Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Lato jest dla dzieci

Jak co roku, Centrum Kultury Zamek przygotowało letni zestaw wydarzeń dla najmłodszych odbiorców kultury. W programie znalazły się filmowe poranki dla dzieci w Kinie Pałacowym, warsztaty, spektakle teatralne oraz spacer botaniczno-urbanistyczny.

. - grafika artykułu
Spektakl "Pszczółka Maja", fot. materiały organziatorów

W ramach filmowych poranków dla dzieci będzie można obejrzeć w Kinie Pałacowym sześć produkcji skierowanych do młodych widzów. Cykl rozpoczął seans z Fritzi - przyjaźń bez granic. Akcja tej klasycznej rysunkowej animacji rozgrywa się w podzielonym Niemczech latem 1989 roku. Główną bohaterką jest tytułowa dwunastolatka, która dostaje od przyjaciółki Sophie pod opiekę pieska Sputnika. Odbył się też już pokaz Skąd się biorą sny, efektownej animacji 3D Kima Hagena Jensena, znanego jako twórcy postaci z Disco Robaczków. W ramach poranków dla dzieci będzie można obejrzeć również Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu, Halvdana - prawie wikinga, Filonka Bezogonka i Ella Bella Bingo.

"Rowerem do was jadę opowiadać bajki!"

W środę i czwartek 14 i 15 lipca odbędą się warsztaty teatralne Życie to baśń. Rozpocznie je spektakl Opowieści Papierowego Teatru wg. H.Ch. Andersena w konwencji japońskiego teatru kamishibai. Wykona go na baśńcyklu Robert "Telesfor" Poryziński. Przezwisko Telesfor dostał zanim zapałał miłością do lalek i stąd podejrzewa, że być może zdeterminowało ono jego życie. Od 2017 roku prowadzi autorski Teatr Miejsca, w którym połączył pasję do roweru, teatru lalek i chęci opowiadania baśni Andersena. Posiada bicykl ze skrzynią, w którą składa całą scenę teatralną i może swobodnie dojechać w niemal każde wybrane przez siebie miejsce. - Nie korzystam z komunikacji publicznej. Jadę wszędzie tam, gdzie ktoś chce posłuchać moich bajek. W swoich spektaklach nawiązuję do średniowiecznych, renesansowych i innych teatrów wędrownych. Teatr Miejsca to powrót do dawnego świata lalkarzy, którzy podróżowali z wioski do wioski, by dla niewielkiej grupy widzów opowiadać baśnie, bajki i opowieści - wyjaśnia Poryziński. Do takiego działania zainspirował go jego nauczyciel lalkarstwa, profesor Stefan Giełdon, którego poznał kilkadziesiąt lat temu w szkole w Błotnicy Strzeleckiej na Śląsku. Profesor sam w ten sposób niegdyś podróżował - tyle, że motorem z przyczepką.

- W zeszłym roku wszystkich zaskoczyła pandemia, która zamknęła domy kultury i teatry. Ja zbudowałem teatr na kołach i mogę dojechać do każdego, również prywatnego ogrodu. Opowiadając bajki występuję także na małych, lokalnych grillach czy rodzinnych przyjęciach - mówi artysta. Do Poznania również przyjedzie na swoim rowerze. Warsztaty 14 lipca przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat, a 15 lipca dla młodzieży w przedziale 11-15 lat.

Z kolei dla młodszych dzieci (3-5 lat) 14 lipca o godz. 11 odbędą się w ramach Letniej strefy zabawy warsztaty kreatywne Ranne ptaszki, które poprowadzi Aleksandra Pasicka. "Zapraszam na poranną gimnastykę i taneczne odwiedziny u rannych ptaszków. Zajrzymy do lasu i na łąkę, przysiądziemy na gałęzi i na grzędzie, poznamy ruchowe zwyczaje dużych i małych pierzastych mieszkańców naszej planety. Sprawdzimy, ile waży piórko i czy nasze ciało może z nim zatańczyć. Zabierz ze sobą tenisówki lub baletki, czystą wodę do picia, dobry humor i ruszaj do ptasiego świata" - zachęcają organizatorzy.

