- Są wśród nas seniorzy, seniorki, jest też dziesięciolatka. Każdy z różnymi doświadczeniami życiowymi, różnymi doświadczeniami muzycznymi, różnymi doświadczeniami słów "dom", "mur", "las", i cały ten proces pokazał nam drugie dno tej różnorodności. Różnorodności poglądów, postaw społecznych, sympatii, antypatii politycznych, spojrzenia na świat. W procesie tworzenia scenariusza doświadczyliśmy tego, jak być razem pomimo częstej niezgody na tematy, które poruszamy w spektaklu - opowiada członkini zespołu Siły Specjalne, muzykoterapeutka Dominika Dopierała.
O możliwościach interpretacji i odczuwania domu opowiedziała z kolei Weronika Cegielska, reżyserka i choreografka: - Odkryliśmy, że znaczeń mamy bardzo wiele, bardzo różnie rozumiemy dom. Kojarzy nam się zarówno bardzo fizycznie, jak i materialnie, z budynkiem, jak i rodziną. Niektórym z więzieniem i przemocą. Kojarzy nam się ze schronieniem, azylem. Dom to też planeta Ziemia, dom to ciało, to druga osoba.
W spektaklu Za murami, za lasami poznamy m.in. Ryszarda Włodarczyka. Członek zespołu Siły Specjalne miał dobry dom w dzieciństwie. W dorosłym życiu spotkał go kryzys spod znaku czyścicieli kamienic. - Później w życiu miałem problemy tylko z domami - mówi w zapowiedzi spektaklu. Najmłodsza uczestniczka spektaklu, Adrianna Pawlak, z bolesną, dziecięcą prostotą zdradza, że: - Dom nie zawsze jest dobrym wspomnieniem, dobrą myślą i nie każdy ma tak dobrze. Nie można się z tych osób wyśmiewać lub po prostu kpić, ponieważ to nie jest ich wina i nie każdy dom jest taki super.
Doświadczenia członków i członkiń zespołu Siły Specjalne sprawiają, że spektakl Za murami, za lasami pełen jest bolesnych historii. W tle widzimy obraz naszych czasów: budowania murów i kryzysów migracyjnych; patodeweloperki i wycinania lasów pod luksusowe osiedla; lasów-domów, w których każdego dnia umierają ci, którzy chcieli bezpiecznego, godnego życia; braku mieszkań socjalnych i braku pomysłu na rozwiązanie kryzysu bezdomności; czyścicieli kamienic i traktowania prawa do mieszkania jako luksusu. Czy przysłowie "Gość w dom, Bóg w dom" ma dziś jakiekolwiek znaczenie?
Spektakl Za murami, za lasami robi coś więcej ponad poruszanie trudnych tematów. Przed okopaniem się w czarnych myślach i kapitulanctwem chroni terapeutyczny wymiar spektaklu i działalności grupy.
Aleksandra Kujawiak
- Za murami, za lasami
- reż. Weronika Cegielska i Siły Specjalne
- premiera: 21 i 22.05, g. 19
- Scena Robocza
- bilety: 20 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022