Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Frida na Walentynki

Frida Kahlo to jedna z bardziej znanych artystek - życie meksykańskiej malarki przyciąga uwagę wielu badaczy i miłośników sztuki nie tylko ze względu na dokonania artystyczne, ale także na fascynujące życie prywatne artystki. 

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

O Fridzie Kahlo mówiło się nie tak dawno w Poznaniu dość często, głównie ze względu na wystawę odbywającą się w Centrum Kultury Zamek. Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst to ekspozycja dzieł, która dla odbiorców poszukujących oryginałów słynnych płócien Kahlo mogła okazać się rozczarowaniem, na kulturalnej mapie Poznania wciąż prezentowała się jednak całkiem interesująco.  

Tym razem wydarzenie opowiadające historię meksykańskiej malarki odbędzie się w Auli Artis - 14 lutego publiczności zostanie zaprezentowany pierwszy polski tekst dramaturgiczny, mianowicie Frida. Życie, sztuka, rewolucja. Choć prapremiera odbyła się już w październiku 2017 roku z okazji 110. rocznicy urodzin artystki, monodram wciąż wędruje po teatralnych deskach kolejnych polskich miast. 

Mówiąc o spektaklu portretującym życie Fridy, który przypada akurat na walentynkowy wieczór, nie można nie wspomnieć o jednej z większych romantycznych historii wszech czasów. Frida Kahlo i Diego Riviera to dwójka niezwykle istotnych, utalentowanych artystów, którzy wielokrotnie zapisali się na kartach historii sztuki i przeniknęli do szeroko rozumianej popkultury. Kahlo i Rivera po raz pierwszy poznali się w Ministerstwie Edukacji, kiedy to artystka poprosiła malarza o ocenę jej płócien - była wówczas na początku swojej artystycznej drogi, jednak już wtedy znana była jako zdecydowana, świadoma swojego talentu kobieta. Przyjaźń Kahlo i Rivery przekształciła się w romantyczny związek dwudziestolatki i niemal dwa razy starszego mężczyzny. Artyści wspierali się w malarskich wyborach i godzinami dyskutowali o sztuce - w latach 30. XX wieku Kahlo i Rivera zdecydowali się wspólnie zamieszkać. "Razem, a jednak osobno" - tak można określić związek artystów, którzy zajmowali dwa znajdujące się obok siebie domy, połączone wspólnym tarasem. 

Wraz z upływającym czasem dzieła Kahlo stawały się coraz popularniejsze, a motywy pojawiające się w jej pracach przyczyniły się do wypracowania sztywnych ram, w których do dziś "dusi się" jej sztuka. Choroba, cierpienie, śmierć czy mankamenty niedoskonałego ciała to bardzo medialne tematy, które dziś popkultura przemyca niemal poprzez każde medium. Kahlo stała się także swego rodzaju reprezentantką sztuki profeministycznej i do dziś jej prace interpretowane są w tym nurcie.

Przedstawienie wyrazistego i barwnego życia Fridy Kahlo to nie lada wyzwanie - w poznańskiej Auli Artis zmierzy się z nim Martyna Kliszewska, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie i Wydziału Malarstwa ASP w Łodzi. Będzie o sztuce, procesie twórczym, a przede wszystkim o miłości - do drugiego człowieka, do malarstwa, do życia.

Klaudia Strzyżewska

  • Frida. Życie Sztuka Rewolucja
  • 14.02, g. 19
  • Aula Artis
  • bilety: 50-120 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020