Rewia zabaw dziecięcych

We wtorek 20 lipca o godz. 11 na Dziedzińcu Zamkowym odbędzie się spektakl słupskiego Teatru Władca Lalek Cztery mile za piec, opartego na motywach poezji ludowej. Będzie miał on formę interaktywnej, rodzinnej gry. "Wokół motywu przewodniego (poszukiwanie zaginionej lalki) narasta szereg barwnych, krótkich scen. Akcja widowiska opiera się na schemacie bajki łańcuszkowej, dlatego też kolejne ogniwa spektaklu stanowią kolejne elementy zabawy. Pozwalają one "wyżyć się" nie tylko aktorom, ale i widowni. Cztery mile za piec to również sztuka dydaktyczna, ale w zgoła innym znaczeniu. Nie nauka moralna wybija się tu na plan pierwszy, ale wyobraźnia ludyczna dziecka i jego twórcze możliwości, także jako aktora. W spektaklu biorą udział dzieci i dorośli" - piszą twórcy. Teatr Władca Lalek jest prywatnym teatrem objazdowym, który został założony w 1997 przez Urszulę Szydlik-Zielonkę. Specjalizuje się w spektaklach dla dzieci.

Miasto jest też dzikie!

Z kolei 24 lipca w ramach zamkowego cyklu Dzikie Miasto odbędzie się spacer botaniczno-urbanistyczny po tym, co dzikie w mieście, który poprowadzi zielarka ze Stowarzyszenia Dziewczyny w Naturze i urbanista Kuba Głaz. "Przeprowadzimy botaniczne rozpoznania, odkryjemy ludzko-nieludzkie historie. Czy dzikie w mieście wymaga natychmiastowej ingerencji człowieka, czy jest azylem i dla kogo?" - zapowiadają organizatorzy. Zbiórka odbędzie się o godz. 12 na Wzgórzu św. Wojciecha. Bilety: 5 zł.

Opowieść z życia pszczół

Pod koniec miesiąca, 27 lipca o godz. 11, odbędzie się spektakl Teatru Fabryka Kultury Pszczółka Maja, skierowany do dzieci w wieku od 6 lat. Przedstawienie jest autorską interpretacją Anny Leśniak. Za pomocą historii słynnej pszczółki podjęła ona kwestię potrzeby istnienia różnic między ludźmi. - W spektaklu opieramy się na kontraście między rezolutną Pszczółką Mają a Guciem, opowiadając o przygodach tej dwójki i ich przyjaciół. Przedstawienie dotyczy tego, kim jesteśmy. Na czym polega nasza oryginalność? Dlaczego i w czym jesteśmy różni? I dlaczego to, że jesteśmy tak różni od siebie, jest wspaniałe i piękne? Mamy rozmaite możliwości i są one nam potrzebne na danym etapie pokonywania problemów. Ten, kto dopiero później odkryje, na czym polega jego moc i talent, ma do tego pełne prawo. Bo każdy swoje zdolności odnajduje we własnym czasie. Gucio odkrywa je trochę później, w czym pomaga mu Maja - wyjaśnia Leśniak, reżyserka przedstawienia, która również w nim występuje.

Historię Pszczółki Mai wybrała, gdyż z tym tematem wiążą się u odbiorców bardzo pozytywne skojarzenia - w tym takie jak lato i lekkość. I choć wszyscy znamy animowany serial dla dzieci z lat 70. pamiętając go ze swojego dzieciństwa, to Anna Leśniak zdecydowała się sięgnąć do literackiego pierwowzoru - dzieła niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa Pszczółka Maja i jej przygody, wydanego w 1912 roku. - Zachwyciła mnie ta książka. Oryginał literacki jest wielowymiarowy. Co prawda przeczytamy w nim o przygodach zwierzątek, ale zawiera też głębszą prawdę o naturze i o nas. Bonsels wyjaśnia, czym jest człowiek i dlaczego odsunął się od natury. Autor pokazuje też, jak owady postrzegają nas i daje nam wgląd w świat, którego nie słyszymy i nie dostrzegamy. Przypomina nam w ten sposób prawdę o tym, że życie z naturą jest ważne - opowiada artystka.

