Kultura w Poznaniu

Opinie

Rewolucja zaczyna się od rodziny

Czy w świecie niepokojów politycznych rodzina przez lata skrywająca liczne tajemnice jest w stanie ujść z życiem? Czy siła szczerości i pojednania uchroni kogokolwiek przed zewnętrznym wrogiem? David Pountney w "Rozwodzie Figara" stworzył gęstą, wielowątkową i pełną intryg fabułę. Stworzył świat pełen niepokoju i mroku. W takim świecie nietrudno wydobyć z ludzi zło. 

Między jawą a snem

Widzów, którzy w niedzielne popołudnie zjawili się w Scenie Wspólnej, żeby obejrzeć prapremierę monodramu Radosława Elisa w reżyserii Jerzego Moszkowicza, ogarnął sen. Nie dlatego, że spektakl okazał się nużący, wręcz przeciwnie - "Morfeusz Sen" jest tak wyśmienity, iż nawet największe małe wiercipięty i rozrabiaki uspokoiły się, ulegając jego urokowi. 

Miłość w dźwiękach zapisana

"Sztuka kochania" zyskała w Polsce drugie życie. Jednak to nie książka Michaliny Wisłockiej zainspirowała Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus do zatytułowania tak swojego koncertu. To rady Owidiusza spisane w "Ars amandi" obok muzyki miały stworzyć walentynkowy klimat wieczoru.

Rock to nie przeżytek

Powrót do genezy i zupełnie nowe utwory. Koncert Raya Wilsona w Teatrze Wielkim z pewnością zadowolił nie tylko starych fanów grupy Genesis. Szkocki wokalista przypomniał nam jej wielkie przeboje, ale jego ponad dwugodzinny występ był również małą prezentacją najnowszych albumów, które są czymś więcej niż tylko zestawem rockowych ballad.

Bociany przyleciały

Podczas sobotniej premiery w Teatrze Animacji było gorąco, nie tylko dlatego, że część akcji spektaklu pt. "Odlot" , w reżyserii i z ciekawym pomysłem budowy lalek autorstwa Janni Younge, dzieje się w Afryce, lecz również za sprawą bardzo aktualnego tematu przedstawienia. Publiczność obejrzała historię o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, poszanowaniu drugiej osoby, emigracji, pomocy i przyjaźni.

Młodość znaczy dojrzałość

Prawdziwą muzykalność, świetne umiejętności techniczne i przejmującą zdolność do twórczej zborowej kreacji zaprezentowali w sobotę członkowie zespołu Stanisław Słowiński Quintet. Potwierdzili, że są niewątpliwą nadzieją polskiego jazzu.

My Polacy tak mamy

Czym jest naród, kraj i prawda? Czy w ogóle istnieją? Chór Marty Górnickiej stawia pod znakami zapytania wspólnotę narodową oraz odwieczną opozycję "my" i "oni"

Od menueta do rocka. Na wiolonczeli

Podczas czwartkowego koncertu poznańscy filharmonicy nie oszczędzili publiczności. Emocjonalna huśtawka - od eklektycznego utworu Friedricha Guldy do potężnie brzmiącej "Bohaterskiej" Aleksandra Borodina - była dużym wyzwaniem percepcyjnym. Rozleniwieni tematycznymi koncertami, chłonący muzykę wyłącznie XVIII i XIX wieku słuchacze zostali wyrwani z letargu. Od współczesności nie wymaga się jednego kanonu, warto więc próbować dawne dźwięki wzbogacać nowszym kontekstem. Jaki może być tego efekt?

List do wszystkich córek

O swojej pierwszej wspólnej książce obrazkowej opowiedziały w środę w CK Zamek pisarka Justyna Bargielska i ilustratorka Iwona Chmielewska. "Obie" to pierwsza publikacja nowego poznańskiego Wydawnictwa "Wolno".

Melodie pól i łąk

Wszystko na ziemi ma swój odwieczny cykl, jest czas siewu i czas zbiorów - przypomina najnowszym spektaklem Polski Teatr Tańca. "Żniwa", w reżyserii Igora Gorzkowskiego z choreografią Iwony Pasińskiej, to pierwsze przedstawienie zespołu pod kierownictwem nowej dyrektor. 

Janów Mosdorfów jest wielu

Mosdorf. Rekonstrukcja w Teatrze Nowym to już drugi, po Myślach nowoczesnego Polaka w Polskim, poznański spektakl o mechanizmach powstawania myśli narodowej - tym razem bardziej przystępny dla szerszej publiczności, a równie skłaniający do refleksji.

Spacer alternatywny

Adam Ziajski, poznański reżyser, aktor, aktywista, twórca Sceny Roboczej i Teatru Strefa Ciszy pewnego dnia porządnie się wkurzył. I z tego wkurzenia powstała książka Poznański spacerOFFnik teatralny Joanny Ostrowskiej. Ukazała się w grudniu nakładem Wydawnictwa Kontekst.

Wskrzeszając potwora

Operetka - ta z epoki Straussa i Kálmána - nie ma racji bytu w XXI wieku. Rozrywka, którą mamy na wyciągnięcie ręki, jest o niebo ciekawsza niż walczyki i kiepskie fabuły historii w stylu "Wesołej wdówki". Na operetkę trzeba mieć pomysł, trzeba mieć wizję, jak wskrzesić "starą idiotkę", o której pisał Tuwim. W "Zemście nietoperza" - ostatniej premierze ubiegłego roku w Teatrze Wielkim - tego pomysłu zabrakło. Wyszło fiasko, stary potwór raził żenującym humorem i brakiem finezji. I tylko wykonawców żal.

Wesele w brzezinie

Co się stanie, gdy w brzozowym zagajniku lewicujący artysta postanowi dogadać się z kibolem? Puszczą las z dymem.

Poznańska noc kabaretowa

W przedpremierowych zapowiedziach twórcy "Great Poland" rozbudzili oczekiwania co do swojego najnowszego spektaklu. Miało być o Polakach i miało być śmiesznie: absurdalnie, groteskowo, "po bandzie". Niestety, spełnili tylko pierwszą obietnicę. I to z nie najlepszym skutkiem.

Po sznurku do serca

Studio Teatralne Blum w najnowszym spektaklu "Jak po sznurku" w inscenizacji Lucyny Winkel-Sobczak pokazuje maluszkom świat zbudowany ze sznurków, patyków i wyobraźni. Misternie tka kolorową opowieść pełną skojarzeń, wrażeń i emocji.

Na Gwiazdkę bomba!

W minioną sobotę dzieci, mniejsze i większe, ich najbliżsi oraz artyści z Teatru Animacji zasiedli wspólnie w kręgu, by wsłuchać się w wigilijne wiersze, wierszyki, wyliczanki i opowiadania. Pretekstem do spotkania była nowa książka z tekstami Maliny Prześlugi i ilustracjami Jagi Słowińskiej pt. "Bombka z gwiazdką".

Inaczej by (nie) było

"Cyrkostrada" Movements Factory to plątanina osobistych, dramatycznych historii, na które nakładają się cyrkowe fantazje. Wraz z bohaterami balansujemy na granicy niepewnego uśmiechu i pełnego grozy oczekiwania. 

1 97 Strona 98 99 100 101