Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Planujemy, działamy! - nowy sezon w poznańskich teatrach

Teatry po trudnym sezonie 2020/2021 starają się na nowo rozwinąć skrzydła...

. - grafika artykułu
Premierę "Kombinatu" udało się przyspieszyć i musical okazał się wielkim sukcesem wiosennego sezonu, fot. Piotr Pasieczny

Teatrowi Muzycznemu mimo pandemii udało się przyspieszyć jedną z planowanych w nowym sezonie premier - znakomity Kombinat w reżyserii Wojciecha Kościelniaka grany jest od czerwca i na pewno pozostanie w repertuarze w kolejnych sezonach.

Tymczasem w Teatrze Polskim od połowy sierpnia trwają próby do Cudzoziemki w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Premiera spektaklu planowana jest na październik. A już 14 września odbędzie się tam czytanie performatywne jednoaktówki Reni w reżyserii Piotra Kaźmierczaka autorstwa Jarogniewa Drwęskiego - w stulecie śmierci pierwszego prezydenta Poznania. Prace nad Kordianem i chamem według powieści Leona Kruczkowskiego rozpocznie też niebawem w Polskim Joanna Bednarczyk, która wcześniej wyreżyserowała czytanie performatywne tej powieści. Pod koniec roku prace nad nowym spektaklem ma rozpocząć także Jakub Skrzywanek - premiera planowana jest na pierwsze miesiące 2022 roku.

Teatr Ósmego Dnia w nadchodzącym sezonie zaprezentuje m.in. spektakle w ramach konkursu OFF Premiery: Wielogłos o płci (brzydkiej)/Chłopcy, Piździelce, Nieludzie - Kolektywu Kobietostan, Mono czy Stereo Trupy pod wezwaniem Santa Mony i Heretyczkę - Projektu Ma-Jo. Planuje też dwie premiery: Teatru Łapaczy Snów (grupy prowadzonej w Ósemkach przez Marcina Kęszyckiego) o roboczym tytule Fasolka, oraz Kafki w reżyserii Janusza Stolarskiego.

"Najbliższy sezon w Teatrze Animacji upływać będzie pod znakiem znanych autorów bardziej niż znanych tytułów" - zapowiadają z kolei organizatorzy sceny dla młodych widzów. W grudniu będzie tam miał premierę Gapiszon - bohater komiksów Bohdana Butenki, przeniesiony na scenę przez Anitę Piotrowską. Autorską propozycję dla dorosłych na scenie kameralnej, inspirowaną współczesną historią Japonii, zaprezentują z kolei Mateusz Barta i Marek Idzikowski. W drugiej połowie sezonu spektakl swojego autorstwa stworzy Agata Biziuk (kontynuację spektaklu Za-Polska). Teatr Animacji przygotuje również horror dla dzieci Krabat w charakterystycznym stylu czeskiej sceny lalkowej, scenograficznie i reżysersko przygotowany przez Marka Zakosteleckiego.

Program Polskiego Teatru Tańca, który od niedawna może cieszyć się nową siedzibą przy Taczaka, do końca roku koncentrować się będzie na idiomie "Człowiek - roślina". "W 2022 roku wkroczymy w nowy obszar tematyczny - »Człowiek - zwierzę«" - zapowiadają twórcy. W sezonie 2021/2022 planują cztery premiery - trzy teatralne i jedną filmową: Zielnik - krótkometrażowy film choreograficzny (premiera: 19.12), następnie dwuczęściową premierę dedykowaną najmłodszym odbiorcom teatru tańca (także najnajmłodszym), a w czerwcu premierę Ballad i romansów w choreografii Josepha Alforda. W programie Teatru na nowy sezon znalazły się także dwa festiwale, kontynuacja współpracy z Polską Siecią Tańca, nowe konkursy - nie tylko choreograficzne, liczne warsztaty, akcje performatywne i spektakle gościnne.

Plany na nowy sezon układa też Teatr Usta Usta Republika. "Jednym z ważniejszych wydarzeń dla nas będzie z pewnością grudniowa premiera spektaklu Heartburn zaprzyjaźnionego z nami zespołu Cosmino z Berlina w koprodukcji z Evą Rufo i Jo Johnston" - zapowiadają. Planują też premierowe pokazy dwóch nanodramów wyłonionych w konkursie oraz kolejną autorską premierę.

Sylwia Klimek

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021