Kultura w Poznaniu

Opinie

POZNAŃ BAROQUE. Niezgłębione tajemnice geniuszu

Choć organizatorzy festiwalu Poznań Baroque przyznają, że rozwikłanie bachowskiej tajemnicy jest zadaniem co najmniej beznadziejnym, to jednak "Instrumentalne i wokalne medytacje Jana Sebastiana Bacha" zaprezentowane w jego ramach udowodniły, że zgłębianie tajników dychotomicznej twórczości tego wielkiego kompozytora nie jest tak bezowocne jak mogłoby się wydawać...

Czytaj artykuł
FRAZY. Wołek uczy nas (nie tylko) pogody

"Jak napiszę tę recenzję?" - zapytałam przyjaciół, którzy wraz ze mną wysłuchali koncertu piosenek Jana Wołka w wykonaniu Piotra Machalicy, który stał się nieformalnym finałem 2. Festiwalu słowa w piosence "Frazy". "Ochłoniesz, to napiszesz" - usłyszałam. Gdyby było to takie proste... 

Czytaj artykuł
Wielka gwiazda i cisi bohaterowie

Poniedziałkowe koncerty w ramach Aquanet Jazz Gala w Centrum Kongresowym UM jeszcze raz pokazały, że polski jazz nie tylko ma się rewelacyjnie, ale nastała jego prawdziwa Era. Jako poznaniacy mamy szczególne powody do radości. Zapowiadając występy Lizz Wright i Global Schwung Quintet, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Dionizy Piątkowski podkreślił, że Era Jazzu coraz mocniej zakorzenia się w naszym mieście. Ku nieskrywanej uciesze tysięcy tutejszych miłośników eleganckich, czarnych brzmień...

Czytaj artykuł
FRAZY. Bal na końcu świata?

Czy jednym z głównych wydarzeń na festiwalu słowa w piosence może być spektakl baletowy, nawet jeśli jest to, powiedzmy, balet alternatywny? Może - zwłaszcza gdy stoi za nim siła muzycznego i tekstowego przekazu zespołu Variété.

Czytaj artykuł
FRAZY. Z Nohavicą na huśtawce

O fenomenie Jaromira Nohavicy śmiało można by napisać sporych rozmiarów rozprawę naukową. Bo to zdecydowanie zjawisko w muzyce osobne i osobliwe. Kolejny rozdział czeski bard dopisał w Poznaniu w sobotę, podczas koncertu w ramach festiwalu "Frazy". 

Czytaj artykuł
Zaduma nad requiem

"Requiem niemieckie" Johannesa Brahmsa to dzieło, w którym emocje nie są dosłownie i wyraźnie eksponowane. Nie ma w tej muzyce miejsca na częste kontrasty, a napięcie budowane jest w niej stopniowo. Aby czerpać satysfakcję ze słuchania "Requiem", trzeba znaleźć w sobie wrażliwość wyczuloną na niuanse. Należy też mocno skupić się na tekście słownym, bo to w nim ukryty jest przekaz kompozycji. W jego zrozumieniu pomaga pełna retoryki muzyka Brahmsa. Brzmi to bardzo poważnie, ale ten utwór wcale nie należy do "lekkich" i nie przemówi do każdego.

Czytaj artykuł
FRAZY. Koncert na wagę słowa

Znamy już Laureatów II Ogólnopolskiego konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Podczas uroczystego otwarcia festiwalu "Frazy" oprócz nich wystąpili także Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański z repertuarem Grzegorza Ciechowskiego.

Czytaj artykuł
Bliskość w Archipelagu

Filip Springer to reporter dobrze znany polskim czytelnikom. Popularność przynoszą mu nie tylko książki - jego profil na Facebooku obserwuje ponad dwadzieścia tysięcy osób, wyczekujących kolejnych anegdot z licznych podróży dziennikarza po kraju. Czwartkowe spotkanie w wypełnionej po brzegi Słodowni, prowadzone przez Michała Nogasia, w dużej mierze miało właśnie anegdotyczny charakter.

Czytaj artykuł
Nie bezdusznie, nie bezowocnie...

W tym roku tradycyjne Zaduszki Jazzowe w klubie Blue Note poprowadzili pianista Krzysztof Dys, kontrabasista Andrzej Święs i perkusista Krzysztof Szmańda. Ten miły listopadowy zwyczaj był dla nich tylko pretekstem do przedstawienia utworów z najnowszej płyty, która już niebawem trafi na półki sklepów muzycznych. Czy będzie warto ją z nich ściągnąć? Wzorem jej tytułu, albumem "Toys" Krzysztof Dys Trio pokazali, że jazzowe dźwięki są dla nich jak zabawki, zaś jazzowe standardy zawsze dobrze traktować jako kompozycje, których wcale nie trzeba grać standardowo.

