Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Najlepiej radzi sobie sama

- Naszą myślą przewodnią jest przede wszystkim to, co powtarzała Simona: zwierzęta i przyroda są nam równe. Dlatego należy im się szacunek i zrozumienie, bo de facto niewiele się od siebie różnimy - mówi Ula Ziober ze Stowarzyszenia Zielona Grupa i zaprasza do Arsenału na spektakl Simona Kossak teatru kamishibai oraz warsztaty dla dzieci.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

W zeszłym roku Galeria Miejska Arsenał zwróciła się do Stowarzyszenia Zielona Grupa z propozycją współpracy, stworzenia opowieści kamishibai. Jej członkowie mieli wybrać postać, która związana jest nie tylko z kulturą, ale także aktywizmem ekologicznym. - Wspólnie zdecydowaliśmy o tym, że naszą bohaterką zostanie Simona Kossak, rodzinnie związana ze środowiskiem artystycznym, z wyboru zaś całkowicie oddana ochronie przyrody - wyjaśnia Ula Ziober. Stowarzyszenie od kilku lat prowadzi wydawnictwo Kreatibaj, którego jednym z cykli są Znani|Nieznani. To opowieści o Polkach i Polakach, którzy zasłużyli się w różnych dziedzinach, ale z wielu przyczyn nie są dziś rozpoznawani. - Są wśród nich podróżnicy i podróżniczki, pisarki, artystki, naukowcy. Szczególnie chętnie wybieramy postaci kobiet, gdyż ich reprezentacja w edukacji historycznej i w przestrzeni publicznej jest wciąż zbyt mała - tłumaczy dalej.

Czy w spektaklu będzie więcej tytułowej bohaterki czy może Kossak odda głos zwierzętom? - Nasz spektakl jest opowieścią przede wszystkim dla dzieci, dlatego nie brakuje tam wątków humorystycznych i anegdot związanych ze zwierzętami - mówi artystka i animatorka. - Chcemy też zwrócić uwagę na to, że czas już skończyć z antropocentryzmem. Przyroda najlepiej radzi sobie sama, bez naszej ingerencji - zarówno tej stricte niszczycielskiej jak i tej, która w założeniu ma coś naprawić jak np. masowa wycinka chorych drzew w Puszczy Białowieskiej czy działalność myśliwych redukujących liczebność niektórych zwierząt w naszych lasach - kontynuuje. Jej zdaniem, obserwując to, co dzieje się wokół nas, zauważamy, że temat ochrony przyrody, zmian klimatu, empatii do zwierząt jest szczególnie bliski młodym ludziom. - Bardzo kibicujemy ich działaniom, gdyż walczą o swoją przyszłość i przyszłość naszej planety. Chcemy ich wspomóc i możemy to robić np. poprzez nasze działania edukacyjne i artystyczne.

Ziober teatrem kamishibai zajmuję się już od siedmiu lat, jak zaznacza była to "miłość od pierwszego wejrzenia". - Teatr kamishibai to przede wszystkim żywe spotkanie z widzem. Jest to forma, która najlepiej sprawdza się w niewielkich grupach, w bliskim kontakcie, gdy możemy z widownią rozmawiać, wciągając ją jednocześnie w proces opowiadania historii - wyjaśnia. Niestety obecnie tego rodzaju spotkanie nie są możliwe, dlatego spektakl nagrano!

Wszystkim przedstawieniom Stowarzyszenia Zielona Grupa towarzyszą warsztaty. -Przygotujemy materiały w formie zadań do samodzielnego wydrukowania w domu i wykonania za pomocą prostych narzędzi i materiałów, które każdy w posiada - zapowiada.  - Zachęcimy także do wyjścia z domu, choćby na krótki spacer po okolicy i przyjrzenia się roślinom i zwierzętom, na które zazwyczaj nie zwracamy w ogóle uwagi, mimo że mieszkają wszędzie wokół nas, nawet w mieście.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spektakl teatru kamishibai i warsztaty online dla dzieci Simona Kossak
  • wiek: 8-12 lat
  • prowadzenie: Ula Ziober (Stowarzyszenie Zielona Grupa)
  • 25.03, g. 12
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021