Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Niezwykłe kobiety

- Z twoim pogodnym wyglądem i twoim pewnym krokiem schrupałaś swoje życie - takimi słowami śpiewaczki z Duo du Bas opisują spotkanie z jedną z tytułowych Dziwaczek. Tym wyjątkowym spektaklem muzycznym Dom Bretanii kontynuuje swój tegoroczny program Roku Kobiet. Zobaczymy go w tę środę - w Pałacu Działyńskich i w internecie, w formie transmisji online.

. - grafika artykułu
Du du Bas, "Dziwaczki", fot. Serj Philouze

Duo du Bas współtworzą Hélène i Elsa, których twórczość dotyczy tematyki kobiecej. Artystki za pomocą sztuki chcą uwrażliwiać publiczność na problematykę kobiet. Bohaterkami ich Dziwaczek jest siedem wyjątkowych, starszych osób, które śpiewaczki spotkały na swojej drodze. Te kobiety są wyobcowane ze zbiorowości nie tylko przez swój wiek, ale i nietypowe zachowania. Kolekcjonerka lalek, która mieszka w górach. Stroniąca od ludzi staruszka obwieszona siatkami, widywana przez ludzi w porcie Douarnenez. Pustelniczka, co żyje w aragońskiej jaskini. Stara baskijka mieszkająca razem z ponad dwudziestoma kotami, która marzy o byciu aktorką...

"Dla ciebie czas mija, dla ciebie czas rozbija. Pożera twoje ręce, pożera twoje piersi. Życie jest łagodne, lecz wciąż cię popycha w nostalgię bez odroczenia. Tańcz moja piękna, tańcz wciąż w tę stronę. Zakołysz się na ścieżce przez moment. Tańcz w jej stronę, tańcz ku drogiej egzystencji. Tak, ona cię ogłusza bez wytchnienia" - śpiewają artystki z Duo du Bas.

W przedstawieniu podważają wykluczające postawy względem osób nie wpisujących się w sztuczne normy społeczne i podsuwają myśl o konieczności przerwania mechanizmu alienowania takich kobiet, a także odnalezieniu dla nich właściwego miejsca nie tylko w opowieści - w "narracji", historii, ale i w zbiorowości. - Spektakl opowiada o kobietach trochę szalonych, niezrozumianych, wykluczonych ze społeczeństwa. Jest życzliwym, pełnym sympatii spojrzeniem na starość i jej dziwactwa, a także oswaja z obcością. Artystki poznały osobiście bohaterki spektaklu i zabiegając o ich zaufanie rozmawiały wspólnie przygotowując posiłki. To uczy życzliwości i otwartości na innego, obcego - wyjaśnia Elwira Wróbel z Domu Bretanii.

O Duo du Bas opowiedział Elżbiecie Sokołowskiej i Elwirze Wróbel Tomasz Kowalczyk,   wieloletni przyjaciel Domu Bretanii, miłośnik i propagator kultury bretońskiej, który widział artystki na żywo w Bretanii i zachwycił się ich spektaklem Garnki. - Elsę Corre znamy natomiast z występów z wieloma znakomitymi artystami bretońskimi i bardzo ją cenimy. Cieszymy się, że możemy pokazać w Poznaniu najnowszy spektakl Duo du Bas, w którym zaangażowane społecznie artystki w pełni wykorzystują nie tylko potencjał swoich głosów, ale również możliwości preparowania instrumentów perkusyjnych z przedmiotów codziennego użytku - mówi Wróbel.

Spektakl Dziwaczki jest skierowany do szerokiej publiczności, w tym do miłośników dobrego śpiewu, piosenki aktorskiej, kultury bretońskiej, a także osób, którym nieobojętna jest tematyka kobieca i problematyka wykluczenia społecznego.

Marek S. Bochniarz

  • Dziwaczki Duo du Bas
  • 9.09, g. 19
  • Pałac Działyńskich
  • bilety: 5 zł
  • online: bezpłatnie

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020