Kultura w Poznaniu

Opinie

ALE KINO! Przywracając twarze ofiarom

Mimo że od zakończenia Holokaustu minęło 7 dekad, filmowcy wciąż czują potrzebę rozliczania tych przerażających wydarzeń. Dzięki urodzonemu w Hamburgu Kaiemu Wesselowi do głosu dochodzą także ofiary nazistowskiej eugeniki - projektu towarzyszącego obozowej zagładzie, w ramach którego zostało zamordowanych około 200 tysięcy chorych i niepełnosprawnych.

Czytaj artykuł
ALE KINO! W gęstwinie absurdu

Kolumbijskie "Alias Maria" z pewnością nie okaże się jednym z najlepszych filmów zaprezentowanych podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. José Luis Rugeles nie uniknął zbyt wielu błędów. Z dobrze zapowiadającego się dramatu wojennego uczynił kino irracjonalne i niemal zupełnie oderwane od historycznego kontekstu.

Czytaj artykuł
ALE KINO! Całkiem inna bajka

"Nazywam się Cukinia", pełnometrażowy debiut Claude'a Barrasa, to rzecz głęboko zanurzona w rzeczywistości. Ten animowany dramat społeczny - choć dedykowany dzieciom - powinien zobaczyć również widz dorosły. 

Czytaj artykuł
Wariacje na temat prostoty

Koncert Orkiestry Amadeus teoretycznie powinien spodobać się wszystkim. Jednak jak to często z uogólnieniami bywa, niebezpiecznie zakłamują rzeczywistość. Dwa pierwsze utwory wykonane tego dnia podobno łączył temat gór. Ja pozwolę sobie spojrzeć na niedzielny wieczór nieco szerzej i dostrzec inny klucz - jest nim prostota. 

Czytaj artykuł
Samotność motyla

Historie głuchych zaprezentowane w spektaklu Adama Ziajskiego "Nie mów nikomu" w Scenie Roboczej przypominają, że brak komunikacji prowadzi do wykluczenia.

Czytaj artykuł
Blisko sedna

Spektakl "Blisko", zrealizowany przez Centrum Sztuki Dziecka, w zamyśle artystów miał być o tym, co trudno wyrazić słowami. Doskonale udało im się osiągnąć zamierzony cel. Rezultat okazał się zjawiskowy. 

Czytaj artykuł
Narodziny gwiazdy

Ogłuszające piski, kolorowe balony z napisem "We Love You", kwiaty i pluszowe misie rzucane na scenę... Brzmi jak koncert Justina Biebera albo innego pop-idola nastolatek? Podobne reakcje wywołał w Poznaniu Tom Odell, który przyjechał do nas promować swoją najnowszą płytę Wrong Crowd

Czytaj artykuł
Tańcząc w dziewiątym kręgu

Dwadzieścia lat po premierze kultowego albumu "Roots", Max i Iggor Cavalerowie odbywają wspólne tournée prezentujące najsłynniejszą płytę Sepultury. Długoletni konflikt braci został dawno zażegnany, zaś koncert na Targach udowodnił, że mimo upływu czasu krążek nie stracił na pierwotnej, szamańskiej mocy.

Czytaj artykuł
Modlitwy do Boga Wojny

Wtorkowy koncert Vader w klubie Blue Note miał szczególny charakter. Po pierwsze, zespół właśnie powrócił do Polski po wielu koncertach w całej Europie. Po drugie, na początku miesiąca premierę miała jego nowa płyta. Po trzecie, Poznań zawsze był jednym z miast, w których załoga Petera witana jest piekielnie gorąco...

Czytaj artykuł
Zbawienna nisza

W blisko dwugodzinnym koncercie zagranym w zadymionej sali na piętrze Klubu Pod Minogą zmieściło się wszystko to, co kojarzone jest z twórczością Świetlików: mądre teksty, trafne spostrzeżenia na temat codzienności, czarny humor i dystans do świata i ludzi. A także niepowtarzalna atmosfera, jakby żywcem wyjęta z filmów noir albo mrocznego, duszącego kryminału.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Cena za niezależność

"Szwedzka teoria miłości" to dokument, w którym słynący ze swojej bezkompromisowości Erik Gandini przekonuje, że Szwedów ocalić może tylko powrót do wartości pierwotnych i tradycyjnych, jakimi są religia oraz rodzina.

