Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Kolektywny sen

"Pandemia miała spowodować wzrost »zapamiętywalności« o 35% oraz zwiększyć odsetek złych snów o 15%. Sam termin pandemic dreams odnosi się zaś nie tyle do tematu, ile przede wszystkim do niespotykanej intensywności marzeń sennych" - czytamy w opisie tajemniczego projektu Wspólnota śniących autorstwa Marii Magdaleny Kozłowskiej, Magdy Kupryjanowicz, Michała Kurkowskiego oraz Stowarzyszenia Scena Robocza, którego premiera odbędzie się już za kilka dni.

. - grafika artykułu
fot. materiały Sceny Roboczej

Scena Robocza podejmuje próbę wpisania się w pandemiczne realia za pomocą planowanej pod koniec listopada premiery wydarzenia o nazwie Wspólnota śniących.  Mimo dokładnych wytycznych widniejących na stronie organizatora, trudno jednoznacznie ustalić, jaką formę przybierze oraz jak finalnie projekt będzie wyglądać. Co jednak najważniejsze - niełatwo także przewidzieć, co dokładnie będzie treścią wydarzenia, bowiem wiele zależy od współuczestników projektu, którymi może stać się każdy zainteresowany i zainteresowana.

Twórcy zaznaczają, że od osób wyrażających chęć i gotowość udziału w projekcie, oczekiwane jest aktywne uczestnictwo podczas zaplanowanych spotkań. Niezbędne będzie też podjęcie samodzielnych działań w środowisku domowego zacisza. Projekt w całości odbędzie się online, przy użyciu internetowej platformy przeznaczonej do spotkań w sieci (Zoom). To "internetowe doświadczenie teatralne", jak nazywają swój projekt organizatorzy, trwać ma cały tydzień. Od 27.11 do 3.12, każdego dnia o godzinie 19:00 odbywać się będą poszczególne etapy, opisane po krótce w harmonogramie zamieszczonym na stronie Sceny Roboczej.

W pierwszej kolejności osoby zainteresowane udziałem w projekcie, powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dokonać opłaty za udział. Po spełnieniu tych wymagań potencjalni uczestnicy i uczestniczki projektu otrzymają maila z dokładniejszymi wytycznymi oraz koniecznymi do przyswojenia, przed przystąpieniem do czynnego udziału w projekcie, materiałami z zakresu dream studies. Zaplanowano też cykl ćwiczeń wspierających kreatywne śnienie. Ich wykonanie warunkuje jakościowe współtworzenie Wspólnoty śniących. Przez pierwsze trzy dni projektu uczestnicy i uczestniczki będą przygotowywać się do spotkań z twórcami oraz resztą wspólnoty, które nastąpią wraz z początkiem grudnia. Na tym etapie grupa będzie "śnić kolektywny sen", jak tajemniczo zanotowano w opisie projektu.

Niekonwencjonalne wydarzenie Sceny Roboczej brzmi niezwykle tajemniczo i intrygująco. Wygląda na to, że organizatorzy przewidują powstanie projektu, którego eksperymentalna forma, ma szansę zaowocować unikatowym, wartościowym wydarzeniem kulturalnym.

Za przygotowanie projektu odpowiadają przede wszystkim Maria Magdalena Kozłowska, Magda Kupryjanowicz i Michał Kurkowski. Maria Magdalena Kozłowska jest perfomerką oraz reżyserką, wraz z Marią Tobołą współtworzy duet Maria Malpecki (dawniej Małpeczki). Kupryjanowicz jest absolwentką etnologii oraz wiedzy o teatrze na UJ, a także dramaturgii w krakowskiej AST (d. PWST). To autorka licznych scenariuszy do spektakli m.in.: Mojżesza, Psychozy, Listopada. Romansu histerycznego, Ksiąg Jakubowych, Sferi. Z kolei Kurkowski to dramaturg w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz doktorant w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie kwarantanny współtworzył projekt radio inżynierska.

Jak donoszą organizatorzy, zostało jeszcze kilka wolnych miejsc we Wspólnocie śniących. Warto jednak pospieszyć się ze zgłoszeniem, aby móc opracować temat w terminie.

Julia Niedziejko

  • Wspólnota Śniących
  • Maria Magdalena Kozłowska, Magda Kupryjanowicz, Michał Kurkowski
  • premiera: 27.11
  • Scena Robocza
  • online
  • wstęp: 20 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020