Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

"Ulisses" - oto człowiek

- Ulisses to oratorium na cześć codzienności. Będąc zmuszonym do opisania tej powieści dwoma słowami, można by odpowiedzieć, że dobrze je ilustruje hasło "oto człowiek". Dlatego też w naszej realizacji chcemy być blisko człowieka - mówi Michał Sikorski, aktor Teatru Polskiego, który pojawi się w obsadzie spektaklu na podstawie Jamesa Joyce'a w reżyserii Mai Kleczewskiej. Premiera - 16 czerwca.

. - grafika artykułu
Próba "Ulissesa", fot. Maciej Zakrzewski

Maja Kleczewska wraca do Teatru Polskiego z nowym przedstawieniem. Jej poprzedni spektakl Hamlet realizowany był w Starej Rzeźni z polsko-ukraińską obsadą. Tytuł zwrócił uwagę krytyków, Joanna Ostrowska dla portalu teatralny.pl pisała: " (...) spektakl Kleczewskiej, mimo wszystko, zasługuje, by potraktować go poważnie, choć wymyka się on kategoryzacji: przedstawienie dobre czy złe. On przynależy do innego porządku - to przedstawienie głośne, takie, o którym »się mówi«. Co się mówi, to już sprawa wtórna. Kleczewska swoim Hamletem stworzyła precyzyjną instrukcję, jak przygotować spektakl głośny". Odkąd  Hamlet zniknął z afisza, apetyt na kolejne widowisko w jej reżyserii wzrósł.

Tym razem twórczyni zaplanowała wystawienie Ulissesa, znanej książki Jamesa Joyce'a. Fabuła związana jest z jednodniową wędrówką głównego bohatera - Leopolda Blooma po ulicach Dublina. Co ciekawe, data premiery spektaklu jest nieprzypadkowa. Podobnie jak bohater powieści Joyce'a, premierowa publiczność spektaklu Kleczewskiej podejmie wyprawę szesnastego czerwca. Tytuł książki nawiązuje do tułaczki Odyseusza, którą opisał Homer. To arcydzieło modernizmu jest najczęściej przytaczanym dziełem w kontekście omawiania zastosowania pisarskiej techniki "strumienia świadomości".

Ten kultowy tekst uchodzi za trudny w odbiorze, dlatego po jego scenicznej realizacji również możemy spodziewać się wyzwania. - Zatarta zostanie granica pomiędzy widownią a sceną, sceną a bufetem... Będzie można w trakcie przedstawienia np. jeść to samo danie, co Leopold Bloom - zdradza Sikorski. - Dla mnie osobiście rola w tym spektaklu i praca nad nim to największe i najtrudniejsze zadanie, z jakim przyszło mi się do tej pory zmierzyć w zawodzie - mówi.  

Wiemy też, że w spektaklu wystąpi dziecięca obsada. Niedawno w Internecie zaczęły krążyć informacje o castingu do spektaklu dla młodych aspirantów aktorstwa. Reżyserce Mai Kleczewskiej z powodzeniem udawało się prowadzenie młodych aktorów i aktorek w poprzednich realizacjach, np. Malowanym ptaku w Teatrze Polskim w Poznaniu lub w Pod presją w Teatrze Śląskim w Katowicach. Skąd pomysł na zaproszenie do realizacji najmłodszych? - Bardzo ważną postacią jest zmarły syn głównego bohatera, który jest przez niego po wielokroć przywoływany. Sceny, w których wezmą udział dzieci, będą do nich dostosowane, ale będą to konkretnie wymyślone miejsca spektaklu, w których młodzi aktorzy będą się pojawiać - wyjaśnia Sikorski.

Julia Niedziejko

  • Ulisses Jamesa Joyce'a
  • reż. Maja Kleczewska
  • premiera: 16.06, g. 19
  • Teatr Polski
  • bilety: 50-80 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022