Czytaj artykuł
Muzyka naturalna i wyrafinowana

Fatalna pogoda, nadmiar kulturalnych atrakcji w mieście, a może jeszcze inne przyczyny spowodowały, że na sobotnim koncercie kwartetu Piotra Wojtasika nie było tłumów. Szkoda, bo brzmiała naprawdę świetna muzyka - wykonywana z pasją i swobodą.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Niech żyją The Stooges!

Jim Jarmusch od dawna był fanem Iggy'ego Popa, zresztą już nieco ponad 20 lat temu zaprosił go do gościnnych występów w dwóch swoich filmach: "Truposzu" i "Kawie i papierosach". Jednak z dokumentem o The Stooges nieco się ociągał, aż legendarny frontman, który niegdyś bez skrępowania rozsadzał granice muzyki, przypomniał mu, że nieubłaganie nadchodzi czas jego pożegnania ze sceną.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Żywoty martwych bohaterów

Organizatorzy OFF Cinema już nie raz pokazali, że międzynarodowy, choć zupełnie poznański festiwal to nie tylko kino z najwyższej półki, ale również spotkania z literaturą. Gościem tegorocznej edycji była m.in. Magdalena Grzebałkowska, która podczas czwartkowej rozmowy z Bartłomiejem Krupą w Kinie Pałacowym CK Zamek z luzem i wrodzonym poczuciem humoru pokazała, co tak naprawdę jest istotą reportażu.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. W sidłach internetu

Legendarny niemiecki filmowiec Werner Herzog, znany choćby z takich filmów, jak "Aguirre, gniew boży", "Zagadka Kaspara Hausera", "Fitzcarraldo" czy "Grizzly Man", w wieku 74 lat postanowił zagłębić się w świat internetu. Porusza się w nim trochę niczym dziecko, ale paradoksalnie właśnie dzięki temu co rusz zadaje pytania, które są w stanie pobudzić do myślowego wysiłku najtęższe umysły.

Czytaj artykuł
Ich trzech i ona jedna

W ciągu blisko dwóch godzin występu legendarna amerykańska grupa Pixies wykonała w środę w Arenie ze trzydzieści utworów, w tym swoje największe hity. Jej jedyny koncert w Polsce był częścią trasy promującej najnowszą płytę "Head carrier".

Czytaj artykuł
Śmiech przez łzy

Czego się spodziewać po spektaklu, którego tytuł zawiera cytaty z Emila Ciorana i Zbigniewa Wodeckiego jednocześnie? Wszystkiego. Virginii Woolf, pism filozoficznych i naukowych, rozmów, wywiadów, ulotek farmaceutycznych oraz luźnych odautorskich refleksji - ten kolaż tekstów nosi podtytuł "Found footage o chorobie".

Czytaj artykuł
Ta piosenka jest o Romanie Dmowskim

Teatr Polski znów zachęca do dyskusji o wspólnocie i patriotyzmie. Tym razem za sprawą spektaklu "Myśli nowoczesnego Polaka" w reżyserii Grzegorza Laszuka. 

Czytaj artykuł
Opary przeszłości

To był ich pierwszy i jedyny koncert w Polsce. Ostatniej niedzieli Vapors of Morphine zagrali w Centrum Kultury Zamek. Zespół nie tylko zaprezentował materiał z najnowszej płyty - muzycy odbyli też... przyspieszony kurs polskiego.

Czytaj artykuł
POZNAŃ BAROQUE. Nowe szaty Bacha

Koncertem "Lutnia jako skrzypce i wiolonczela" zakończył się tegoroczny Poznań Baroque. Na scenie wystąpił Thomas Dunford - zapowiadany jako "bez wątpienia najciekawszy francuski lutnista młodego pokolenia".

Czytaj artykuł
1 99 Strona 100 101 102 103