Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Armia Malty

Instalacje, happeningi, spektakle, koncerty, filmy, dyskusje... - tegoroczna Malta po raz kolejny będzie przekraczać gatunkowe granice i łączyć odległe mikroświaty. 300 wydarzeń, 750 zaproszonych artystów z 15 krajów, 50 festiwalowych przestrzeni. Rozpocznie się 21 czerwca i potrwa przez dziesięć dni.

. - grafika artykułu
Generator Malta - otwarta dla wszystkich przestrzeń wydarzeń artystycznych i społecznych - już po raz siódmy powstanie na placu Wolności (fot. K. Schubert)

Wszyscy artyści zaproszeni przez Nástio Mosquito, tegorocznego kuratora głównego programu, pokażą swoje działania po raz pierwszy w Polsce. Każdy z nich pochodzi z innej części świata, innego obszaru kulturowego. Sam Mosquito (rocznik 1981) urodził się w Angoli, od wielu lat mieszka w Europie. Jest jednym z najbardziej wyrazistych twórców młodego pokolenia działającego w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Swoje prace prezentował m.in. w Tate Modern w Londynie i MoMA w Nowym Jorku. - Nie po raz pierwszy zostałem zaproszony do bycia kuratorem, po raz pierwszy jednak się zgodziłem, bo to, co dzieje się podczas Malty w Poznaniu jest wyjątkowe - mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal Mosquito. Na Malcie zaprezentuje dwa autorskie projekty: audiowizualny happening Waginokracja - kolaż filmów i zdjęć z narodzin dzieci oraz No.One.Gives.A.Mosquito's.Ass.About.Us - ironiczną grę z konwencją karaoke, na którą zaprosi widzów do CK Zamek i poznańskich klubów.

Wśród artystów zaproszonych przez Mosquito jest Benjamin Abras, który wspólnie z widzami podczas warsztatów tanecznych spróbuje zmierzyć się z tematem doświadczenia wielokulturowości. W bezpośredni dialog z publicznością wejdzie także Priscila Rezende, tworząc performatywną interwencję miejską. Alice Joana Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouan Mriziga zaprezentują spektakle taneczne, a Vic Pereiro - instalację audiowizualną. Bezpośrednio z tematem Idiomu, który w tym roku brzmi: "Armia jednostki", zmierzy się także Kelly Schacht, która przygotowuje działania performatywne site specific inspirowane tym hasłem. - Zaprosiłem artystów, których interesuje troska o swoje społeczności. Łączy ich także to, że niczego z góry nie zakładają - dodał Mosquito.

Maltę zainauguruje - nawiązując do korzeni, pierwszych, plenerowych festiwali - kolorowa parada przygotowana przez francuski zespół Transe Express. 21 czerwca ulicami Poznania - z placu Wolności na plac Adama Mickiewicza - przejdą tancerze, akrobaci, muzycy oraz pięciometrowe diwy. Finałem parady będzie nowa wersja spektaklu Mobile Homme, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 r. Na placu Mickiewicza bębniarze wzniosą się na dźwigu ponad głowy widzów. Wśród nich specjalną choreografię wykona akrobata - postać zwana Pignouf.

Najważniejszym teatralnym przedsięwzięciem Malty ma być premiera Hańby na podstawie głośnej powieści J.M. Coetzeego. Spektakl, który powstaje w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, reżyseruje Maciej Podstawny. - Hańba to supermocna, niepoprawna politycznie pozycja, prezentująca postapokaliptyczną wizję świata - w filmie zapowiadającym premierę mówił reżyser. Po prezentacji na Malcie spektakl trafi do repertuaru Teatru w Kielcach.

Po raz siódmy na czas festiwalu plac Wolności zamieni się w otwarty dla wszystkich, działający od rana do nocy dom kultury. A w nim jak co roku: plenerowe spektakle (m.in. recital Marii Dąbrowskiej Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi, Kalifornia nieśmiertelni Szymona Kaczmarka, Szukając Romea w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, spektakl Magdy Szpecht), koncerty (m.in. tria Kuby Więcka, duetu Polpo Motel, Kolektywu Łaski), wieczorne silent disco, warsztaty i forum pod hasłem "Kultura wojny w czasach pokoju". Jego gośćmi będą m.in. ukraiński pisarz Serihij Żadan, dziennikarze, reporterzy, korespondenci wojenni - Wojciech Jagielski i Piotr Andrusieczko oraz szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej - Janina Ochojska. - Z różnych perspektyw będziemy się przyglądać splotowi wojny i pokoju - zapowiedziała tę część festiwalu Dorota Semenowicz, programerka Malty.

Plac Wolności to także serce działań Generatora Malta, które jak zwykle będą się rozprzestrzeniać na inne dzielnice miasta. - Szykujemy się na pokój - wyjaśniły zgodnie najważniejszą ideę tegorocznego Generatora Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska, jego kuratorki. W programie: koncerty w amfiteatrze na Cytadeli i pod pomnikiem Armii Poznań, performance kolektywu twórczego Army of Love, który przeprowadzi rekrutację do Armii Miłości, warsztaty muzyczne z raperem donGURALesko i wokalistką Karoliną Czarnecką, spektakl palestyńskiej grupy tancerzy Stereo 48 i kolejna edycja Poznańskiej Garażówki, czyli charytatywnej wyprzedaży książek, ubrań, płyt, biletów, z której dochód zostanie przekazany na rzecz nowo powstającego centrum dla uchodźców i uchodźczyń na granicy turecko-syryjskiej.

Cykl Stary Browar Nowy Taniec na Malcie obchodzi w tym roku jubileusz - 15 lat obecności na festiwalu. Okrągłą rocznicę świętować zamierza z gorącymi nazwiskami polskiej choreografii: Anną Nowicką, Agatą Siniarską, Pawłem Sakowiczem i międzynarodowymi gośćmi: Sofią Diaz, Vitorem Rorizem, Chiarą Bersani i duetem Quatro z Brazylii.

Muzycznym zwieńczeniem Malty będzie koncert Operetta! Żyjemy w Matrixie (29 czerwca na terenie budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego przy ul. Skośnej). Najsłynniejsze utwory z musicali i operetek wykonają poznańscy artyści reprezentujący odmienne style muzyczne i estetyki: m.in. Justyna Szafran i raper donGURALesko.

Sylwia Klimek

  • 29. Malta Festival Poznań, idiom: "Armia jednostki"
  • kurator: Nástio Mosquito
  • 21-30.06
  • szczegóły na www.malta-festival.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019