Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

#niejesteśsam

"Gdybym jutro zniknął, to czy ktoś by w ogóle to zauważył?" - zastanawia się główny bohater najnowszego musicalu Teatru Muzycznego w Poznaniu, Evan Hansen. A to niejedyna rozterka nastolatka. Drogi Evanie Hansenie, premiera z ciepłym przekazem #niejesteśsam, już 7 września.

Plakat spektaklu z sylwetką chłopca z ręką w gipsie widoczną jedynie od szyi w dół. Dominują niebieskie odcienie i biel. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Każdy, kto dorastanie ma już za sobą, wie, że nie jest to łatwe. To zmieniające się ciało, krucha psychika, kłopoty w relacjach z rówieśnikami, chęć dopasowania się i przynależenia do grupy lub odwrotnie - bunt i zdystansowanie, burza hormonów i konieczność szybkiej nauki obsługiwania całej palety nieznanych dotąd emocji. Doskonale musi też to znać Evan Hansen, tytułowy bohater najnowszej premiery Teatru Muzycznego. Ma 17 lat i spore problemy w relacjach z rówieśnikami. By temu zaradzić, zgodnie z zaleceniem terapeuty, pisze do siebie listy. Pewnego dnia jeden z nich wpada w ręce znajomego z klasy, Connora, który kilka dni później popełnia samobójstwo. Jego rodzice znajdują przy nim list Evana i z miejsca uznają, że chłopcy musieli się przyjaźnić. Próba sprostowania pomyłki przerasta nastolatka, który zaczyna brnąć w kolejne kłamstwa...

W roli Evana Hansena poznańscy widzowie zobaczą zamiennie Marcina Franca, Macieja Badurkę oraz Michała Kondyjowskiego. Postać Zoe Murphy wykreują Iga Klein i Urszula Laudańska, a jej brata, Connora Murphy'ego - Jakub Rayman i Bartosz Sołtysiak. W spektaklu wystąpią ponadto doskonale znani poznańskiej publiczności Oksana Hamerska (Nie ma jak lata 20., lata 30., Jesus Christ Superstar, Zakonnica w przebraniu, Madagaskar - musicalowa przygoda), Agnieszka Wawrzyniak (Jekyll & Hyde, Evita, Zakonnica w przebraniu, Rodzina Addamsów) czy Radosław Elis (Nine, Footloose, Apetyt na czereśnie).

Reżyserem polskiej premiery musicalu jest Paweł Szkotak - aktor, reżyser, założyciel poznańskiego Teatru Biuro Podróży, jednego z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych. Szkotak ma na swoim zawodowym koncie wiele głośnych spektakli, które prezentowali w najdalszych zakątkach świata: m.in. Giordano (1992), obsypane nagrodami na festiwalach przedstawienie Carmen funebre (1994), Selenauci (1999) czy Rękopis Alfonsa van Wordena (2001). W 2005 roku został laureatem Paszportu "Polityki" za "tworzenie mądrego, życzliwego dialogu z widownią w teatrze offowym i instytucjonalnym", a od 2003 do 2015 roku był dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Co ciekawe, reżyser z wykształcenia jest psychologiem, a to z pewnością pomogło mu w lepszym zrozumieniu głównej postaci spektaklu i jej życiowych rozterek. Choreografię przygotowuje Karol Drozd, scenografię i kostiumy - Natalia Kitamikado. W spektaklu wezmą też udział uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.

Musical oryginalnie miał swoją premierę w lipcu 2015 roku w Waszyngtonie. Ze względu na ważną i aktualną tematykę, jaką porusza, z miejsca stał się przebojem wśród młodych ludzi. Scenariusz napisał Steven Levenson, a muzykę i słowa piosenek Benj Pasek i Justin Paul (znani z takich produkcji jak La La Land czy The Greatest Showman). - Jakkolwiek The Greatest Showman to był ogromny spektakl, tak tutaj mamy coś bardzo intymnego, ale wielkiego, jeśli chodzi o ładunek emocjonalny. W pierwszym akcie zawładniemy publicznością. Musical ma muzyczne motywy, które z pewnością będziecie nucić jeszcze po wyjściu z teatru. Drugi akt jest zdecydowanie bardziej melancholijny - zapowiada Dariusz Tarczewski, kierownik muzyczny poznańskiego spektaklu. I dodaje: - Skład muzyczny, tak samo jak skład na scenie, jest dość intymny, aczkolwiek zdecydowanie niczego mu nie brakuje. Mamy niewiele technologii, więc dotkniemy teatru w pięknym, starym znaczeniu, ale w naprawdę nowoczesnym brzmieniu.

Pierwowzór zdobył sześć statuetek Tony (uznawane za najważniejsze wyróżnienie teatralne i jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie artystycznym - przyp. red.), w tym za najlepszy musical i najlepszą muzykę oryginalną. Trzy lata temu doczekał się filmowej adaptacji uznanego reżysera Stephena Chbosky'ego - polscy widzowie znają go choćby z wzruszającego filmu Cudowny chłopak z Julią Roberts i Owenem Wilsonem w rolach głównych. Najpopularniejsze piosenki z musicalu to You Will Be Found, Waving Through a Window czy For Forever. Autorem ich polskich tłumaczeń jest sam dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Przemysław Kieliszewski.

Perypetie Evana Hansena w polskiej wersji widzowie zobaczą premierowo 7 i 8 września, a następnie od 10 do 14 września. Być może jego historia stworzy pole do szczerej rozmowy o problemach psychicznych, depresji, lękach, pułapce mediów społecznościowych i uzależnieniu od technologii - a więc wszystkich kwestiach, z jakimi zmagają się współcześni nastolatkowie (i nie tylko). Nie da się ukryć, że Drogi Evanie Hansenie jest pozycją obowiązkową dla nauczycieli i młodzieży, która właśnie wróciła do szkół po wakacyjnej przerwie.

Anna Solak

  • Drogi Evanie Hansenie
  • wiek: 12+
  • premiera: 7.09, g. 16
  • Teatr Muzyczny
  • bilety: 55-85 zł 

*Potrzebujesz pomocy? Pamiętaj, że nie jesteś sam!

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 (bezpłatny, całą dobę)

Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123 (od poniedziałku do piątku, g. 14-22)

Telefoniczne Centrum Wsparcia - 800 70 22 22 (całą dobę)

Bezpłatny telefon (800 12 12 12) i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka (całą dobę)

Telefon zaufania dla osób starszych - 22 635 09 54 (poniedziałki, środy i czwartki w g. 17-20)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024