Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Bliskość, czułość, obecność

Jedni twierdzą, że Ściana z widokiem opowiada konkretną historię - o samotności i roli sztuki w poszukiwaniu bliskości z ludźmi. Inni z kolei, że jest opowieścią o emocjach, jakich doświadczamy szczególnie w czasach pandemii. Spektakl Grupy Coincidentia w reżyserii Konrada Dworakowskiego prezentowany będzie 11 i 12 marca w Scenie Wspólnej.

. - grafika artykułu
fot. Maciej Zakrzewski

Ściana z widokiem to realizacja sceniczna sztuki Roberta Jarosza. Spektakl przygotowała Grupa Coincidentia - laureat Konkursu na Projekt Wydarzenia Artystycznego dla Dzieci i Młodzieży, we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka. "Spotkanie jako sztuka".

O czym opowiada? - Moją intencją przy pisaniu tej sztuki było wykreowanie postaci, która w twórczości lokuje swoją młodzieńczą witalność i poprzez twórczą aktywność wchodzi w interakcje społeczne. Postaci, dla której twórczość staje się zbroją, w której zwycięsko konfrontuje się z pandemicznymi okolicznościami okresu dojrzewania - mówi Robert Jarosz.

Majową premierę (online) poprzedziły warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Autor sztuki nie uczestniczył w nich bezpośrednio, ale zapoznał się z materiałami plastycznymi i literackimi, które powstały w czasie zajęć. Czy coś go zdziwiło? - Zaskakiwały mnie głosy mówiące o tym, że klasa "na żywo" nie jest niezbędna - zdradza.

Twórcy wskazują na trzy słowa klucze: bliskość, czułość i obecność. - Pojęcia tak ważne dla każdego z nas, niezbędne do budowania relacji i bezpiecznej wizji świata, w jednym krótkim momencie znalazły się w opresji. Ledwie zdołaliśmy je wypowiedzieć, polubić, a już tracimy je z oczu w wyniku zamknięcia i narastającej samotności. A może pustka, którą odczuwamy, zawsze gdzieś w nas była, tylko teraz widzimy ją wyraźniej? - zapowiadają spektakl.

Na scenie pojawią się Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk i Krystian Chomczyk. - Sztuka jest dla nas drzwiami, które próbujemy stworzyć na naszej symbolicznej ścianie. Bruno Schulz pisał w Samotności: "Nie ma pokoju tak zamurowanego, żeby się na takie drzwi zaufane nie otwierał". Z udziałem widzów spektaklu spróbujemy takie drzwi »zainsynuować«, zadając pytanie nie tyle o to, co za nimi jest, ale jak do nich dojść" - wyjaśniają w zapowiedzi dalej. 

Czy warto przyjść na spektakl? Robert Jarosz nie ma wątpliwości. - Wystarczy spojrzeć na nazwiska aktorów i muzyków [Róbert Jurčo - przyp. red] występujących w spektaklu. Dla nich zawsze warto! Są gwarantem najwyższej próby teatru. O stronie wizualnej nawet nie wspomnę, ponieważ to bardzo kameralny spektakl i nie chcę sprawiać przykrości tym wszystkim, którzy go nie zobaczą - zaprasza.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Ściana z widokiem Roberta Jarosza
  • reżyseria i scenografia: Konrad Dworakowski
  • wiek: 12+
  • 11.03, g. 9.30 i 12
  • także: 12.03, g. 10 i 13
  • Scena Wspólna
  • bilety: 1-23 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022