Zamkowe Lato dla Dzieci to cykliczna impreza, która jest realizowana od ponad trzydziestu lat. Swoje początki miała jeszcze w Pałacu Kultury, który potem został przemianowany na Centrum Kultury Zamek. Jej głównymi odbiorcami są dzieci w wieku 6 lat i starsze. Na ofertę programową składają się spektakle teatralne, koncerty, warsztaty, różnego rodzaju prelekcje, spotkania, a także zabawy.
Z powodu sytuacji epidemiologicznej formuła wydarzenia jest w tym roku częściowo okrojona. W minionych latach Zamkowe było realizowane prawie przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku. We wtorki odbywały się prezentacje profesjonalnych teatrów z Polski i zza granicy, które najczęściej przygotowywały z tej okazji premierowe spektakle. Środy były przeznaczone na warsztaty, różne zajęcia realizowane w zamkowych pracowniach - od artystycznych po wokalne i teatralne. Z kolei w czwartki na Scenie Nowej odbywały się mniejsze formy teatralne, w których kontakt widza z aktorem był bardzo bliski - stąd nazwa "teatr na dotyk". Prezentowano tam głównie sztuki teatralne połączone z aktorstwem i techniką animacji lalkarskiej. Odbywały się również koncerty z muzyką realizowane przez różnych artystów scen polskich, którzy swoją działalność kierują również do dzieci.
Teatr plenerowy
W tym roku program jest bardziej skromny - będzie realizowany we wtorki, środy i czwartki, w mniejszych formach i przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Spektakle będą się odbywać co wtorek od połowy lipca do połowy sierpnia na Dziedzińcu Zamkowym (wejście od Alei Niepodległości). - Scena i część widowni jest zadaszona. Mamy nadzieję, że pogoda będzie nam sprzyjała i spektakle będą się odbywały. Dziedziniec z racji swej powierzchni pozwala większej ilości widzów obejrzeć przedstawienie. W przypadku niepogody spektakle będziemy przenosili do Sali Wielkiej, a liczba publiczności będzie wtedy ograniczona - mówi Robert Dorna.
Do programu teatralnego organizatorzy wybierają co roku aktualne produkcje z profesjonalnych scen, a także przedstawienia realizowane przez stowarzyszenia i fundacje. - Staramy się prezentować nie tylko sztukę komercyjną, ale i dużo form teatralnych, które są eksperymentalne. Szukamy form, w których zestawiona jest konwencja klasycznej opowieści z tematyką współczesną, jak na przykład problematyką ekologiczną. Chodzi nam o to, żeby nie były to tylko bajki z księżniczką i smokiem. Chcemy, aby nasz widz, który dorasta wraz z tym, jak uczestniczy w różnych wydarzeniach Centrum Kultury Zamek, budował swoją dojrzałość kulturalną. Są teatry, z którymi współpracujemy od lat, jak teatr HoM czy Teatr QFER. Gwarantują dobrą zabawę i zapewniają nam premierowe spektakle, co jest dla nas bardzo istotne. Co roku staramy się też pozyskiwać kolejne, nie trzymamy się powtarzalnego składu - tłumaczy Dorna.
14 lipca o godz. 11 odbędzie się pierwsze przedstawienie - Ananas Teatru Uszytego, na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej Cudowna broda szacha. Jego twórcy odwołują się do lalkowej tradycji jarmarcznej, przedstawiania opowieści z wozu, budy.
Gdański Teatr QFER 21 lipca o godz. 11 zaprezentuje Czerwonego Kapturka. Autorem scenariusza, muzyki i reżyserem przedstawienia jest Grzegorz Gajewski, a na scenie występuje z Barbarą Gajewską. Twórcy proponują oryginalne spojrzenie na klasyczną historię, stawiają pytania o to jak powstają bajki, kto je wymyśla i potem opowiada. Stąd w Czerwonym Kapturku Teatru QFER pojawiają się postacie roztargnionego Bajkopisarza i Mistrza Bajadera.
Wyjątkiem w programie teatralnym będzie Monsieur Charlie Teatru HoM z Gliwic, który odbędzie się w Sali Wielkiej. - Ten spektakl wymaga niestety zaciemnienia, ponieważ w jego trakcie są prezentowane fragmenty filmów slapstickowych. To przedstawienie będące ukłonem dla mistrza kina Charliego Chaplina, zrealizowane w formie przystępnej dla dzieci - tłumaczy Robert Dorna. Spektakl zostanie zaprezentowany 28 lipca o godz. 11 i 13.
Eliksir mądrości poznańskiego Teatru Wariate odwołuje się do konwencji historii o szalonych naukowcach, tworzących wynalazki przekraczające granice poznania i ludzkich możliwości - ale w tonacji bardziej pozytywnej. Postać ze świata nauki nie ma symbolizować zagrożenia, a zachęcać młodych widzów do zgłębiania tajemnic wszechświata. Eliksir mądrości to opowieść o ekscentrycznym profesorze Eugeniuszu i wiernej asystentce Zofii. Naukowiec decyduje się wyhodować Sztuczną Inteligencję - Mózg, z którego ma zamiar "wyekstraktować" Eliksir Mądrości. Z tym eliksirem profesor Eugeniusz pragnie stać się jeszcze mądrzejszy - i wynajdywać jeszcze więcej. Spektakl zostanie zaprezentowany 4 sierpnia o godz. 11.
