Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Muzyczna historia dorastania

W poniedziałek Teatr Wielki dwukrotnie wystawi musical "Okruchy życia" - historię zagubionych nastolatków z małego miasteczka.

Musical "Okruchy życia" 13 maja w Teatrze Wielkim - grafika artykułu
Musical "Okruchy życia" 13 maja w Teatrze Wielkim

Ponad 45 młodych aktorów z całej Polski w najbliższy poniedziałek wcieli się w role zagubionych, poszukujących sensu życia dorastających ludzi. Nastolatkowie, wychowani w hermetycznym środowisku małego miasteczka, nie znają innej rzeczywistości niż ich ciasny, odcięty od zewnętrznego życia mikroświat. Ta izolacja sprawia, że nie potrafią odróżniać dobra od zła. Przystają do ulicznego gangu, którym kieruje niejaki Żyleta, człowiek podstępny i z gruntu zły. Ta iluzoryczna przynależność daje im złudne poczucie bezpieczeństwa w świecie, w którym nie do końca potrafią się odnaleźć. Co przyciąga ich do tej specyficznej społeczności? Bieda, problemy rodzinne czy nuda? Każdy z nich ma swoją własną, odrębną historię, którą opowiada w musicalu. Życie toczy się dalej i mało kto spośród mieszkańców reaguje na postępujące zepsucie i degradację dorastających dzieci. Momentem przełomowym staje się przybycie do miasteczka nowego nauczyciela, Tomka, który nie zgadza się na zaistniałą sytuację. Odtąd zacznie się żmudny proces zmian i nic nie będzie już takie jak dawniej...

Przedstawienie jest próbą zwrócenia uwagi na problemy współczesnej młodzieży i ich relacje z przedstawicielami dorosłego świata. Jednym z głównych założeń jest tu uwypuklenie postępujących zmian, jakie zachodzą na płaszczyźnie komunikacji międzypokoleniowej. Zarysowanie zjawiska dojmującej pustki, wyobcowania i alienacji młodych oraz obojętności i braku zainteresowania ze strony tych, którzy w naturalny sposób powinni stać się ich przewodnikami i nauczycielami. Spektakl wykorzystuje elementy pedagogiki Janusza Korczaka, który mawiał: "Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje - przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil". Musical jest projektem objętym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od jego premiery w 2010 roku obejrzało go już blisko 50 tys. widzów. Scenariuszem i reżyserią zajął się Karol Świtajski z gdańskiego Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium.

Anna Solak

  • "Okruchy życia - anioły są wśród nas" - spektakl gościnny
  • Teatr Wielki, ul. Aleksandra Fredry 9
  • 13.05, g. 9.00 i 11.30
  • bilety grupowe 30/35 zł (opiekunowie grup - wstęp wolny)