Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

B (r)ombowy spektakl

- Zapraszam wszystkich, niezależnie od wieku, tych którzy znają Brombę oraz tych, którzy chcieliby ją poznać, a także zobaczyć kto jeszcze pojawi się na scenie. Warto przyjść na spektakl, ponieważ jest to przemyślana propozycja dla widzów, łącząca grę aktorską w żywym planie z wieloma sytuacjami animacji lalek, z ciekawą obsadą i inspirującą muzyką. Krótko mówiąc same bardzo dobre składniki - wylicza Joanna Gerigk, reżyserka Bromby i.... Premiera spektaklu na podstawie twórczości Macieja Wojtyszki - 14 września w Teatrze Animacji.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Zbiór opowiadań Bromba i inni Macieja Wojtyszki ma prawie 50 lat! W 2003 roku tytuł ten został wybrany przez czytelników "Gazety Wyborczej" jako jeden z 50 tworzących Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży. Była to inicjatywa m.in. Biblioteki Narodowej oraz Polskiej Izby Książki. Od tamtego czasu autor stworzył kolejnych kilka tomów, m.in. Brombę w sieci czy Brombę i politykę. Po które z opowiadań i dlaczego sięgnęła Joanna Gerigk? - Scenariusz, oparty jest o wątki z kilku części przygód Bromby, jednak najbardziej inspirowała mnie książka Bromba i filozofia. Mam nadzieję, że zawarta w tym tekście potrzeba filozofowania będzie widoczna dla odbiorców. Jednak jest to moja historia, bo dotyczy bardziej relacji ludzi i postaci z przestrzeni Bromby - tłumaczy reżyserka.

Zdaniem Gerigk spektakl zawiera dużą dozę humoru, nie tylko słownego, który wynika z rozważań filozoficznych, ale także sytuacyjnego. - Relacje ludzi z Brombą i... całą resztą przechodzą przez różne fazy, często stanowią podatny grunt do zabawnych reakcji. To istotne, żeby nie zanudzić odbiorców - mówi.

Na scenie pojawi się kultowa - mam nadzieję, że nie tylko dla publiczności więcej niż nieco starszej - Bromba, czyli "najniezwyklejsza postać ze wszystkich postaci zwykłych i małych". Będzie też m.in. para detektywów Kajetan Chrumps i Kot Makawity, reżyser filmowy Gluś, poeta Fikander i jego muza Malwinka. - W świecie ludzi grasuje Kameleon Super... i to jest punkt wyjścia. Nie jest on pozytywnym bohaterem, co jest bardzo dobre dramaturgicznie, stwarza zagrożenia. Dla mnie ta postać jest odpowiednikiem tego, co obserwuję w naszej rzeczywistości, gdzie zło może mieć wiele masek. Kiedy pojawią się Bromba i inni, sytuacja ludzi ulegnie jednak zmianie - zdradza twórczyni. - Postaci te absolutnie się nie zestarzały, ponieważ cały czas kierują się takimi wartościami jak przyjaźń, lojalność, ciekawość, piękno, życzliwość. To odkrycie było dla mnie ciekawe - wyjaśnia.

W zapowiedzi spektaklu czytamy, że Bromba wraca, by nam przypomnieć o tym, co jest naprawdę ważne, oraz że "dociekliwość i stawianie sobie pytań może nas uchronić przed wieloma zagrożeniami, jakie przynosi życie". - Bromba dla mnie to osoba ciekawa siebie i świata. Nieustannie czyta a także studiuje... - mówi reżyserka. - Przecież oprócz książki Bromba i filozofia powstały jeszcze Bromba i psychologia oraz Bromba i polityka. Mam nadzieję zrealizować w przyszłości spektakl dla młodzieży i dorosłych właśnie na podstawie tych dociekań Bromby - dodaje.

Zdaniem Gerigk, jeśli spektakl sprowokuje widzów do zadawania pytań, rozmów czy też wywoła refleksje, to wspaniale, bo właśnie takie reakcje są dla niej najważniejsze. - Nigdy w spektaklach, które realizuję, nie daję gotowych odpowiedzi. To jest moja alternatywna wersja zdarzeń, do której swój wkład dodają kompozytor, scenograf i aktorzy, a ja ciekawa jestem odbioru publiczności - zaznacza. - Sytuacja w Brombie i... jest wyjątkowa, ponieważ tutaj utwór muzyczny także staje się bohaterem...

Muzykę do spektaklu skomponował Sebastian Ładyżyński. Zapowiada, że będzie to "fuzja współczesnej muzyki poważnej i jazzu, tworząca eksperymentalną kompozycję skierowaną do młodego odbiorcy". Zaznacza też, że "jego utwory, choć bogate w złożone struktury, zachowują przystępność i lekkość, idealną dla dzieci". Wiadomo również, że "eksperymentalny charakter muzyki odzwierciedla się w nieoczywistych zestawieniach instrumentów i dźwięków, które pobudzają wyobraźnię młodych słuchaczy, wprowadzając ich w magiczny świat Bromby".

Natomiast autorem scenografii do spektaklu oraz projektów lalek jest Mateusz Mirowski, który na swoim koncie ma współpracę, m.in. z Teatrem Lalek "Arlekin" w Łodzi, Teatrem Banialuka w Bielsku-Białej, Teatrem Lalek Pleciuga w Szczecinie czy Open Window Theatre w norweskim Bergen. - Scenografia będzie bardzo prosta, ale uniwersalna, lalki inspirowane oryginalnymi postaciami. Mogę powiedzieć tyle, że wprowadzą na scenę... kolor - zdradza Gerigk.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Bromba i...
  • reż. Joanna Gerigk
  • wiek: 6+
  • premiera: 14.09
  • Teatr Animacji
  • bilety: 45-55 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024