Program teatralny zamknie 11 sierpnia Złota rybka katowickiego Teatru Żelalznego - adaptacje baśni Braci Grimm w interpretacji Marty Guśniowskiej.
Warsztaty i opowieści dla najmłodszych
W programie Zamkowego Lata dla Dzieci znalazła się też oferta warsztatów i zajęć dla najmłodszych dzieci w przedziale wiekowym 3-5 lat. W tym roku w ramach oferty warsztatowej 6 sierpnia o godz. 11 i 13 odbędą się zajęcia plastyczne Mandale słońca. Sylwia Chudy-Leśnik z uczestnikami zajmie się tworzeniem prac dotyczących przyrody w kontekście lata.
Czwartki z Zamkowym Latem dla Dzieci to spotkania w Sali Wielkiej o godz. 11 z opowiadaczami historii z warszawskiej Karawany Opowieści pod przewodnictwem Szymona Góralczyka. 30 lipca - Pasterz 1000 zajęcy i inne baśnie polskie, a 13 sierpnia Wyspa znikąd - donikąd.
Szymon Góralczyk opowiadaniem zajmuje się od siedmiu lat, a Karawana Opowieści powstała z jego inicjatywy pięć lat temu. Wraz z nim w tym projekcie działa Katarzyna Płocińska, Ewelina Jarnutowska i Mirellla Gliwińska. W ramach Karawany Opowieści współpracują z różnymi muzykami, w tym z Basią Songin i Maciejem Stranzem.
- Opowiadanie wzięło się u mnie trochę od Tolkiena, którego książki bardzo lubiłem. W filmie dokumentalnym o nim dowiedziałem się, że wiele do swoich dzieł zapożyczył z mitologii nordyckiej. Zacząłem szukać tych mitów i natrafiłem na polski przekład w Katedrze Skandynawistyki UAM. Bardzo mi się spodobały i zaproponowałem bibliotece miejskiej zorganizowanie spotkań z tymi mitami, ze względu na to, że prawie nikt ich nie znał. Wtedy po raz pierwszy opowiadałem. Bibliotece się spodobało, dzieciom też, dlatego potem zacząłem też organizować spotkania dla dorosłych. W Karawanie Opowieści opowiadaczki prowadzą swoje spotkania również niezależnie ode mnie. Działamy pod wspólnym szyldem, ale mamy różne zainteresowania i często robimy wydarzenia indywidualne - mówi Góralczyk.
- Są pewne rzeczy, które są śmieszne i zabawne dla dorosłych. Opowieści dla nich mogą być też bardziej skomplikowane, a świat rozbudowany. Historie dla dzieci muszą być prostsze. Gdy prowadzę spotkania dla młodszej publiczności, to jest w nich też miejsce na interakcje, zabawy ruchowe, piosenki. W przypadku dorosłych te interakcje też występują, ale w mniejszej skali - dodaje.
Teatr od małego
W ramach promocji organizatorzy postanowili wprowadzić w tegoroczny program Zamkowego Lata projekt seZAMKowy Teatr, który jest przeznaczony dla mniejszych widzów (3-5 lat), a dotąd był realizowany w sezonie artystycznym. 16 lipca o godz. 11 w Sali Wielkiej odbędzie się spektakl Czuły Domek poznańskiego Teatru Gili Gili. Igor Fijałkowski i Marcin Chomicki w zajmujący i przystępny sposób opowiadają najmłodszym widzom o narodzinach emocji, wykorzystując o muzykę Pawła Głosza i wesołe piosenki.
Dla dzieci w wieku 3-5 lat przygotowano również program Letniej Strefy Zabawy. 14 lipca odbędą się warsztaty ceramiczne Małe skarby. Z kolei Ula Ziober przygotowała dwa spotkania z formą japońskiego teatru kamishibai. 22 lipca młoda publiczność zobaczy Bajkę o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i weźmie udział w warsztatach edukacyjnych o florze i faunie Australii. Z kolei 29 lipca obejrzy Przygody myszki Pippi. 2 sierpnia Anna Bogusławska poprowadzi warsztaty muzyczno-plastyczne Ekologiczna Orkiestra, a 5 sierpnia warsztaty instrumentalne Ram tam tam, na bongosach sobie gram.
- W poprzednich latach Zamkowe Lato dla Dzieci miało bardzo dużą frekwencję. Teraz - mimo że zainteresowanie widzów może być duże - wszyscy są trochę zlęknieni z powodu pandemii. W całej branży kulturalnej, kinowej, artystycznej publiczność dopiero się przyzwyczaja, a musi czuć się bezpiecznie. Liczba widzów na naszych wydarzeniach będzie mocno ograniczona. Frekwencja będzie niższa, ale da to też poczucie bezpieczeństwa. Tak, jak kiedyś na spektaklu potrafiło być 500-600 osób, to jeśli teraz wpuścimy na dziedziniec 150 osób - będzie to dla nas sukces. W Sali Wielkiej, która ma dużą kubaturę, możemy wpuścić maksymalnie 100 osób - wyjaśnia Robert Dorna.
Marek S. Bochniarz
- Zamkowe Lato dla Dzieci
- 14.07-13.08
- CK Zamek
- bilety na spektakle warsztaty, spotkania: 20 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020