Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

"Morfeusz Sen" wraca jako słuchobrazowisko!

We wtorek 12 maja i sobotę 16 maja Centrum Sztuki Dziecka zaprasza na internetową premierę sztuki Morfeusz Sen Jerzego Moszkowicza, która tym razem zawita na małe ekrany jako słuchobrazowisko.

. - grafika artykułu
Plakat sztuki "Morfeusz Sen", fot. materiały promocyjne

Morfeusz Sen to sztuka o sennych marzeniach i tajemnicach. O tym, co czeka na nas, gdy wtulimy głowę w miękką poduszkę i pozwolimy wreszcie odpłynąć wszystkim troskom. Pomoże w tym ciepły głos Radosława Elisa, pomogą otulające melodie Gabriela Kaczmarka oraz kołysanki... O tak, w sztuce czeka na nas cała plejada kołysanek, zarówno autorskich, jak i tych zaczerpniętych od mistrzów pióra, takich jak Joanna Papuzińska czy Jerzy Moszkowicz.

Morfeusz Sen zadebiutował już na deskach teatru jako monodram Radosława Elisa, ale nowa forma przekazu sprawia, że sztuka nabiera zupełnie innego kolorytu.

Słuchobrazowisko - cóż to za zwierz?

Z tęsknoty za widownią gospodarze Centrum Sztuki Dziecka prześcigają samych siebie w coraz to ciekawszych formach podania swoich spektakli.

Nazwa "słuchobrazowisko" najlepiej oddaje istotę formy utworu, który najlepiej smakuje w prezentacji internetowej. Ma to być słuchowisko z obrazkami, czytana na bieżąco książka - taka formuła na pewno niejednemu z nas przypomni czas dzieciństwa, kiedy to siadaliśmy na kolana mamie, tacie, babci i z fascynacją śledziliśmy ilustracje na przewracanych kartkach książki, jednocześnie równie uważnie słuchając historii.

Na pytanie, czy dorośli także odprężą się przy sztuce Morfeusz Sen, Karolina Kulig odpowiada - propozycje Centrum Sztuki Dziecka zawsze są familijne - to znaczy przeznaczone dla dzieci (w tym przypadku między 5. a 7. rokiem życia) i bliskich im dorosłych i skupione wokół uniwersalnych wartości, o których warto pamiętać bez względu na wiek. Mówiąc nawet do najmłodszego widza dalecy jesteśmy od infantylizowania przekazu, dlatego oryginalna forma i uniwersalna treść na pewno dotrze również do dorosłych. Także tych, którzy może nie mają dzieci, ale wciąż mają oczy, uszy i serca otwarte na sztukę.

oprac. red

  • Słuchobrazowisko Morfeusz Sen
  • reż. Jerzy Moszkowicz
  • fanpage i YouTube Centrum Sztuki Dziecka
  • 12.05 i 16.05, g. 17
  • wiek: 5-7
  • czas trwania: 55 min.