Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Strawiński sto lat po Strawińskim

Premiera " Króla Edypa" w reżyserii Jacka Przybyłowicza oraz "Święta wiosny" w choreografii Paula Juliusa złożą się na "Wieczór Strawińskiego" - w sobotę na scenie Pod Pegazem.

. - grafika artykułu
Wieczór Strawińskiego: 27.04, g. 19, Teatr Wielki w Poznaniu, fot. mat. prasowe

Wystawione dokładnie sto lat temu na deskach paryskiego Théâtre des Champs-Elysées "Święto wiosny" to podobno najbardziej wstrząsająca i burzliwa premiera w dziejach światowego tańca. Spektakl, który nie tylko w dniu premiery podzielił publiczność, ale również dzień później krytyków. Wówczas nie można było stwierdzić, czy wersja ta była arcydziełem, ale dziś jest to już pewne.

Rocznica paryskiej premiery "Święta wiosny" stała się pretekstem do przygotowania nowej, tym razem poznańskiej wersji tego spektaklu, która będzie jedną z dwóch premier sobotniego "Wieczoru Strawińskiego" w Teatrze Wielkim. Spektakl ten zainauguruje jednocześnie VIII Festiwal Wiosny, który w tym roku przyjmie nową formę. Trwać bowiem będzie do połowy listopada, a zakończy się przygotowanym przez Marcina Sompolińskiego "Speaking concert".

Choreografię do premierowego "Święta wiosny" przygotował Paul Julius, który swoje wykształcenie taneczne zdobył w Paryżu, a jego droga zawodowa wiodła między innymi przez Stuttgarter Ballett i New York City Balet. - W tej opowieści koncentruję się na stronie rytualnej. Zależy mi na zachowaniu rytuału. Na tym, żeby on nadal trwał i był wartością - tłumaczył podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę.

Grzegorz Wierus, który opracował muzykę do spektaklu stwierdził, że "Święto wiosny" obciążone jest sławą trudnego dzieła, ale po pewnym czasie, muzyka ta staje się naturalna. - Kiedy spędzimy z nią dużo czasu, to ona sama zaczyna płynąć. To 35 minut jest bardzo gęste, kolorowe i pełne emocji. Jest naszym rytuałem - opowiadał.

Wydarzeniem towarzyszącym rocznicy setnej premiery "Święta wiosny" będzie także spotkanie z prof. Michałem Bristigerem, muzykologiem, krytykiem i publicystą - w Sali Drabowicza o g.17. Rozmowa dotyczyć będzie oczywiście twórczości Igora Strawińskiego, a poprowadzi ją dr Marcin Gmys.

Poza "Świętem wiosny" widzowie zobaczą także w sobotni wieczór premierę " Króla Edypa" w reżyserii debiutującego w tej roli choreografa Jacka Przybyłowicza. Spektakl ten jest rzadko wystawiany, a dzieło przeszło do historii za sprawą warszawskiej inscenizacji Konrada Swinarskiego ze scenografią Jana Kosińskiego z 1962 roku. Po raz drugi natomiast pojawiło się na scenie dopiero w 2000 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi. - Nasza inscenizacja będzie zupełnie inna niż poprzednie, bo "Króla Edypa" wymyślono dla wersji koncertowych czy oratoriów, a my jesteśmy w operze. To kolejna okazja, by pokazać jak silny mamy zespół. Poza tym robimy ten spektakl z żywą orkiestrą, a to bardzo odważne - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Jacek Przybyłowicz.

Monika Nawrocka- Leśnik

  • Wieczór Strawińskiego: Król Edyp/ Święto wiosny
  • "Król Edyp"- opera-oratorium- Igor Strawiński, libretto: Jean Cocteau na podstawie tragedii Sofoklesa, kierownik muzyczny: Gabriel Chmura, reżyseria i choreografia: Jacek Przybyłowicz
  • "Święto wiosny"- libretto: Igor Strawiński, Nicholas Roerich, kierownik muzyczny: Grzegorz Wierus, choreografia: Paul Julius
  • Teatr Wielki
  • 27.04. g. 19 (premiera)