Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Po prostu NAJ

- Tworząc festiwal, dużo rozmawiamy o swobodzie, lekkości, doświadczaniu i wolności w byciu sobą. Tak też układaliśmy program tegorocznej edycji - z myślą o tym, żeby wspierał rodziny w swobodnym doświadczaniu sztuki i otwierał się jeszcze bardziej na widzów, których dostęp do oferty kulturalnej jest ograniczony - mówi Alicja Morawska-Rubczak z Art Fraction Foundation, organizatorka Festiwalu Najmłodszych. Od 4 lipca w Teatrze Animacji i CK Zamek.

. - grafika artykułu
"Púpätko"/"Pączek", fot. materiały zespołu

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny Festiwal Najmłodszych będzie odlotowy! Jego tematami przewodnimi są lekkość, lot i... wszystko latające! - Zaproszone przez nas spektakle tematycznie również dotykają tych obszarów, a do tego jeszcze pojawiają się w nich ptaki, owady, obiekty latające... I to nas zafascynowało. Chcieliśmy poszybować w górę, a naszej publiczności, również tej dorosłej, stworzyć możliwość poczucia się wolnymi, jak ptaki - zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu Alicja Morawska-Rubczak.

W tym roku w programie znalazły się spektakle teatralne i taneczne oraz koncert. - Bardzo zależy nam na tym, żeby odpowiadać na potrzeby naszej publiczności. Przede wszystkim chcemy budować program dla różnych grup wiekowych wewnątrz tej naszej specyficznej grupy odbiorców od 0 do 5 lat i oferować różnorodne doświadczenia. Znaleźć coś do współdziałania, coś do oglądania, coś do swobodnego eksplorowania, do zabawy i do zadumy. Ponieważ razem z Barbarą Małecką i Mateuszem Okonkiem reprezentujemy różne spojrzenia na sztukę, potrzeby widzów oraz dobór wysokojakościowej oferty są dla nas priorytetem - tłumaczy dalej Morawska-Rubczak.

Wśród proponowanych spektakli są: Luft/Powietrze Nir de Volff & Theater o.N. z Niemiec, słowacki Púpätko/Pączek Divadlo Jána Palárika, Neregėtas pasaulis/Niewidzialny świat Dansema Dance Theater, który do Poznania przyjedzie z Litwy; Bato Lato. Kde je světlo?/Ma i Luszek. Gdzie jest światło? Divadlo loutek Ostrava z Czech oraz nasze rodzime: Morze ∞ możliwości - realizacja Fundacji Gra/nice z Łodzi oraz Tu mieszkamy w reżyserii wspomnianej Alicji Morawskiej-Rubczak, który swoją premierę miał w zeszłym roku w Teatrze Animacji.

W zapowiedzi tego ostatniego czytamy, że jest "wyrazem troski o oddanie głosu najmłodszym w relacjach, które tworzymy z otaczającymi nas ludźmi". Podczas spektaklu dwoje łagodnych performerów zaprasza widzów do współpracy w budowaniu ich małej społeczności i dzieleniu się kreatywnością. Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku 2-5 lat.

Morawska-Rubczak w duecie z Barbarą Małecką (ta również przygotowała scenografię do wspomnianego Tu mieszkamy) stworzyła też Pączka. To pierwszy spektakl dla najmłodszych widzów zrealizowany na dużej scenie słowackiego teatru dramatycznego. O czym opowiada? - W języku słowackim ten tytuł jest naprawdę piękny i wieloznaczny. Púpätko to w języku naszych sąsiadów pączek kwiatka, a jednocześnie pieszczotliwe określenie na bardzo małe dziecko. Idealne połączenie na tytuł spektaklu dla najnajów, prawda? I o tym jest nasz spektakl, o myśleniu jak z troski rodzicielskiej, która w spektaklu przejawia się w obecności żywiołów, rozkwita ten nasz kwiatek, rozwija się nasze maleństwo - opowiada reżyserka. Pączek otworzy festiwal 4 lipca. Zagrany zostanie na Dużej Scenie Teatru Animacji o g. 10, 12 i 16.

Ostrawski Ma i Luszek... natomiast jest teatralnym zaproszeniem do wspólnego doświadczania sztuki poprzez dotyk i słuch. Spektakl/instalacja będzie zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy. Przeznaczony jest dla widzów w wieku: 1,5-2,5 roku. - Spektakl ma bardzo otwartą formułę. Historię Ma i Luszka o poszukiwaniu światła każdy z widzów odczyta z pewnością na swój sposób, ale wierzę, że wszyscy poczują się wciągnięci w ich przygody. To propozycja bardzo interaktywna, choć jej twórcy podkreślają, że ta wyprawa nie uda się bez wzajemnego poszanowania granic innych. Bo w teatralnym doświadczaniu jest bardzo ważne, żeby współdziałać ze sobą i budować tę wspólnotę, mając na uwadze również potrzeby innych - tych mniej odważnych, może potrzebujących więcej czasu, żeby rozpocząć eksplorację - tłumaczy Morawska-Rubczak.

