Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Małe wielkie opowieści

- Może czasem warto kucnąć w trawie / Szkło powiększające w łapki chwycić / I tym co maleńkie, niewidoczne prawie / Jak przepiękną bajką się zachwycić - śpiewają w finałowej piosence bohaterowie Bajek malutkich, które będzie można ponownie zobaczyć 22 stycznia w Teatrze Animacji. Spektakl reżyseruje Mariola Ryl-Krystianowska.

. - grafika artykułu
Szkice lalek do spektaklu "Bajki malutkie", fot. Malina Prześluga

Nie od dziś wiadomo, że warto czytać bajki - zarówno dzieciom, jak i z dziećmi. A zwłaszcza te mądre i dobrze napisane. Truizm? Być może. Ale w ten właśnie sposób można rozpocząć recenzje wielu, jeśli nawet nie wszystkich, książek dla dzieci Maliny Prześlugi. Po które z nich sięgnęła na potrzeby Bajek Malutkich ich reżyserka (na co dzień aktorka Teatru Animacji i współzałożycielka teatru TeatRyle) Mariola Ryl-Krystianowska? Wybrała sześć utworów, które będzie można grać w dowolnym zestawieniu, po trzy na spektakl. Premiera pierwszego miała miejsce w sierpniu, drugiego i trzeciego (dla nieco większych) będzie miała miejsce w najbliższą sobotę.

- Na początek robimy Bajkę o Rozczarowanym Rumaku Romualdzie, w której wystąpi Marek Cyris, Bajkę Majkę - to moja opowieść i Bajkę o Włosie Patryku, którą gra Marcin Ryl-Krystianowski - wylicza reżyserka. - Ponieważ bajki te zostały napisane tak, że bohater opowiada o sobie, to pomyślałam, że mogłyby to być takie solowe występy aktorskie, czyli jeden aktor gra z niewielką pomocą pozostałej dwójki swoją historię - opowiada dalej.

Na realizację czekają jeszcze Bajka o starej babci i Molu Zbyszku, Bajka o owieczce, która ciągle się gubiła i Bajka o Zakochanej Kotce Fiu Fiu. - To bajki ciekawe do zrealizowania teatralnie. Jestem nimi wszystkimi zafascynowana od czasu ich ukazania się. Wcześniej nie miałam odwagi, żeby je wyreżyserować, ale nikt do tej pory nie miał pomysłu jak je scalić, uteatralnić, zagrać kilka jednocześnie - mówi twórczyni. - Będzie to spektakl lalkowy. Pojawią się lalki albo będziemy animować inne formy.

Bohaterem Bajki o Rozczarowanym Rumaku Romualdzie, na co wskazuje sam tytuł, nie jest wcale rycerz, a jego koń - Romuald, który spieszy na ratunek pięknej królewnie przetrzymywanej w wieżowcu. Bajka Majka otrzymała nominację do Nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2013 - to pełna przygód opowieść o małej pchełce, którą można polubić, a nawet jej współczuć. W wersji Maliny Prześlugi pchła to nie pasożyt... Agata Hołubowska  natomiast Bajkę o Włosie Patryku  skomentowała w swojej recenzji tak: "Narratorem jest tu energiczny włos o imieniu Patryk. Jego mentorem zaś Siwy. Siwy wie najwięcej, Siwy dużo przeżył i widział już w życiu niejedno. Wie, jaki jest koniec włosów oraz co może je spotkać, gdy wypadną z głowy. Wie, że łysienie oznacza... zagładę." - Będą to bajki malutkie, ale o wielkich tematach - zaznacza Mariola Ryl-Krystianowska.

Autorką scenografii do Bajek malutkich jest Martyna Dworakowska. Oprawę muzyczną spektaklu przygotowała Wiktoria Piankowska. - Każda piosenka jest inna, bo różna jest też tematyka bajek, każda z nich dotyczy innego problemu. Jeśli miałabym je opisywać to często są swojego rodzaju żartem muzycznym - mówi reżyserka. - Bajka o Włosie Patryku jest niezwykle liryczna, pewnie nie będzie to łatwe, bo mówi o przemijaniu, stracie. Mam jednak nadzieję, że uda nam się to zrealizować bez zbędnego patosu - dodaje. Na scenie pojawią się aktorzy Teatru Animacji: sama Mariola Ryl-Krystianowska oraz Marcin Ryl-Krystianowski i Marek A. Cyris. - To będzie mobilne przestawienie, chcemy je też grać w poznańskich szpitalach dziecięcych.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Bajki malutkie Maliny Prześlugi
  • reż. Mariola Ryl-Krystianowska
  • premiera: 22.01, g. 15
  • następne spektakle: 23.01, 22.03 i 23.03
  • Teatr Animacji
  • bilety na premierę wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021