Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Festiwal Światłodźwięki to miejsce spotkań artystek i artystów audiowizualnych z całej Europy. Między 20 a 21 października w Centrum Kultury Zamek usłyszymy reprezentantów i reprezentantki sceny hiszpańskiej, niemieckiej i polskiej w setach pokazujących performatywny potencjał muzyki i filmu. Cheslav Singh i Jakub Królikowski, organizatorzy Światłodźwięków, opowiedzieli nam o rosnącej popularności sztuki audiowizualnej i programie tegorocznej, ósmej edycji festiwalu.

Czytaj artykuł

Jestem chyba daleki od życia w harmonii, od uporządkowania, ale po prostu taki styl wybrałem. Lubię niestałość, zmiany i przygody - to mi daje poczucie spełnienia i stymuluje do korzystania ze swojego żywota - mówi Swiernalis w rozmowie z Sebastianem Gabryelem.

Czytaj artykuł

Piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej powstawały przez cztery dekady, a ich słowa wciąż inspirują. Warto to sprawdzić na festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej". Zwłaszcza że, jak mówi Rafał Michalczuk z Teatru Nowego: - Wbrew pozorom czas działa na naszą korzyść.

Czytaj artykuł

- Obalamy obiegowe mity związane z seksualnością osób 55+ i dajemy praktyczne wskazówki dotyczące czerpania przyjemności z seksu w dojrzałym wieku - mówi Klaudia Latosik, edukatorka psychoseksualna i terapeutka, współautorka książki Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania.

Czytaj artykuł

O nowym sezonie w gmachu opery pod Pegazem po generalnym remoncie sceny, z Renatą Borowską-Juszczyńską, dyrektorką Teatru Wielkiego, rozmawia Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Cisza i hałas to dwie skrajności muzyki improwizowanej i hasło tegorocznej, siódmej edycji Spontaneous Music Festival, organizowanego przez Trybunę Muzyki Spontanicznej i Dragon Social Club. Andrzej Nowak i Paweł Doskocz opowiedzieli Magdalenie Chomczyk o planowaniu festiwalu, zaproszonych artystkach i artystach oraz odbiorze muzyki improwizowanej.

Czytaj artykuł

O nowej wystawie Prace leśne Michała Łuczaka i wydarzeniach jej towarzyszących z Anką Gregorczyk z galerii Centrala rozmawia Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Po prawie półtorarocznej przerwie oficjalne otwarcie poznańskiego Blue Note staje się faktem. O historii i przyszłości, z jego założycielem - Lechem Łuczakiem i Krzysztofem Wawrzyniakiem - właścicielem Good Taste Production, którzy wspólnie poprowadzą klub, rozmawia Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

O ruchu, świadomości ciała i pracy z młodymi artystami przy projekcie Ciało Ciałko opowiadają Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska z kolektywu Kolekttacz.

Czytaj artykuł

- Przez tydzień potrafię być szalonym ekstrawertykiem, a potem przychodzą takie dwa dni, kiedy leżę w łóżku i nie chce mi się z nikim rozmawiać. To pewnie wynika z mojego ADHD. Ale lubię w sobie to, że nie można mnie do końca określić. Na pewno jestem szalonym marzycielem - mówi Oysterboy (Piotr Kołodyński), który niedawno wydał album Ody do letnich dni, w rozmowie z Sebastianem Gabryelem.

Czytaj artykuł

O trudach działalności koncertowej, ale i radości z grania dla publiczności opowiedział nam Piotr Soroka, lider poznańskiego zespołu jazzowego Dixie Company, który właśnie obchodzi 30-lecie. Okazją do świętowania będzie Poznań Old Jazz Festival, którego 15. edycja odbędzie się 16 września w Starym Browarze.

Czytaj artykuł

O premierze Deszczowej piosenki, festiwalu Czas na Teatr i nadchodzącym sezonie w Teatrze Muzycznym mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego.

Czytaj artykuł

- Wiele przedmiotów zdobyliśmy "z drugiej ręki", szukając ich na portalach ogłoszeniowych, strychach, a nawet śmietnikach! - mówi Agata Miśko. - Nasza biblioteczna koleżanka zauważyła, że przypomina to nabywanie towarów w okresie PRL, kiedy od sprytu i refleksu zależało, czy zdobędziemy dany przedmiot - dodaje Joanna Brejwo. Obie panie opiekują się kuratorsko projektem kulturalno-edukacyjnym Dzieciństwo na trzepaku w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Kto słyszał o porozumieniu bez przemocy, ten wie, że żyrafa jest oznaką empatii i szacunku. To właśnie ona jest symbolem Studia Osobowości - szkoły aktorsko-rozwojowej, prowadzonej przez Katarzynę Pawłowską, która w duecie z Maciejem Adamczykiem od ponad trzydziestu lat tworzy Teatr Porywacze Ciał. Metody, które wciela w życie jako artystka, przekłada na sposób pracy z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów. Z okazji 10-lecia Studia opowiedziała nam o granicy między życiem prywatnym a artystycznym, otwartości na drugiego człowieka i programie obchodów jubileuszu.

Czytaj artykuł

- Muzyka nowoczesna jest w defensywie, odgrywa rolę marginalną. Mam szczęście, że mogę mieszać różne gatunki. Podczas swoich koncertów monograficznych, gdy prezentuję zestaw swojej muzyki filmowej, sam dyryguję, i mogę też przemycić kilka utworów nowoczesnych - opowiada Krzysimir Dębski, tegoroczny laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, w rozmowie z Przemysławem Tobołą.

Czytaj artykuł

- Chcemy łączyć historię ze współczesnością - mówi Przemek Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, organizator festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy".

Czytaj artykuł

- Gdy pisałem pierwsze teksty, myślałem, że wszyscy tak potrafią, że to banalne. Okazało się, że jednak nie, tylko trzeba dać sobie kredyt zaufania i pokazać się światu. I zaufać temu światu, że się z ciebie nie nabija - mówi Kamil Meler, lider wielkopolskiego zespołu Gra Sów, który w tym roku wyda swoją nową płytę Ostrożnie, szkło.

Czytaj artykuł

- To nie tak, że przestałam lubić muzykę, ale w tematach koncertowo-twórczych wypaliłam się totalnie. Współpraca artystyczna z ludźmi jest trudna, więc nie jest to żadna skarga, ale ostatecznie wręcz cieszyłam się z pandemii, bo mogłam wreszcie odpocząć - o swojej twórczości poetyckiej i muzycznej opowiada Kamila Janiak*, poetka wydawawana przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Czytaj artykuł

- Chcę, byśmy ocalili synagogę, która jest wpisana w panoramę Starego Miasta. Jej obecny kształt jest pozostałością okaleczenia przez okupanta, ale stanowi też symbol - pamięć zapisaną w formie architektonicznej - mówi Maciej Krajewski, założyciel Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, inicjator petycji o ochronie dawnej synagogi.

Czytaj artykuł

- Nie ma mowy o "końcu historii", jak próbowano nas przekonywać w latach 90. Szereg wydarzeń ostatnich dwóch dekad jednoznacznie przeczy tej tezie - o fascynacji historią, o tym, jak skutecznie przekazywać i promować rzetelną wiedzę historyczną mówi Piotr Grzelczak

Czytaj artykuł
1 7 Strona 8 9 10 11