Morze ∞ możliwości Fundacji Gra/nice to propozycja dla czterolatków. Reżyserką spektaklu inspirowanego bestsellerowym, wielokrotnie nagradzanym picturebookiem Może Kobiego Yamady, którego "ciepły ton otula duszę, wzmacnia poczucie sprawczości, zachęca do odkrywania w sobie siły, a liryczna, pełna pytań narracja otwiera umysł na nowe możliwości", jest Aga Błaszczak. Dlaczego warto wybrać się na ten spektakl? - Bo to jedna z bardziej poetyckich propozycji teatralnych dla młodszych dzieci, jaka powstała w ostatnich latach w Polsce. Fundacja Gra/nice jest zespołem, który wspaniale odnajduje się w obszarze nowocześnie pojmowanego teatru formy, ale przede wszystkim umie budować mądry dialog z dziećmi, wierzy w bogactwo ich wyobraźni i z pełnym szacunkiem podchodzi do ich emocji - mówi organizatorka wydarzenia. Realizacja powstała w duchu wiary w naturalne predyspozycje dziecka do spontanicznego przyjmowania filozoficznej postawy badawczej, która polega m.in. na kwestionowaniu oczywistości i poszukiwaniu odpowiedzi.

W programie również Powietrze Nir de Volff & Theater o.N, czyli gra pomiędzy ograniczeniami a poszukiwaniem wolności. To, jak czytamy w zapowiedzi spektaklu: "bezpieczna przestrzeń, w której praktykowane jest zabawne podejście do kruchości, potworności i autentyczności" i "wspólne poszukiwanie tego, co ludzkie i ptasie". 

Oprócz tego, jak zapewniają organizatorzy, będzie też "dużo uskrzydlającej zabawy" podczas premierowego koncertu (6.07, g. 17) Densy i Sensy dla dzieci wieku od 3 lat, z kompozycjami i w wykonaniu Iwony Skwarek (wokalistka pojawiła się na płycie Potupajki i Dopoduszki Art Fraction Foundation), do tekstów Maliny Prześlugi oraz w ramach Potańcówek Ptasie Pary, na które można przyjść w przebraniu! Co ważne, również te taneczne zabawy odbędą się dwie: jedna dla dzieci do dwóch lat, a druga dla starszych. DJ set stworzyła niezawodna Iwona Skwarek. Imprezę dla dzieci młodszych poprowadzi Aniela Kokosza z Kolekttacz, a dla starszaków Zuzanna Łuczak- Wiśniewska. - Nasza publiczność naprawdę pokochała muzykę Iwony i jej energię sceniczną, a do tego okazało się, że jako kompozytorka doskonale czuje teatr i tworzy przepiękne pejzaże dźwiękowe. Po premierze Tu mieszkamy z muzyką Iwony, przyszła do nas Malina Prześluga z propozycją stworzenia czegoś wspólnie. I tak zaczęły się prace nad tym koncertem, na które składały się dyskusje o ważnych dla najmłodszych tematach, które Malina świetnie uchwyciła w swoich tekstach. Iwona stworzyła utwory, przy których można się zadumać, albo zapomnieć w tańcu. Koncert wzbogaci twórczość kolektywu młodych twórców audiowizualnych, w składzie: Agata Fogtman, Aleksandra Ptasińska i Cyryl Ambroziak - wylicza Morawska-Rubczak.

Wydarzenie ma być dostępne dla wszystkich maluchów, w związku z tym na festiwalowej scenie gościć będzie również Niewidzialny świat - popularna (i niezwykle potrzebna!) produkcja wileńskiego teatru Dansema. Co o niej wiadomo? To interaktywny spektakl taneczny, który stworzony został przez jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie zespołów teatru tańca skierowanego do dzieci. Jego powstawaniu towarzyszył głęboki proces badawczy. - Coraz więcej zespołów  zaprasza na swoje spektakle widzów o specjalnych potrzebach. Towarzyszą temu długie i pogłębione przygotowania. A naszym zadaniem jako organizatorek festiwalu jest nie tylko programowanie takich spektakli, ale dotarcie do takiej widowni z informacją o ofercie przygotowanej z myślą o niej i stworzenie w teatrze naprawdę komfortowych warunków, niezaburzających odbioru - wyjaśnia organizatorka. Spektakl będzie prezentowany dwukrotnie: dla osób neuroróżnorodnych w wieku od 1 do 6 lat, oraz dla dzieci niewidomych i niedowidzących w wieku od 1 do 8 lat.

Organizatorzy zapraszają również do strefy relaksu w Atrium CK Zamek, która otwarta będzie w dniach trwania festiwalu od g. 10 do 17 (w niedzielę do g. 18). W sobotę (6.07) natomiast oprócz dozwolonych w tym miejscu tulanek i drzemek, zaplanowano rodzinne działania artystyczne.

Takie plany bez wątpienia dodają skrzydeł!

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Najmłodszych 2024
  • 4-7.07
  • Teatr Animacji i CK Zamek
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024