Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Łukasz Borowicz nowym dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej!

W piątek 2 lipca, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig przedstawił nowego Dyrygenta-Szefa Orkiestry. Stanowisko to objął Łukasz Borowicz.

. - grafika artykułu
Łukasz Borowicz, fot. Ksawery Zamoyski

Po niemalże piętnastu latach kierowania Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej Maestro Marek Pijarowski poprowadził 18 czerwca koncert, którym zamknął sezon artystyczny 2020/2021, a jednocześnie podsumował 50 lat swojej pracy oraz zakończył działalność jako główny dyrygent tej instytucji kultury. Jego kadencja jako dyrektora muzycznego Filharmonii była rekordowo długa.

Nowym Dyrygentem-Szefem Orkiestry został Łukasz Borowicz. Artysta jest już dobrze znany poznańskiej publiczności - prowadził wielokrotnie koncerty w Auli UAM jako I dyrygent gościnny. Zadebiutował w Teatrze Wielkim Operze Narodowej kierując spektaklem Don Giovanni W.A. Mozarta. Od tego czasu koncertował w kraju i za granicą z takimi orkiestrami jak Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin czy NDR Radiophilharmonie. Jako dyrygent operowy został pierwszym Polakiem występującym w Opéra Bastille w Paryżu (spektakl Hugenoci Giacomo Meyerbeera w 2018 roku), a w 2019 roku poprowadził wykonaniem Halki Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego i z udziałem Piotra Beczały w Theater and der Wien. Jego dyskografia liczy ponad sto albumów.

Dyrektor poznańskiej filharmonii Wojciech Nentwig podczas ogłoszenia nominacji podziękował dyrygentowi za objęcie stanowiska dyrektora muzycznego instytucji podkreślając, jak wielkim wyróżnieniem jest dla niej przyjęcie tej posady przez artystę chętnie zapraszanego do współpracy z orkiestrami i solistami światowego formatu. Maestro Borowicz natomiast wyraził swój podziw dla Filharmonii Poznańskiej, która goszcząc na estradzie wielu wspaniałych muzyków światowej sławy od lat wyrabia sobie międzynarodową markę. Zwrócił również uwagę na kryzys współczesnej dyrygentury, który przybiera postać współpracy między dyrygentami i zespołami na krótkich kontraktach, bez możliwości dobrego poznania się i wspólnego wypracowywania jakości prezentowanej muzyki. Tym bardziej wyraził radość z faktu podjęcia współpracy z zespołem, który sam już dobrze zna.

W trakcie konferencji padły również zapowiedzi dotyczące nadchodzącego roku artystycznego 2021/2022. Kontynuowane będą cykle Koncerty Poznańskie oraz Gwiazdy Światowych Estrad. Nowym cyklem mają być natomiast Filharmonicy Berlińscy w Filharmonii Poznańskiej - ciąg koncertów prezentujący wybitnych muzyków Filharmonii Berlińskiej. Filharmonia ma również gościć wybitnych dyrygentów, takich jak Antoni Wit i Tadeusz Kozłowski, a także wschodzące gwiazdy dyrygentury - Yaroslava Shemeta czy Jakuba Chrenowicza. W programach koncertów mają znaleźć się kompozycje współczesne (w tym prawykonania), muzyka XVIII wieku oraz odkrycia muzyki polskiej. Z bardziej szczegółowych informacji padła zapowiedź przygotowania wykonania koncertu skrzypcowego Pamięci Anioła Albana Berga, koncertu zwycięzcy nadchodzącego XVIII Konkursu Chopinowskiego (30.10.2021) oraz występ na Wielkanocnym Festivalu Beethovenowskim w Warszawie (w programie opera Don Giovanni Giuseppe Gazzanigi). Pierwszym wydarzeniem organizowanym przez Filharmonię Poznańską po wakacjach ma być planowany na 9 września koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy z udziałem pianisty Rafała Blechacza.

Kamil Zofiński

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021