Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Inteligentny i atrakcyjny

Między 17 a 19 sierpnia w Poznaniu i Koziegłowach odbędzie się druga edycja Festiwalu Na Wolnym Powietrzu. Zaprasza Teatr Biuro Podróży. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

. - grafika artykułu
"Carmen Funebre" Teatru Biuro Podróży, fot. Maciej Zakrzewski

Gdańska Feta, gliwiccy Ulicznicy, Chojnicka Fiesta, Gorzowskie Spotkania Teatrów Ulicznych czy Festiwale Teatrów Ulicznych w Toruniu, Jeleniej Górze i Łodzi... Od zeszłego roku na liście plenerowych imprez teatralnych jest również Festiwal na Wolnym Powietrzu w Poznaniu. Jego pomysłodawcy - Teatr Biuro Podróży podczas inauguracji wydarzenia w 2018 r. obchodzili swoje 30 urodziny.

W swoim żywiole

W tym roku w programie festiwalu są cztery spektakle. Pierwszy z nich to "Peregrinus" słynnego Teatru KTO z Krakowa, który zaprezentowany zostanie w Starym Browarze oraz "Lear, k...!" Teatru A Part w Katowicach, na który artyści zapraszają do Starej Rzeźni.

"Peregrinus" to przykład teatru wędrującego, który powstał z inspiracji twórczością poetycką T.S. Eliota. Swoją premierę miał w stolicy Lombardii, w ramach Expo 2015. I do tej pory prezentowany był już m.in. w USA, Anglii, Chinach, Chorwacji, Francji,  Gruzji, Iranie, Rosji i Rumunii, gdzie zdobył nagrodę Tony'ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016. To spektakl o everymanie XXI wieku. Jego autorem i reżyserem jest Jerzy Zoń. "Życie postaci ma dwa punkty odniesienia: miejsce pracy i dom. Teatr KTO w czytelny sposób pokazuje jak bardzo współczesny człowiek pochłonięty jest zarabianiem pieniędzy i jak bardzo jest w stanie dla nich się upokorzyć. Praca staje się dla niego życiem, a korporacyjny tryb sprawia, że indywidualność jest niepożądana" - o spektaklu dla Wzasięgu.pl pisał Paweł Zyskowski.

"Lear, k...!" natomiast powstał z inspiracji powieścią "Jesień patriarchy" Gabriela Garcii Marqueza. Jest to również drugi spektakl Teatru A Part - obok "Nic. Szkice do Króla Leara" z 2017 roku, który nawiązuje do motywów i wątków zawartych w dziele Williama Szekspira. Oba spektakle stanowią swoisty dyptyk. Widowisko, jak czytamy w jego zapowiedzi jest "kolażem obrazów scenicznych", który posiada wszystkie cechy stylu, jakie są charakterystyczne dla poprzednich przedstawień plenerowych teatru. Na jego stronę wizualną składają się "surowe metalowe konstrukcje i ruchome podesty, szczudła, żywioł ognia i ekspresyjne aktorstwo".

Mocne uderzenia

Na terenie byłej rzeźni swój spektakl - "Makbet" pokażą również gospodarze - Teatr Biuro Podróży. Tytuł jest współczesną adaptacją szekspirowskiego dramatu, który powstał na zamówienie Cork - Cultural Capital of Europe w 2005 roku. O spektaklu, który zdobył Grand Prix na 17. Festiwalu Teatralnym Biała Wieża w białoruskim Brześciu, rozpisywano się w zagranicznej prasie. "Koncentrując się na materii tekstu raczej niż na słowie, reinterpretacja Teatru Biuro Podróży staje się niemal spektaklem operowym, w którym są momenty niezwykłego liryzmu. Ta ekscytująca teatralizacja, wzbogacona muzyką Krzysztofa Nowikowa jest zdecydowanie warta wszelkiego ryzyka, bo może upłynąć wiele lat zanim zobaczy się ponownie coś równie mocnego" - pisał "The Stage". A "The Guardian": "Przedstawienie jest długim ekscytującym uderzeniem obrazów splecionych z grzmiącą muzyką, pełzającym ogniem i unoszącym się dymem. Ten spektakl pokazuje polski teatr w swojej najlepszej formie i przypomina także, że teatr plenerowy może być zarówno inteligentny i wizualnie atrakcyjny".

Oprócz tego poznański Teatr Biuro Podróży zaprezentuje się także w Koziegłowach na boisku Szkoły Podstawowej. Mieszkańcy gminy Czerwonak zobaczą kultowy spektakl "Carmen Funebre", który jest niezwykle plastycznym obrazem wojny. Zdaniem krytyków "sięga poza historię, w ponadczasowość", jest przedstawieniem odznaczającym się "unikatową siłą emocjonalną" i jest "obrazowo porażający".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • 2. Festiwal na Wolnym Powietrzu
  • Stary Browar, Stara Rzeźnia, boisko szkoły podstawowej w Koziegłowach
  • 17-19.08
  • wstęp wolny
  • więcej na www.tbp.org.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019

Załączniki