - Nie ma tu elementów ludowych, artyści będą opowiadać językiem uniwersalnym, ponadkulturowym, tworząc miejsce i czas na spotkanie rodzin we wspólnym doświadczeniu sztuki - zapewnia dalej Małecka.  

Reżyserka do współpracy zaprosiła troje aktorów: Alenę Hiranok z Białorusi, Yuliię Semenenko-Kożuch z Ukrainy i Antoniego Kurjatę z Polski. - Tak się złożyło, że w kwietniu 2022 roku, kiedy przyjechałam do Poznania, rozpoczęłam pracę w międzynarodowej grupie: polsko-ukraińsko-białoruskiej, z którą realizowaliśmy projekty integracyjne dla dzieci. I nasza twórcza współpraca trwa do dziś. Kiedy podzieliłam się z aktorami swoimi przemyśleniami i pomysłami na występy, okazało się, że wszyscy są bardzo chętni do współdziałania. Z jednej strony jesteśmy teraz w Polsce i każdy niesie swoją kulturę i jakieś tradycje, drugiej chcę mówić o pewnych wspólnych wartościach i znaczeniu ich zachowania, niezależnie od narodowości - opowiada Levanava.

Wielki mały świat to propozycja dla najmłodszych widzów, więc reżyserka skoncentrowała się na obrazach bardziej abstrakcyjnych. - Od zeszłego roku nie opuszczała mnie myśl o jedności praw natury i kosmosu, o ogólnych zasadach, na jakich działa świat, ludzkość. Rozpoczynając od tych refleksji razem z artystką Veroniką Chaiką - jest Białorusinką, ale od niedawna też przebywa w Polsce - rozwijałyśmy nasz pomysł w kierunku kosmicznych obrazów i interakcji. Pojawienie się życia i jego rozwój, chaos i dążenie do porządku, cud istnienia naszego świata i znaczenie wspólnoty wokół ważnych chwil - wylicza.

Kompozytorem muzyki do spektaklu jest Andrey Evdokimov, również Białorusin, od czasu wydarzeń z 2020 roku mieszka w Warszawie. - W spektaklu chcemy wykorzystać niektóre dźwięki na żywo, ale to raczej rytmy. Pasują do naszej koncepcji - zaznacza Levanava.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Wielki mały świat
  • reż. Natallia Levanava
  • premiera: 9.12, g. 17
  • Teatr Animacji
  • bilety: 20-25 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022