"Co roku jedną z czterech rezydencji w Scenie Roboczej przygotowują zwycięzcy konkursu Nowa Generacja. Skierowany jest do osób poniżej 30. roku życia - dajemy w ten sposób możliwość na zrealizowanie swoich nowatorskich, szalonych wizji osobom, które często stawiają pierwsze kroki reżyserskie i scenopisarskie w teatrze. Wśród premier zrealizowanych w wyniku konkursu znalazły się takie produkcje jak Żegnaj Olimpio, Kurs czy nagradzany na festiwalach Bromance - piszą gospodarze Sceny Roboczej.
W tym roku spłynęła rekordowa liczba zgłoszeń - aż 83. Ostatecznie organizatorzy konkursu wyłonili projekt Jak zupełnie zniknąć. Uzasadnili swój werdykt słowami: "za trafną i wyrafinowaną odpowiedź na czasy refleksji o późnym kapitalizmie, warunkach produkcji sztuki i (nie)obecności w artystycznym obiegu".
Twórczynie i twórcy Jak zupełnie zniknąć zdecydowali się podejść do swojego tematu w niecodzienny sposób i ocalić od zniknięcia pozostałe zgłoszenia konkursowe. Po wcześniejszej konsultacji ze zgłaszającymi swoje pomysły, wykorzystają zarówno statystyki, dane demograficzne, jak i tematy oraz problemy poruszane we wnioskach.
Nie tylko chcą nakreślić mapę myśli towarzyszących planowaniu realizacji teatralnych przez młode pokolenie twórców, ale także poruszyć temat marnowania potencjału w dobie wiecznej mobilizacji sił i energii.
Jak zupełnie zniknąć będzie zatem spektaklem autotematycznym, dialogującym z problemami konkursów i nagród. Artystki i artyści deklarują, że "interesują [ich] prawie wszystkie aspekty znikania: te zupełnie osobiste, polityczne, ekologiczne, językowe, te wirtuozerskie, te najcichsze, te o których nikt się nigdy nie dowiedział, znikające choroby, stany zakochania, przyjaźnie, znikanie masowe, zniknięcie z życia publicznego, zniknięcia zaplanowane, powolne zanikanie krajobrazu, który znamy".
W skład zespołu realizatorskiego wchodzą: Vera Popova, Gosia Trajkowska oraz Adrien Cognac.
oprac. red
- Jak zupełnie zniknąć
- premiera: 16.10, g. 19; drugi spektakl: 17.10, g. 19
- Scena Robocza
- bilety: 15-20 zł