Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Nasz Plebiscyt 2021: Hryhorash z nowym teatrem i historia Ewy Braun!

Olha Hryhorash oraz monodram Ewa i ja zwycięzcami 9. edycji Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl!

. - grafika artykułu
Listopadowy numer miesięcznika "IKS" z wynikami Plebiscytu, fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania

Już po raz dziewiąty tuż przed początkiem nowego sezonu Czytelnicy IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl wybierali Człowieka kultury i Wydarzenie kulturalne sezonu 2020/2021. Tym razem pierwsze miejsca na podium bezsprzecznie zdominował teatr! Pierwszy tytuł zdobyła ukraińska aktorka i reżyserka, założycielka Teatru Emigrant Olha Hryhorash (257 głosów). Wydarzeniem kulturalnym sezonu głosami widzów uznany został monodram Ewa i ja Ewy Kaczmarek z Teatru Usta Usta Republika (174 głosy).

W kategorii Człowiek kultury pierwsze trzy miejsca należą do kobiet. Zwyciężczyni Olha Hryhorash co prawda już na początku zdecydowanie wysunęła się na prowadzenie, a drugie miejsce, zdobywając 188 głosów, objęła Ewa Kaczmarek, aktorka i realizatorka spektakli w Republice Tłusta Langusta. Jak widać, nie tak wiele brakowało, by tegoroczny plebiscyt wzięła szturmem, razem ze zwycięstwem swojego monodramu w drugiej konkursowej kategorii.

Trzecie miejsce - z wynikiem 158 głosów - wywalczyła Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej, która co roku proponuje poznaniakom całą paletę wydarzeń kulturalnych zarówno w ścisłym sercu miasta, jak i na jego peryferiach, a od czasu pandemii także różnorodne działania w sieci.

W kategorii Wydarzenie kulturalne sezonu od początku walka na trzech pierwszych miejscach podium była niezwykle wyrównana i - również tutaj - skupiona przede wszystkim na działaniach teatralnych. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło w udziale spektaklowi Ewa i ja Ewy Kaczmarek, który zgromadził 174 głosy. Niewiele mniej głosów ze strony czytelników, bo aż 150, zaskarbił sobie kończący plebiscyt na drugim miejscu Kombinat w reżyserii Wojciecha Kościelniaka - produkcja Teatru Muzycznego w Poznaniu. Widzowie docenili w ten sposób sztukę zaangażowaną, zabierającą widza w niespokojną, surrealistyczną podróż, gdzie na naszych oczach dokonuje się przejmująca walka jednostki z systemem

Trzecie miejsce należy w tym roku do Kamienicy w reżyserii Uli Kijak w Teatrze Ósmego Dnia (97 głosów). To nowatorski, interaktywny spektakl, który przygląda się tragicznej historii mieszkańców budynku przy ul. 28 Czerwca na poznańskim Dębcu, który 4 marca 2018 roku zawalił się w wyniku wybuchu gazu.

W tym roku po raz kolejny nominowanych w plebiscycie wskazali przedstawiciele poznańskich mediów - dziennikarze zajmujący się kulturą: Marta Kaźmierska ("Gazeta Wyborcza" Poznań), Alicja Dec (Radio Emaus), Magdalena Chomczyk (Radio Afera), Lucyna Marzec i Maciej Duda ("Czas Kultury"), Anna Jaworska (Radio Poznań). Grono jury uzupełniały redaktorki naczelne IKS-a i Kulturypoznan.pl: Katarzyna Kamińska i Anna Solak. W preselekcyjnym głosowaniu wyłoniono po 5 kandydatów w każdej z obu kategorii, na których Czytelnicy IKS-a i Kulturypoznan.pl w głosowaniu internetowym i analogowym oddali w sumie ponad 1300 głosów.

CZŁOWIEK KULTURY SEZONU 2020/2021

Olha Hryhorash

257 głosów

Ukraińska aktorka i reżyserka, pomysłodawczyni powstania grupy teatralnej dla przybywających do Polski emigrantów, która stała się przestrzenią dla twórczej wypowiedzi teatralnej w ich ojczystym języku. Jej Teatr Emigrant powstał w 2020 roku z inicjatywy wolontariuszek Migrant Info Pointu. Współtworzą go głównie kobiety, które za dnia pracują w sklepach, salonach, kawiarniach i biurach, a po godzinach spełniają swoje twórcze marzenia. Na początku tego roku w Baraku Kultury miał swoją premierę spektakl Solitude na podstawie poezji Josifa Brodskiego, poruszający między innymi wątek samotności i izolacji.

WYDARZENIE KULTURALNE SEZONU 2020/2021

spektakl Ewa i ja

174 głosy

Monodram Ewa i ja według scenariusza i realizacji Ewy Kaczmarek (vel Laury Leish), aktorki Teatru Usta Usta, opiera się na autentycznej historii ze Środy Wielkopolskiej, którą odkrył i opisał w książce Poznaniacy przeciwko swastyce dziennikarz Piotr Bojarski. Opowiada o losach polskiej Ewy Braun, córki konspiratora, która w 1943 roku napisała do swojej niemieckiej imienniczki, ukochanej Hitlera, list, który najprawdopodobniej ocalił życie jej ojcu. "To przenikliwa opowieść o milczącej obecności kobiet w wielkiej polityce, o cichym przyzwoleniu na zło - nie tylko w kontekście nazizmu. Spektakl mocny, ważny i niezmiennie aktualny" - pisaliśmy tuż po premierze na łamach Kulturypoznan.pl.

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021