Dźwięki muzyki

Już w sierpniu (3.08, g. 11) odbędzie się na Dziedzińcu Zamkowym spektaklo-koncert dla osób w wieku od 6 lat. Zespół Muzykanty zaprezentuje Historię muzyki. To ekscentryczna lekcja z dziejów tworzenia muzyki, w które podróż rozpoczynamy od starych, chińskich melodii ludowych, wędrujemy przez stulecia europejskiej muzyki poważnej i popularnej, kończąc na muzyce najnowszej.

Zespół Muzykanty swoje widowisko zaprezentuje na objazdowej przyczepie grającej. Instrumentarium artystów jest niezwykle bogate - to nie tylko chińskie erhu, afrykańskie kazoo, specjalne skrzypce i ukulele, ale również instrumenty własnej konstrukcji: kontrabas z miotły, fujarki z rurek PCV, bęben z walizki, bongosy z garnków i instrumenty perkusyjne ze sprzętu AGD. Muzykanty analogowe  instrumentarium poszerzają o elektroniczne efekty i techniki live loopingu.

W świecie rosyjskich baśni

Tydzień później (10.08, g. 11) na Dziedzińcu Zamkowym odbędzie się spektakl Teatru Lalki Tęcza Niedźwiedź i Masza czyli gdzie moja kasza, ponownie skierowany do widzów od lat 6. Tym razem to przedstawienie zainspirowane rosyjskimi baśniami. - Z pomysłem na tekst zgłosił się do mnie reżyser i dyrektor Teatru Tęcza, Michał Tramer. On też dokonał przekładu z rosyjskiego. Rosyjskiego nie znam, więc musiałam mu zaufać. Do spektaklu dodałam trochę własnych treści i mojego poczucia humoru, które współgrało z wizją Michała i tak powstał spektakl - opowiada Marta Guśniowska, autorka tekstu przedstawienia.

Spektakle w domu

Część wydarzeń teatralnych odbędzie się również w formule online - będą prezentowane w cyklu Teatr na niepogodę, które będą transmitowane na żywo na Facebooku CK Zamek i Zamek Dzieciom. 15 i 29 lipca o godz. 11 zostanie zaprezentowana w ten sposób Baśń o grającym imbryku, spektakl Teatru Wariate skierowany do widzów w wieku od 6 lat. Autorka tekstu Marta Guśniowska sięgnęła w nim po powtórzenia, charakterystyczne dla tradycyjnych baśni i opowieści mówionych. Przedstawienie opowiada o młodym Kowalu, który za podkucie koni otrzymuje od Wróżki zaczarowany imbryk. - To bardzo stary tekst - ale bardzo go lubię. Nie pamiętam już dobrze... Ale jak znam życie to pewnie zaintrygowała mnie jakaś Mucha... A jak się wymyśli jakąś Postać, to potem już przygody same się wymyślają. Interesował mnie też motyw tego, że zawsze chcemy mieć to, czego nie mamy, a potem z sentymentem wracamy do tego, co było. Choć już odmienieni - wspomina Guśniowska.

22 lipca o godz. 11 zobaczymy natomiast Księgę dżungli - spektakl zrealizowany przez Zespół Pociąg Teatralny, również przeznaczony dla widzów od 6 lat. To przedstawienie oparte na tekście Mateusza Pakuły. Pakuła sięgnął do powieści Rudyarda Kiplinga, uwspółcześniając ją, akcentując ekologiczne przesłanie i negatywny wpływ cywilizacji człowieka na naturę. W przypadku złej pogody spektakle i koncert zostaną przeniesione do Sali Wielkiej.

Marek S. Bochniarz

  • Zamkowe Lato dla Dzieci
  • 3.07-18.08
  • CK Zamek
  • bilety na spektakle i warsztaty: 10-15 zł
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021