(...)
Miejsce bez czasu. Gdzie się już dokonało.
Samo powietrze. Po prostu Mekka
powietrza. Tlen i azot. Gdzie
nie spojrzeć. A w nich dzień w dzień
drga samotna powieka.
(...)
Powyższy fragment wiersza pt. Kwintet autorstwa Josifa Brodskiego pochodzi z tomu Urania, opublikowanego w 1987 roku, a więc tym samym okresie, w którym autor został odznaczony literacką Nagrodą Nobla. Ten rosyjski poeta do dziś ceniony jest za swoją twórczość poetycką, eseistyczną i krytyczną. Tworzył w języku rosyjskim i angielskim. Wspomniany zbiór został przetłumaczony na język polski jako pierwszy z dorobku artystycznego Brodskiego. Istnieją interpretacje z których wynika, że tom ten można postrzegać jako wyraz autorskiej tęsknoty za tym co utracone, zarówno w rozumieniu terytorialnym, historycznym, jak i osobistym. Brodski sporo pisał też o podróżowaniu i oswajaniu różnych zakątków świata. Spojrzenie na otaczającą go przestrzeń zestawia zwykle z odczuciem przeżywania jakiegoś wewnętrznego procesu, który niekiedy zdaje się przyjmować afirmatywny, innym razem nostalgiczny wydźwięk.
Tymczasem już w niedzielę wiersze tego uznanego poety, będą miały szansę wybrzmieć w języku ich autora. Teatr Emigrant tworzony przez grupę cudzoziemców mieszkających w Poznaniu postanowił przełożyć poezję Brodskiego na język sceny. Sam teatr powstał rok temu. Współtworzą go głównie kobiety, które za dnia pracują w sklepach, salonach, kawiarniach i biurach, a po godzinach spełniają swoje twórcze marzenia. Na scenie Baraku Kultury zaprezentują te wiersze Brodskiego, które najlepiej oddają nastroje związane z samotnością. Wyobrażam sobie, że w dobie izolacji, w której dojmujące poczucie osamotnienia jest tak dotkliwe, jeszcze mocniej odczuwalna staje się tęsknota za miejscem swojego pochodzenia, dlatego można spodziewać się, że spektakl przepełniony będzie wielowątkową refleksją osobistą i emocjonalnością wykonawczyń. W opisie przedstawienia czytamy, że " każda, nawet najgłębsza, najbardziej beznadziejna samotność ma szansę stać się nieograniczoną wolnością i na pewno się nią stanie, jeśli jej motorem i siłą będzie miłość". Możemy zatem spodziewać się afirmatywnego podejścia do radzenia sobie z trudami samotności.
Jako że poezję Brodskiego uznaje się za genialną pod względem formalnym, twórczynie postarają się za pomocą swojego spektaklu uwypuklić te walory wierszy, które dowodzą sprawności poety w konstrukcji przemyślanych i dopracowanych utworów. Sporo będzie tu o rytmie, melodyjności i płynnie ważonych napięciach pomiędzy poszczególnymi wersami. Jest to jeden z czynników, przez które poezja tego wybitnego rosyjskiego poety wybrzmi na scenie w języku autora.
Spektakl w wolnym dostępie będzie można obejrzeć online. Najprostsza droga do odtworzenia tego wydarzenia teatralnego wiedzie przez wydarzenie na Facebooku. Powstało dzięki współpracy z Barakiem Kultury, a więc także na facebookowej stronie tej fundacji można dowiedzieć się w jaki sposób do niego dotrzeć.
Julia Niedziejko
- Solitude Teatru Emigrant
- premiera: 7.02, g. 18
- Barak Kultury
- online
- wstęp wolny
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021