Od Pitagorasa do laptopów

Właściwie w każdej epoce matematyka miała swój udział w budowaniu historii muzyki. Rytm to w końcu proporcja, a wiele technik kontrapunktycznych można interpretować jako działania geometryczne. W kompozycjach zwłaszcza renesansowych nie brakuje matematycznych łamigłówek, szyfrów i zagadek, a XX wiek to z kolei prawdziwa złota era kompozytorów-matematyków. Wystarczy wymienić Arnolda Schönberga i jego system dodekafoniczny. Najchętniej jednak po matematyczne narzędzia sięgał francuski kompozytor, teoretyk muzyki i architekt greckiego pochodzenia Iannis Xenakis, który w swojej twórczości stosował modelowanie matematyczne, opierał ją na teorii zbiorów czy teorii gier. Wśród polskich twórców zainspirowanych matematyką możemy wymienić choćby Kazimierza Serockiego i Krzysztofa Pendereckiego. Także w biografiach naszych kompozytorów możemy znaleźć liczne wątki matematyczne. Przykładem jest Witold Lutosławski, który swoje studia matematyczne ostateczne porzucił poświęcając się całkowicie muzyce.
Ta matematyczna podbudowa trwa. W końcu muzyka jest najbardziej abstrakcyjną i uporządkowaną ze sztuk. Wiedzą o tym z pewnością muzycy Lambadaensemble, którzy wystąpią w CK Zamek w ramach cyklu Moja Muzyka. Koncert jest częścią warsztatów Kreatywnie o matematyce, których organizatorem jest Polskie Towarzystwo Matematyczne, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz poznańska Akademia Muzyczna.
Poznańska Orkiestra Laptopowa Lambadaensemble jest inicjatywą międzyuczelnianą Studia Muzyki Elektronicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu kierowanego przez Lidię Zielińską oraz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Zrzesza pracowników, absolwentów i studentów kompozycji elektroakustycznej oraz informatyki. A ich wykonania bazują na współczesnych metodach programistycznych, m.in. muzycznym live codingu, czyli komputerowym komponowaniu utworów muzycznych i wizualnych na żywo. To pierwszy taki zespół w Polsce. Lambadaensemble powstał dla uświetnienia obchodów stulecia Uniwersytetu Poznańskiego z inicjatywy Macieja Grześkowiaka, Michała Janochy, Wojciecha Kaszuby i Tomasza Obrębskiego. Mimo krótkiego stażu orkiestra ma na swoim koncie wiele występów, także zagranicznych.
Podczas niedzielnego koncertu Poznańska Orkiestra Laptopowa Lambadaensemble wykona premierowe utwory Margarete Huber, Katarzyny Taborowskiej, Krzysztofa Gawlasa, Michała Janochy, które zostały zamówione przez zespół specjalnie na to wydarzenie.
Aleksandra Kujawiak
- Koncert Poznańskiej Orkiestry Laptopowej Lambadaensemble w ramach cyklu Moja Muzyka
- CK Zamek, Sala Wielka
- 4.07, g. 19
- wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021