Czytaj artykuł
Dla każdego coś...? Płyty na jesienne popołudnia

Polsko-amerykański krążek pod szyldem Ery Jazzu, kolejne wydawnictwa w cyklu 20 płyt na 20 lecie Multikulti, ale też debiut Mademoiselle Carmel czy drugi album Mai Koman. Na poznańskim rynku fonograficznym dzieje się sporo.

Czytaj artykuł
Dogonić legendę

W którym miejscu w życiu Kaliny Jędrusik kończyła się kreacja, a rozpoczynała prawdziwa opowieść? Więcej w nim plotek, anegdot, mitów czy faktów? Choć od śmierci aktorki minęło 25 lat, nadal nie tak łatwo odpowiedzieć na te pytania. Jędrusik wciąż się wymyka. Odważną próbę zgłębienia jej biografii podjęła w Teatrze Nowym Anna Mierzwa. Poszukując w historii ikony polskiego kina uniwersalnych treści. 

Czytaj artykuł
Słowiańszczyzna? To fajnie wychodzi tylko w literaturze

- Nie ma czegoś takiego jak wspólna Europa Środkowa - mówili na czwartkowym spotkaniu w CK Zamek trzej "słowiańscy pisarze": Jurij Andruchowycz*, Jachym Topol** i Andrzej Stasiuk*** - goście Festiwalu Słowiańska Wieża Babel, który potrwa jeszcze do końca października.

Czytaj artykuł
Pokusa kompleksu

W oparciu o ważne książki ostatniego ćwierćwiecza autor pyta o naszą zbiorową kondycję, o naszą zbiorową świadomość i o to, ku czemu wspólnie zmierzamy... O "Poruszonej mapie" Przemysława Czaplińskiego pisze Tomasz Janas.

Czytaj artykuł
WIENIAWSKI 2016. Temperament i wrażliwość

Zmagania skrzypków podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zwróciły uwagę melomanów z całego świata na Poznań. Transmisje internetowe uwidoczniły emocje towarzyszące konkursowi - liczne dyskusje, spory i debaty na temat gry młodych skrzypków pozwoliły na pozytywną refleksję, że sztuka jest dla nas ważna. Wyniki kolejnych etapów rozgrzewały internautów do czerwoności, a ostateczne rozstrzygnięcie zaskoczyło chyba wszystkich. W myśl sentencji Finis coronat opus z ogromną ciekawością słuchałam koncertu laureatów. Czy rzeczywiście decyzje jury była aż tak kontrowersyjne?

Czytaj artykuł
Macbeth współczesny

W miniony piątek Teatr Wielki stał się najbardziej widocznym miejscem w całym Poznaniu. Wspaniałe oświetlenie zewnętrznej elewacji było zapowiedzią tego, co działo się w środku. Ten, kto przekroczył próg Wielkiego, mógł poczuć się jak Alicja po drugiej stronie lustra. Olivier Fredj w operze Macbeth Giuseppe Verdiego stworzył psychodeliczny świat snu, lęku, przemocy i iluzji. W tej wizji przeraża to, jak bardzo pasuje do naszej współczesności.

Czytaj artykuł
Jak najbardziej pełnosprawni

Niespożyta, niekończąca się energia. Prawdziwa radość z bycia na scenie. Szczerość, talent i wielka wiara we własne siły. Czy to nie brzmi jak zbiór komunałów? Być może, jednak choćby w przypadku muzyki, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, czasem chyba warto sobie o nich przypomnieć. Albo przynajmniej liczyć, że zrobią to za nas inni. A na zespół Na Górze naprawdę można liczyć...

Czytaj artykuł
Wybudzeni ze złego snu

Teatr Wiem Kiedy Nie Mogę, czyli o tym, co może teatr. 

Czytaj artykuł
Hemar show

Moc "małej czarnej" sukienki polega na elegancji w prostocie, która uwiodła samą Coco Chanel. Ponadczasowy szyk cechuje również piosenki Mariana Hemara. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o spektaklu "Idę w tango" w reżyserii Krzysztofa Deszczyńskiego.

Czytaj artykuł
FESTIWAL FABUŁY. Nie jestem fanatykiem sensu

Leonardo da Vinci naszych czasów: pisarz, eseista, krytyk literacki, grafik i historyk literatury. Ostatnie spotkanie autorskie tegorocznego Festiwalu Fabuły nosiło tytuł Ryzyko i przyjemność i oscylowało wokół najnowszej książki Stefana Chwina - Srebrzyska.

Czytaj artykuł
Drugie życie lalek

Mimo że jest ich w Teatrze Animacji dość sporo, to w przyteatralnej Galerii Lalek i Scenografii pojawiło się "Jeszcze więcej lalek". 

Czytaj artykuł
1 100 Strona 101 102 103 104