Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Powroty do normalności?

W ten weekend poznański Pawilon będzie gościć spektakl szczególny. Autokorekta w reżyserii Jakuba Skrzywanka jest przedstawieniem, które traktuje o problemach współczesnej młodzieży. Co jednak najistotniejsze, scena w całości oddana zostaje grupie młodych dorosłych, którzy na ważne dla siebie tematy wypowiedzą się według własnych zasad.

. - grafika artykułu
fot. Patrycja Skwierczyńska

Jakub Skrzywanek jest znany poznańskim odbiorcom teatralnym, ponieważ to właśnie w naszym mieście zrealizował kilka projektów scenicznych. Kordian, 27 grudnia, a szczególnie wystawiony niedawno spektakl Śmierć Jana Pawła II zwracają uwagę krytyków i publiczności. Wszystkie zostały zrealizowane przez Teatr Polski w Poznaniu. Tym razem jednak Skrzywanek zaprezentuje w Poznaniu Autokorektę, która powstała w ramach projektu TiSz (Teatr i Szkoła), we współpracy z działem pedagogiki TR Warszawa i 13.Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisy-Kuli oraz, co szczególnie istotne, młodzieży uczęszczającej do tej szkoły. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dwukrotnie w poznańskim Pawilonie.

Skrzywanek ma doświadczenie warsztatowe w pracy z młodzieżą, które przekłada się na działanie sceniczne. Dobrze pamiętam jego spektakl To my jesteśmy przyszłością, zrealizowany w Teatrze Nowym Poroxima w Krakowie, w ramach projektu Laboratorium Nowego Teatru. Przedstawienie, w którym nastolatkowie mówią o sobie, swoich problemach i sprawach ich nurtujących, jest wartościowe ze względu na szczerość wypowiedzi młodych artystów i ich bezkompromisowość w scenicznym samostanowieniu. Ze sceny padały wyraźne komunikaty, takie jak: "chcę być traktowana poważnie", czy "nie chcę być postrzegana jako obiekt seksualny", które z całą pewnością krążą w głowach wielu nastolatków, a nie tylko tych, którzy wypowiedzieli te zdania w spektaklu.

Autokorekta jest szansą dla kolejnej grupy młodzieży na autoprezentację swoich postaw, przemyśleń i potrzeb. Pracując nad swoimi spektaklami wraz z młodymi artystami, Skrzywanek realizuje główny postulat przedstawienia To my jesteśmy przyszłością. Zgodnie z potrzebą nastolatków, traktuje ich poważnie - bo wychodzi z założenia, że są niesłusznie pomijani zarówno w życiu codziennym, jak i artystycznym. Autokorekta jest historią osadzoną w nieco innym świecie niż To my jesteśmy przyszłością, który powstał jeszcze przed pandemią. Kwestia izolacji oraz zdalnej edukacji przekłada się na dramaturgię, a także problematykę nowszego spektaklu. Twórcy i twórczynie próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy po takim doświadczeniu powrót do normalności jest możliwy oraz czym właściwie owa "normalność" miałaby być. Wspólnymi siłami starają się sprawdzić, czy manifestacja potrzeby zmiany za pomocą teatru jest w stanie przełożyć się na rzeczywistość.

W sobotę po spektaklu odbędzie się dyskusja z twórczyniami i twórcami, którą poprowadzi dr hab. Piotr Dobrowolski - literaturoznawca, estetyk, teatrolog, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmujący się problemami współczesnej estetyki teatru, literatury i sztuk wizualnych.

Julia Niedziejko

  • Autokorekta
  • premiera: 2.04, g. 18
  • także: 3.04, g. 18
  • Pawilon
  • bilety: 20-30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022