Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

7 grzechów głównych. Pycha

Powoli wychodzimy z domu. Zaczynamy przyglądać się nie tylko sobie, ale także otoczeniu. Może na chwilę powinniśmy się zatrzymać i przyjrzeć czemuś głębiej? Na przykład naszym grzechom? I zaryzykować nieprzyjemne odkrycie, że niegdysiejsze grzechy okazują się dzisiejszymi cnotami?

. - grafika artykułu
Hieronim Bosch, "7 grzechów głównych", fot. Muzeum Prado

7 grzechów - live act, to cykl improwizowanych zdarzeń, których początek i koniec nie jest oczywisty. Profesor Krzysztof Moraczewski, wychodząc od akademickiej formuły wykładu, stanie się inspiratorem akcji mającej w sobie potencjał kontrkulturowej prowokacji.

Dlaczego prowokacji? Może należałoby dokonać nieprzyjemnego wyznania, że to, co głosimy nie chce się spotkać z tym, co robimy, a nasze grzechy z przeszłości, okazują się dzisiaj pewnymi pochlebstwami?

Co traktujemy jako grzech? Czym jest dla nas moralność? O co zabiegamy, a co budzi nasze pożądanie, gniew, czy zazdrość? To pytania, które na co dzień omijamy, przechodzimy obok nich obojętnie lub bez skupienia. Wydawać by się nawet mogło,że tradycyjna chrześcijańska klasyfikacja podstawowych grzechów i wad ludzkich nie jest już tak uniwersalna. Jednak, gdyby przyjrzeć się tym hasłom dokładniej, można odnieść wrażenie, że są to wciąż bliskie nam sformułowania. Pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, łakomstwo, gniew oraz lenistwo. Czy rzeczywiście jesteśmy obojętni na grzech? Czy może przedefiniowaliśmy i zreinterpretowaliśmy znaczenie grzechu?

Cykl improwizowanych spotkań z naszymi grzechami rozpocznie pycha. Pycha, jako pierwszy z grzechów i źródło wszystkich innych, osobisty grzech Szatana, przenika nasze życie w każdej możliwej materii. Od kwestii wiary, przez prawdę, kulturę, rasę, religię, aż po pogardę smakosza kawiorów i plebejusza jedzącego ze smakiem zasmażaną kapustę. Pycha to grzech w obecnych czasach nieoczywisty. Przybiera różne maski, ale zawsze towarzyszy jej dziwnego rodzaju monotonia codzienności. Do niektórych rzeczy jesteśmy przyzwyczajeni, a inne są dla nas wyznacznikiem większej liczby reakcji na mediach społecznościowych. Czerpiemy z tego grzechu niczym z chleba powszedniego. Zatracając się w pysze, kroczymy po piętach osobom przed nami, próbujemy zyskać przewagę jeden nad drugim.

Inicjatorem spotkań z własnym "ja", z własną tożsamością współczesności jest Krzysztof Moraczewski - profesor UAM, kulturoznawca, miłośnik i pasjonat muzyki. W wydarzeniu wystąpią również Przemek Prasnowski - reżyser teatralny, aktor i szef Baraku Kultury oraz Kamil Krotofil - filmowiec, muzyk oraz twórca wideoklipów.

Jakie grzechy oraz ich odłamy odkryjemy w swojej dzisiejszej rzeczywistości? Przekonamy się już jutro o godzinie 21.

Katarzyna Nowicka

  • 7 grzechów: Pycha - Live Act Baraku Kultury oraz Instytutu Kulturoznawstwa UAM
  • 28.05, g. 21
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020