Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Rozpracowywanie tożsamości

"Za każdym razem, kiedy wpisuję swoje imię i nazwisko, Microsoft Word podkreśla je na czerwono jako błąd. Mojej tożsamości nie ma w słowniku" - czytamy w opisie spektaklu Żyjesz naprawdę w innym świcie, którego premiera odbędzie się za kilka dni w Scenie Roboczej. Projekt Huberta Fiebig , Daniela Namiotko oraz Jagody Stanickiej został wyłoniony w ramach konkursu rezydencyjnego "Nowa Generacja", organizowanego przez Scenę Roboczą.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Na potrzeby projektu Fiebig, Namiotko oraz Stanicka zdecydowali się działać kolektywnie. Uznali, że zgłębiając skomplikowany, ale też delikatny wątek tożsamości, należy dostosować  środowisko pracy do potrzeb oraz wartości każdego i każdej z osób zaangażowanych w proces twórcy. Z tego powodu jednym z istotniejszych aspektów ich współpracy była próba ustalenia równościowych zasad. W proces twórczy zaangażowane zostały także osoby biorące udział w "Akademii czułości" - projekcie, który również powstał z inicjatywy kolektywu Fiebig-Namiotko-Stanicka. Warsztat ten pomógł twórcom sprawdzić różne metody współpracy, poznać potencjalną publiczność, ale też zdobyć materiał dokumentalny, który stanowić będzie integralną część przedstawienia.

"Dzisiaj tożsamość jest rozpracowywana na wielu poziomach. Mówimy o tożsamości seksualnej, narodowej, kulturowej itp., ale dla wielu osób te kategorie nie są wystarczające. Pracując nad spektaklem, zastanawialiśmy się nad tym, jak określić tożsamość, wychodząc poza ramy schematów myślenia o niej. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie inne kategorie warto wziąć pod uwagę, podczas próby definicji tego kim jesteśmy, jako jednostki." - powiedział Fiebig. Pracując nad przedstawieniem, twórcy bazowali zarówno na własnych doświadczeniach, jak i obserwacjach oraz rozmowach wyniesionych z badań środowiskowych oraz wspomnianych wcześniej warsztatów. W spektaklu poruszony zostanie zarówno szeroki kontekst społeczno-kulturalny, jak i prywatny, związany z pochodzeniem, wychowaniem  oraz osobistymi doświadczeniami bohaterów przedstawienia. Szczególnie wiele uwagi poświęcono historiom osób, których tożsamość nie wpisuje się w normatywne schematy. Twórcy zwracają uwagę, że ważnym aspektem ich badań okazał się wątek relacji z rodzicami oraz jej wpływ na kształtowanie się tożsamości, dlatego możemy spodziewać się, że na scenie nie zabraknie komentarza w tej sprawie.

Z wykształcenia Fiebig oraz Namiotko są aktorami, a Stanicka to pianistka i kompozytorka z klasycznym wykształceniem. Pracując nad Żyjesz naprawdę w innym świecie każde z nich weszło w nieco inną niż na co dzień rolę. Fiebig spróbuje swoich sił jako reżyser, Namiotko uczestniczy w spektaklu jako performer oraz osoba zaangażowana w proces konceptualny spektaklu, a Stanicka będzie eksperymentować z komponowaniem muzyki na żywo. Szukając odpowiedniej formy dla swojego przedstawienia, kolektyw postawił na eksperyment. Zapowiadają, że przedstawienie ma być instalacją teatralną - hybrydą działań performatywnych, artystycznego zastosowania dla materiałów dokumentalnych oraz interakcji z publicznością. Twórcy zapowiadają, że uczestnicząc w spektaklu, widzowie będą mieli możliwość współuczestniczenia, a w pewnym sensie także - współtworzenia całego widowiska.

Julia Niedziejko

  • Żyjesz naprawdę w innym świecie
  • reżyseria: Hubert Fiebig
  • muzyka: Jagoda Stanicka
  • performer: Daniel Namiotko
  • Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza
  • premiera: 15.10, g. 19
  • bilety: 15 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021